reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Katastrofa rakiety firmy Astra [wideo]

dodano: 2020-09-12 13:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: Astra

Katastrofa rakieta Astra Kodiak 360px.jpg Rakieta Rocket 3.1 prywatnej amerykańskiej firmy Astra (nie mylić z operatorem satelitarnym SES/Astra), została wystrzelona w sobotę 12 września polskiego czasu z kosmodromu Kodiak na Alasce. Niestety nie dotarła na zaplanowaną orbitę z powodu katastrofy pierwszego stopnia. Co ciekawe w ten sam dzień podobny przypadek zaliczyła chińska rakieta Kuaizhou-1A.

Astra
Katastrofa rakieta Astra Kodiak 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Amerykańska Astra Rocket 3.1
Start amerykańskiej rakiety Rocket 3.1 w początkowej fazie był udany… ale lot zakończył się podczas lotu pierwszego stopnia, który jakby stracił nagle dopływ paliwa i rakieta spadła wybuchając na ziemi - warto zobaczyć efektowne wideo.

Rakieta Astra Space Rocket 3.1 po starcie zboczyła z planowanej trajektorii, silniki zostały wyłączone, kończąc lot pierwszego stopnia, w konsekwencji czego rakieta rozbiła się w pobliżu kompleksu Pacific Spaceport Complex - Alaska (PSCA), na wyspie Kodiak, 12 września 2020 r., 3:19 UTC (11 września, 20:19 czasu lokalnego).

Przypomnijmy, że prywatna, amerykańska firma Astra powstała w 2016 roku. Opracowała dwustopniową rakietę do wynoszenia ładunków w kosmos. W 2018 roku rakieta wykonała dwa loty suborbitalne z kosmodromu Kodiak, które miały charakter awaryjny. Ze swoją rakietą firma Astra brała udział w konkursie na zarządzanie zaawansowanymi projektami badawczymi Departamentu Obrony USA (DARPA), ale w wyznaczonym terminie nie była w stanie umieścić satelitów na orbicie. W ramach przygotowań do pierwszego orbitalnego startu w marcu 2020 roku rakieta też spadła w miejscu startu.

Chińska Kuaizhou-1A
Rakieta nośna Kuaizhou-1A (KZ-1A) wystrzeliła satelitę Jilin-1 Gaofen 02C z chińskiego kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach 12 września 2020 r. o godz. 5:02 UTC (13:02 czasu lokalnego). Podczas lotu rakiety wykryto nienormalne działanie i satelita nie wszedł na ustaloną orbitę. Jilin-1 Gaofen 02C był nowym optycznym satelitą teledetekcyjnym, opracowanym przez firmę Chang Guang Satellite Technology Co., Ltd.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Rolka kabla Teleste 113 Ultra HD Cu 100m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

350 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...
reklama