reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Masz antenę satelitarną? Będziesz musiał ją przestawić! Albo może nie ;)

dodano: 2015-04-01 04:04 | aktualizacja: 2015-04-02 00:52
autor: Piotr Wkrętnicki | źródło: WMSO

satelita+ziemia_mini 1 stycznia 2016 r. wszystkie satelity znajdujące się na orbicie geostacjonarnej zostaną przesunięte na stałe o 1° na zachód od obecnie zajmowanej pozycji satelitarnej. Będzie to następstwo decyzji podjętej na światowym zgromadzeniu operatorów satelitarnych (WMSO), które odbyło się w dniach 16-18.03.2015 r. w Genewie. Rada WMSO liczy się z dużą krytyką tej decyzji. Jest ona nieodwołalna ze względu na zmiany geoorbitalne.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na zgromadzeniu WMSO zatwierdzono istotne zmiany dla przyszłości komunikacyjnego systemu satelitarnego. Dyskusję oparto na opracowaniach naukowych o anomaliach ruchu obrotowego Ziemi. Mowa w nich, że nasza planeta nie porusza się na orbicie w idealnie zsynchronizowanym ruchu i podczas obrotów cały czas się kołysze. Kołysanie się osi obrotu Ziemi jest powodowane efektem Chandlera wynikającym z tego, że Ziemia nie jest idealną kulą, a także corocznego wpływu związanego z krążeniem naszej planety wokół Słońca.

Obserwacje tej anomalii rozpoczął w 1899 roku amerykański astronom Seth Carlo Chandler. Na przestrzeni czasu zauważono, że położenie bieguna północnego dryfuje w kierunku południowym do 10 cm rocznie wzdłuż południka na 70° długości geograficznej zachodniej. Ten dryf ma miejsce ze względu na zmiany w rozkładzie masy Ziemi i tego, jak skorupa ziemska powoli powraca do normy po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej. Zespół profesora Jianli Chena potwierdził, że w 2005 r. ten dryf zmienił się gwałtownie i nagle ruszył na wschód. Od tego czasu zmiana spowodowała ruch o około 1,2 m, podaje New Scientist. Aby zorientować się, dlaczego tak się stało, zespół Chena próbował użyć danych grawitacyjnych z satelity NASA, GRACE, a coraz częstsze wybuchy na Słońcu przyspieszyły zmiany w dryfie ziemskim.

Po wielu godzinach burzliwych dyskusji podjęto kilka decyzji. Główną i najważniejszą jest publikacja raportu WMSO, w którym osiągnięto porozumienie, w związku ze zmianami klimatycznymi i geoorbitalnymi.

Mowa jest w nim, że w dniu 1.01.2016 r. wszystkie satelity znajdujące się na orbicie geostacjonarnej zostaną przesunięte o 1° na zachód od obecnie zajmowanej pozycji satelitarnej. Zmiana ma na celu korektę dryfu ziemskiego.

Jest to niewielka zmiana, ale za to bardzo istotna w globalnym systemie satelitarnym. Niestety odczują ją także Polacy. Konsekwencją spotkania WMSO jest to, że wszystkie anteny satelitarne na całym świecie będą musiały być skorygowane o 1°. Rada WMSO liczy się z dużą krytyką tej decyzji. Jest ona nieodwołalna ze względu na zmiany geoorbitalne.

Korekta anten nie jest aż tak duża - w naszym przypadku satelita Hot Bird znajdzie się na pozycji 12°E, a Astra na 18,2°E. Większość użytkowników będzie mogła sama wykonać korektę obracając antenę właśnie o 1° na zachód.

Czujni czytelnicy nie dali się nabrać, tekst jest oczywiście żartem z okazji Prima Aprilis. Aby nie psuć zabawy i polować na kolejnych nabranych (lub na osoby, które były chętne "rozbudować" dowcip) celowo nie publikowaliśmy komentarzy demaskujących zasadzkę, a tych jak widać nie brakowało - brawo!

PS: Ale BBC World News Europe HD naprawdę wystartował - tamten news to nie żart ;) Pojawili się w sam raz, by wprowadzić nieco dodatkowego zamieszania :)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO 4K wersja DVB-T2/C

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

650 zł Więcej...

Osprzęt VU+ obudowa HDD Zero 4K

Dodatkowa obudowa na dysk do Zero 4K

180 zł Więcej...
reklama