reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP Szczecin ma 55 lat

dodano: 2015-04-26 15:12 | aktualizacja: 2015-04-26 19:05
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Szczecin 55 lat TVP Regionalna Telewizja Szczecin ma 55 lat. Pierwszy program TVP Szczecin nadała 27 kwietnia 1960 roku - obejrzało go 3 tysiące widzów (dane za TVP). - Kolejne audycje cieszyły się coraz większą popularnością. Przez te wszystkie lata Telewizja Szczecin zawsze była tam gdzie działo się coś ważnego. Relacjonowała wydarzenia grudnia 1970 roku, wizytę Jana Pawła II w Szczecinie czy radość Polaków po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej (UE) - zapewnia nadawca.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak informuje nadawca, przyszłość TVP Szczecin to nowe technologie - platforma hybrydowa i aplikacja TVP Stream, która umożliwia oglądanie programu stacji na urządzeniach mobilnych.

Z okazji jubileuszu dyrektor TVP Szczecin Maria Bartczak odebrała złoty krzyż zasługi przyznany przez prezydenta RP za wkład pracy włożony w rozwój Telewizji Polskiej. W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego dyrektor została odznaczona przez wojewodę Marka Tałasiewicza podczas gali 55-lecia TVP Szczecin. Władze Telewizji Polskiej wyróżniły natomiast najbardziej zasłużonych pracowników tego ośrodka.

25 kwietnia br. nadawca przygotował dla widzów dzień otwarty w TVP Szczecin. Wszyscy chętni mieli okazję poznać telewizję, a także wziąć udział w nagraniu programu na żywo. Wśród wielu atrakcji był występy muzyczne oraz gry i zabawy dla dzieci i dla dorosłych. - A na koniec wszyscy zjedliśmy wspaniały, wielki tort! - czytamy w relacji z tego wydarzenia.

TVP Szczecin jest jednym z 16 regionalnych ośrodków Telewizji Polskiej. Od 1 września 2013 roku wraz z pozostałymi tworzy wspólny kanał TVP Regionalna, z pasmami regionalnymi i wspólnym, ogólnopolskim (więcej tutaj). Program szczecińskiego ośrodka mogą oglądać widzowie w województwie zachodniopomorskim w ramach trzeciego multipleksu (MUX 3) bezpłatnej, naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). TVP Szczecin mogą również oglądać abonenci sieci kablowych w tym regionie oraz odbiorcy w całym kraju w ramach aplikacji TVP Stream i pakietów wybranych operatorów kablowych i IPTV.

Historia TVP Szczecin (materiał TVP):

27 kwietnia 2015 roku TVP Szczecin obchodzić będzie swoje okrągłe urodziny. 55 lat temu nadano pierwszy program, jednak zanim doszło do jego emisji, trzeba było wykazać się niezwykłym hartem ducha.

Telewizja Szczecin rozpoczęła oficjalne nadawanie w dniu 27 kwietnia 1960 roku. Był to pierwszy przekaz na żywo, czarno-biały, z dźwiękiem, materiałami filmowymi i ręcznie malowanymi planszami: „prosimy nie regulować odbiorników”. Od tego czasu z maleńkiego studia nadawano: zapowiedzi programowe szczecińskich spikerek, dziennikarskie rozmowy z „Gościem kamer”, publicystykę społeczną i gospodarczą, sport, „Gimnastykę dla Pań”, kulturalny „Kramik z Muzami” , dobranockę, a także poradnik dla użytkowników telewizorów „Skrzynka techniczna”. Ofertę uzupełniały widowiska i programy poetyckie, oraz informacyjny „Telenotatnik” nadawany z telekina, gdyż materiały reporterskie robione były kamerami filmowymi. Właśnie te materiały, zwłaszcza dotyczące tematyki morskiej, jak cykl „Z bocianiego gniazda”, były pierwszymi ze Szczecina, które emitował program ogólnopolski TVP.

Otwarcie ośrodka nadawczego w Kołowie w dniu 13 lutego 1965 roku umożliwiło odbiór programu ogólnopolskiego. W tym samym roku uruchomiono nowe studio w Szczecinie. Stąd po raz pierwszy w czerwcu 1965 roku, został nadany na antenę ogólnopolską felieton filmowy „Granica”. Szczeciński ośrodek aktywnie włączył się w przygotowanie ogólnopolskich programów cyklicznych między innymi magazynu popularno-naukowego „Eureka” oraz szczecińskiego wydania magazynu młodzieżowego „Proton”. Od połowy lat sześćdziesiątych, do połowy osiemdziesiątych szczeciński Ośrodek realizował na antenę ogólnopolską także spektakle teatralne i lalkowe (100 przedstawień). Repertuar wzbogacano jednocześnie programami morskimi, sportowymi a także programami edukacyjnymi Telewizyjnego Technikum Rolniczego. Na sukces nie trzeba było długo czekać. Redaktorzy ze Szczecina Wiesław Wodecki i Juliusz Burski otrzymali „Złote ekrany” za serię spektakli „Wieczory z Conradem”. W latach siedemdziesiątych realizowaliśmy wspólnie z pozostałymi Ośrodkami publicystyczny program „Studio 8” . W 1972 roku działalność programową rozpoczęła redakcja w Koszalinie.

Lata dziewięćdziesiąte były dla Telewizji Szczecin wyjątkowo owocne. W marcu 1992 roku, uruchomiono własny program lokalny, nazwany najpierw „Kanałem 7”, następnie „Siódemką” . Emisja programu „Siódemki” rozszerzona została do kilkunastu godzin dziennie. Powstał zespół zajmujący się pozyskiwaniem i opracowywaniem programów dziecięco-młodzieżowych, dokumentalnych, filmów fabularnych oraz koncertów dla wszystkich ośrodków regionalnych, a także zespół redagujący telegazetę.

W 1996 roku z inicjatywy Ośrodka w Szczecinie, który miał do dyspozycji nowe cyfrowe studia o powierzchni 90 m2 i 350 m2, raz w miesiącu rozpoczęto wspólnie z ośrodkiem w Poznaniu i Wrocławiu realizować godzinny program „Telemost” . Był to pierwszy w Polsce ponadregionalny program. Każdy z 3 ośrodków telewizyjnych był gospodarzem wydania. Program realizowano blisko 4 lata do 2000 roku.

W połowie lat dziewięćdziesiątych Telewizja Szczecin rozpoczęła współpracę z niemieckimi telewizjami państwowymi. Pierwszy polsko-niemiecki magazyn „Kowalski i Schmidt” zrealizowany został wspólnie z ORB (dziś RBB) w Poczdamie. W ramach współpracy z Deutsche Welle (DW) rozpoczęto produkcję programu „Między Odrą a Renem” , który emitowany jest do dziś pod tytułem „Eurosąsiedzi” . Od września 2012 roku na antenę TVP Szczecin powrócił „Berliński Express”. Program adresowany do tych, którzy interesują się życiem i sprawami zachodnich sąsiadów.

Jednak najbardziej znanym, realizowanym w całości w Szczecie był program rozrywkowy „Śmiechu Warte”. Co tydzień prowadzący program - przez wiele lat Tadeusz Drozda, potem kabaret „Jurki”, oraz Krzysztof Piasecki - prezentowali najzabawniejsze filmy realizowane przez widzów.

W 2001 roku TVP Szczecin za cykl programów informacyjnych „Nareszcie sobota” otrzymała główną nagrodę PRIX Circom Regional.

Najbardziej oglądanym programem TVP Szczecin była i jest „Kronika”, program informacyjny, który starsi widzowie pamiętają pod nazwą „Telenotatnik” lub „Telerama” . Zespół Kroniki w 2005 roku i 2011 roku zdobył Grand Prix na Przeglądzie i Konkursie Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP (PIK-10 i PIK-18) w kategorii najlepszy program informacyjny, a „Kronika” została uznana za najlepszy program informacyjny telewizji regionalnej. W Redakcji Informacji TVP Szczecin pracują zespoły dziennikarzy ze Szczecina i redakcji w Koszalinie.

Joanna Osińska, obecnie prezenterka TVP Szczecin i TVP Info, która w 1999 roku i 2001 roku była dwukrotnie nagradzana, jako zdobywczyni pierwszego miejsca na Przeglądzie i Konkursie Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP (PIK-4 i PIK-6) w kategorii „najlepszy prezenter prowadzący regionalny program informacyjny”, a w 2003 roku za osiągnięcia dziennikarskie została uznana „Człowiekiem Roku” w województwie zachodniopomorskim.

W 2007 roku na Przeglądzie i Konkursie Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP (PIK-14) za najlepszy program promujący zaangażowanie młodzieży pierwszą nagrodę otrzymały: Anna Suchocka, Edyta Strub, Monika Kwasigroch za program „Strefa cooltura”. Dziennikarz Kroniki Piotr Dziemiańczuk w 2008 roku został odznaczony w Szczecinie podczas uroczystości zakończenia pięcioletniej misji polskiego wojska w Iraku medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju. W 2008 roku jako wyróżniające się medium otrzymaliśmy specjalnego TRYTONA przyznanego przez prezydenta Świnoujścia.

W 2009 roku współpracując z gminą Szczecin zostaliśmy wyróżnieni przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie (PARPA) za wkład w realizację kampanii „Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne”. Również w 2009 roku dziennikarka TVP Szczecin Joanna Kałużna-Reimer otrzymała tytuł „Mecenasa Osób Niepełnosprawnych” za prowadzony od 11 lat program „Bez barier”. A dokument Joanny Pieciukiewicz „Honor generała” zdobył nagrodę specjalną Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2009” w kategorii „II wojna światowa a migracja narodu polskiego”. Wiele nagród otrzymał również publicysta TVP Szczecin Grzegorz Fedorowski, którego film „Doskonalsi” w 2009 roku został pokazany na Międzynarodowej Konferencji Telewizji Publicznych INPUT w Warszawie, a w 2012 roku na konferencji INPUT w Sydney został pokazany poruszający reportaż Ernesta Saja i Bartosza Jurgiewicza „Ucieczka z Raju”.

W 2012 roku dziennikarki TVP Szczecin Joanna Klimowska-Kronic i Joanna Tryniszewska otrzymały Srebrnego Delfina za „Podmuch energii” - reportaż poświęcony energii uzyskiwanej z wiatru. Jest to pierwsza nagroda przyznana TVP na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards.

TVP Szczecin chętnie obejmuje patronatem medialnym ważne regionalne wydarzenia między innymi Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Plebiscyt Teatralny „Bursztynowy Pierścień”, Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART, Międzynarodowy Turniej Tenisowy Pekao Szczecin Open, Dni Morza, Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie, Turniej Tenorów, Nagrody Artystyczne prezydenta miasta Szczecina. Wspiera także akcje promujące badania mammograficzne i cytologiczne oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalno - społeczne.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...