Tauron Basket Liga: Stal - MKS i Rosa - Asseco

dodano: 2016-02-26 10:39 | aktualizacja: 2016-02-26 12:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polska Liga Koszykówki/satkurier.pl

Tauron Basket Liga TBL logo Po krótkiej przerwie związanej z Dąbrowa Górnicza Basket Cup, czyli Pucharem Polski koszykarzy (więcej tutaj), do gry wraca Tauron Basket Liga (TBL) (więcej tutaj). W niedzielę, 28 lutego br. Polsat Sport News pokaże mecz BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza. W poniedziałek, 29 lutego br. Polsat Sport (Polsat Sport HD) wyemituje natomiast pojedynek Rosa Radom - Asseco Gdynia. Oba mecze odbędą się w ramach 21. kolejki rundy zasadniczej. Pozostałe spotkania będzie można śledzić dzięki przekazom wideo na Emocje.TV. Retransmisje pojedynków można zobaczyć w serwisie Ipla.

Polfarmex Kutno - Polpharma Starogard Gdański

W pierwszym meczu 21. kolejki Tauron Basket Ligi, który odbył się w środę, 24 lutego br., Polfarmex Kutno pokonał Polpharmę Starogard Gdański 92:82. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Michael Fraser z 16 punktami i dziewięcioma zbiórkami.

Początek spotkania zdecydowanie należał do gospodarzy. Głównie dzięki skuteczności Michaela Frasera i Josha Parkera Polfarmex prowadził aż 15:2. Od tego momentu role zupełnie się odwróciły, a Polpharma zanotowała… identyczną serię i po trafieniu Damiena Kinlocha był remis. Świetnie radził sobie też Michael Hicks, ale to kutnianie mieli przewagę punktu po 10 minutach. W drugiej kwarcie zespół trenera Jarosława Krysiewicza potrafił wychodzić na kilkupunktowe prowadzenie, ale starogardzianie szybko je niwelowali, a po akcji Martyna Paliukenasa zdobyli nawet przewagę. Pierwsza połowa zakończyła się remisem po 40 dzięki trafieniu Hicksa.

Kluczowa dla losów meczu była trzecia kwarta. Polfarmex zaczął ją od serii 12:0 i po trójce Grzegorza Grochowskiego było już 52:40. Goście mieli ogromne problemy z przedarciem się przez defensywę kutnian, a ci imponowali w ataku. Polfarmex w tej kwarcie rzucił aż 32 punkty - po rzucie Jacka Jareckiego prowadził 72:57. Ostatnia kwarta była już bardziej wyrównana, ale to oznaczało, że goście nie odrabiali strat. W samej końcówce o lepszy wynik dla Polpharmy walczył jeszcze Marcin Flieger, ale to było za mało na zwycięstwo. Gospodarze wygrali ostatecznie 92:82.

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Michael Fraser z 16 punktami i dziewięcioma zbiórkami. Po 13 punktów dołożyli Jacek Jarecki i Bartłomiej Wołoszyn. W ekipie gości wyróżniał się Marcin Flieger z 20 punktami i czterema asystami.

Polski Cukier Toruń - King Wilki Morskie Szczecin

Torunianie ostatnio nie poradzili sobie w ćwierćfinale Dąbrowa Górnicza Basket Cup z Rosą Radom, natomiast King Wilki Morskie wygrał ze Śląskiem Wrocław. W tym spotkaniu najciekawiej zapowiada się rywalizacja pomiędzy rozgrywającymi: Dannym Gibsonem i Russellem Robinsonem. Ważne będzie także starcie podkoszowych gigantów, czyli Stevana Milosevicia i nowego w ekipie ze Szczecina Ovidijusa Galdikasa. Ciekawe który zawodnik trafi więcej trójek - Łukasz Wiśniewski czy Paweł Kikowski.

Ciekawostki: Paweł Leończyk (King Wilki Morskie) w pierwszym meczu między tymi drużynami rzucił 30 punktów - to jego rekord w tym sezonie TBL; Danny Gibson (Polski Cukier) spędził w obecnych rozgrywkach 763 minuty na parkiecie - najwięcej spośród wszystkich graczy.

Pierwszy mecz: 90:89 dla King Wilków Morskich.

Start Lublin - Śląsk Wrocław

Start postawił na kolejną zmianę trenera i szuka teraz okazji do odniesienia zwycięstwa. Śląsk ostatnio rozegrał mecz w Szczecinie i musiał uznać wyższość King Wilków Morskich. Jednym z najlepszym zawodników wrocławskiego zespołu jest Jarvis Williams i to właśnie na skocznego Amerykanina powinni przede wszystkim uważać lublinianie. Ważnymi ogniwami gospodarzy są strzelcy: Grzegorz Małecki i Nick Kellogg. Ciekawe jak poradzą sobie z nimi Kamil Chanas i Michał Jankowski.

Ciekawostki: Nick Kellogg (Start) w pierwszym meczu między tymi drużynami rzucił 20 punktów - w całym sezonie tak dobry wynik zdarzył mu się jeszcze tylko raz (w styczniu br. przeciwko PGE Turowowi); Jarvis Williams (Śląsk) ciągle jest liderem TBL pod względem wskaźnika eval - średnio 20 na mecz.

Pierwszy mecz: 75:68 dla Startu.

Trefl Sopot - Energa Czarni Słupsk

Sopocianie mieli trochę więcej czasu na przygotowania do tego meczu, a Energa Czarni walczyła o Puchar Polski - w półfinale okazała się jednak słabsza od późniejszych triumfatorów - Rosy Radom. Najciekawiej w tym spotkaniu powinno się obserwować rywalizację pod koszami pomiędzy Aterem Majokiem i Cheikhem Mbodjem. Ważne może okazać się także to, czy Tyreek Duren będzie w stanie powstrzymać motor napędowy zespołu ze Słupska - Jerela Blassingame’a.

Ciekawostki: Marcin Dutkiewicz (Trefl) przez trzy sezony grał w zespole ze Słupska; Ater Majok i Cheikh Mbodj to czołowi blokujący TBL - notują odpowiednio 1,9 i 1,6 bloku na mecz.

Pierwszy mecz: 80:66 dla Energi Czarnych.

Anwil Włocławek - AZS Koszalin

Anwil dotarł do półfinału Dąbrowa Górnicza Basket Cup, gdzie uległ Stelmetowi Zielona Góra. AZS z kolei miał trochę więcej czasu na treningi i przygotowanie do tego spotkania. W zespole z Włocławka do gry wrócił Chamberlain Oguchi, co sprawia, że siła ofensywna ekipy trenera Igora Milicicia jest jeszcze większa! Bardzo ważne może być to, czy Robert Skibniewski i Kamil Łączyński ograniczą kreowanie akcji przez Stefhona Hannah. Ciekawe też jak w debiucie pokaże się nowy gracz AZS - Cameron Gliddon.

Ciekawostki: Igor Milicić (Anwil) w przeszłości był trenerem zespołu z Koszalina, natomiast David Dedek (AZS) z Włocławka; Piotr Stelmach, Robert Skibniewski i Kamil Łączyński (wszyscy Anwil) mają za sobą występy w AZS, a Macin Nowakowski i Mikołaj Witliński (obaj AZS) w Anwilu.

Pierwszy mecz: 75:68 dla AZS.

Stelmet BC Zielona Góra - Siarka Tarnobrzeg

Zielonogórzanie rozegrają to spotkanie zaraz po ważnym meczu w Europucharze z Uniksem Kazań. Siarka z kolei ostatnio rozegrała zaległe spotkanie z PGE Turowem i musiała uznać wyższość rywali. Na lidera tarnobrzeskiej ekipy wyrasta Mfon Udofia - to jego pojedynki z Dee Bostem mogą być kluczowe dla tej rywalizacji. Dla Stelmetu ważne będzie także zatrzymanie pod koszami Zacha Robbinsa, za co odpowiedzialni będą Dejan Borovnjak i Adam Hrycaniuk.

Ciekawostki: Stelmet nie przegrał jeszcze spotkania przed własną publicznością w tym sezonie TBL; Zach Robbins (Siarka) to najlepszy blokujący (3,2 bloku na mecz) i drugi zbierający (9,4 zbiórki na mecz) całej TBL.

Pierwszy mecz: 64:54 dla Stelmetu.

Polfarmex Kutno - PGE Turów Zgorzelec

Dla kutnian będzie to drugie spotkanie w ciągu kilku dni. PGE Turów z kolei ostatnio pokonał Siarkę, choć w pierwszej połowie miał spore problemy z tarnobrzeżanami. Jakie starcie będzie najważniejsze w tym meczu? Oczywiście to w strefie podkoszowej, gdzie Michael Fraser powalczy z Kirkiem Archibequem. Efektowna może okazać się także rywalizacja rozgrywających: Josha Parkera i Daniela Dillona. Ciekawe także kto będzie bardziej skuteczny z dystansu - Jarosław Zyskowski czy Jakub Karolak.

Ciekawostki: Jacek Jarecki i Michał Gabiński (obaj Polfarmex) w przeszłości występowali w zespole ze Zgorzelca; Daniel Dillon (PGE Turów) to czwarty strzelec (17,3 punktu na mecz) i trzeci podający (5,5 asysty na mecz) całej TBL.

Pierwszy mecz: 70:68 dla Polfarmexu.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza

Starcie doświadczonych rozgrywających: Curtisa Millage’a i Rashauna Broadusa może być najciekawszym elementem spotkania BM Slam Stali z MKS. Który z nich poprowadzi swój zespół do zwycięstwa? Transmisja w Polsacie Sport News w niedzielę od godziny 19:50.

Pierwszy mecz między tymi drużynami aż do czwartej kwarty był bardzo wyrównany. Dopiero wtedy głównie dzięki dobrej skuteczności Alexisa Wangmene, Deshawna Delaneya i Curtisa Millage’a BM Slam Stal uciekła na kilka punktów i wygrała ostatecznie 73:66. Millage zakończył to spotkanie z 23 punktami, natomiast w zespole z Dąbrowy Górniczej wyróżniał się Sam Dower z 17 punktami.

Skład MKS od tego czasu trochę się zmienił. Przede wszystkim trenerem został Drażen Anzulović, który sprowadził do klubu swoich rodaków: Drago Pasalicia oraz Dominika Mavrę. Obaj Chorwaci stali się bardzo dobrym uzupełnieniem składu, choć zwykle nie są wyróżniającymi się postaciami - zdobywają średnio odpowiednio 9,7 i 5,5 punktu na mecz.

Drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego również wzmocniła skład. Bułgar Christo Nikołow okazał się strzałem w dziesiątkę - rzuca średnio blisko 12 punktów w każdym spotkaniu i przydaje się także w strefie podkoszowej. Do zespołu dołączył również Piotr Niedźwiedzki. W dotychczasowych dwóch meczach trener Zoran Sretenović dał mu minuty, a ten starał się je wykorzystać. Z biegiem czasu może prezentować się jeszcze lepiej.

W tym spotkaniu najważniejszy będzie pojedynek rozgrywających - Curtisa Millage’a z Rashaunem Broadusem. Obaj mają za sobą sukcesy w ligach zagranicznych, a w Tauron Basket Lidze udowadniają swoją przydatność. Millage zdobywał już mistrzostwa na Łotwie i w Estonii, natomiast Broadus to dwukrotny brązowy medalista na Litwie. Amerykanie sprawdzają się nie tylko w roli kreatorów gry, ale także strzelców. Zawodnik BM Slam Stali w meczu przeciwko PGE Turowowi rzucił aż 41 punktów (rekord tego sezonu), natomiast gracz MKS miał spotkanie z 27 punktami (przeciwko Polskiemu Cukrowi).

Ekipa z Dąbrowy Górniczej ma w swoim składzie dobrych strzelców - Jakuba Dłoniaka i Piotra Pamułę. Obaj potrafią zdobywać punkty seryjnie i zmieniać oblicze meczów dzięki indywidualnym akcjom. W zespole trenera Sretenovicia z kolei warto zwrócić uwagę na Marcina Srokę, który rozgrywa najlepszy sezon od pięciu lat. BM Slam Stal liczy ciągle także na Alexia Wangmene, który ma niezwykły talent do bloków.

Początek spotkania BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza w niedzielę o godzinie 20:00. Transmisja w Polsacie Sport News od godziny 19:50.

Rosa Radom - Asseco Gdynia

Zdobywca Pucharu Polski - Rosa Radom podejmie w poniedziałek Asseco. Czy gdynianie będą w stanie zaskoczyć gospodarzy? Jak w obu drużynach zagrają młodzi zawodnicy? Transmisja w Polsacie Sport w poniedziałek od godziny 20:30.

Na początku pierwszego spotkania pomiędzy tymi drużynami przewagę zdobyła drużyna z Radomia. Asseco jednak nie zamierzało się poddawać i do samego końca walczyło o lepszy wynik. W ostatnich minutach bardzo ważne rzuty trafiali Przemysław Frasunkiewicz i Anthony Hickey, dzięki czemu gdynianie zbliżyli się na dwa punkty. Na więcej już jednak nie starczyło czasu i to Rosa cieszyła się z wygranej 64:61. 20 punktów dla gości rzucił Torey Thomas, a w ekipie gospodarzy wyróżniał się Filip Matczak z 13 punktami.

Zespół trenera Wojciecha Kamińskiego w miniony weekend wywalczył Puchar Polski, co jest największym sukcesem w historii Rosy. Ponadto za MVP turnieju wybrano gracza z drużyny z Radomia - C.J. Harrisa. Asseco również brało udział w Dąbrowa Górnicza Basket Cup, ale już na etapie ćwierćfinału musiało uznać wyższość Stelmetu Zielona Góra.

Obie drużyny łączy pewna rzecz związana z filozofią budowy składu. Zarówno Rosa, jak i Asseco odważnie wprowadzają młodych zawodników. W zespole z Radomia bardzo ważni są urodzeni odpowiednio w 1994 i 1995 roku Daniel Szymkiewicz i Damian Jeszke. Drużyna trenera Tane Spaseva stawia z kolei na 22-letniego Filipa Matczaka i 20-letniego Przemysława Żołnierewicza. Wszyscy ci gracze mają odpowiedni talent, aby w przyszłości wystąpić w seniorskiej reprezentacji Polski.

Jednym z najważniejszych graczy Rosy jest Torey Thomas. Rozgrywający będzie musiał teraz pokazać się z najlepszej strony, aby zatrzymać młodszego Anthony’ego Hickeya. Obaj rozgrywający potrafią zdobywać sporo punktów, ale swoją grę dostosowują także do sytuacji na parkiecie. Niezwykle ważnym zadaniem dla Asseco będzie zatrzymanie też C.J. Harrisa, który w Turnieju Finałowym Pucharu Polski był w świetnej formie.

Jednym z najbardziej efektywnych graczy Asseco w tym sezonie jest Jakub Parzeński. Mierzący aż 212 cm środkowy rozgrywa najlepszy sezon w swojej karierze. Dostaje od trenera Spaseva sporo minut na parkiecie i świetnie je wykorzystuje, o czym świadczą jego średnie: 8 punktów i 7,3 zbiórki na mecz. W meczu z Rosą czeka go wyzwanie, ponieważ radomianie mają aż trzech wysokich do dyspozycji: Kima Adamsa, Seida Hajricia oraz Igora Zajcewa.

Początek spotkania Rosa Radom - Asseco Gdynia w poniedziałek o godzinie 20:40. Transmisja w Polsacie Sport od godziny 20:30.

Tauron Basket Liga - 21. kolejka, plan transmisji:

26 lutego (piątek)

18:00 przekaz wideo na Emocje.TV, Polski Cukier Toruń - King Wilki Morskie Szczecin

17:30 przekaz wideo na Emocje.TV, Polfarmex Kutno - PGE Turów Zgorzelec
19:50 Polsat Sport News, BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza