SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce w rękach premier

dodano: 2016-04-04 19:31 | aktualizacja: 2016-07-31 17:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/satkurier.pl

Radio cyfrowe DAB+ Do tegorocznego Sprawozdania z działalności w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dołączyła Zieloną Księgę cyfryzacji radia w Polsce. Dokument został przesłany premier Beacie Szydło, a także Sejmowi, Senatowi i prezydentowi. Zielona Księga zawiera między innymi informacje o sytuacji radia analogowego w Polsce i na świecie, dotychczasowych pracach nad cyfryzacją rozpowszechniania programu radiowego oraz perspektywy rozwoju. W dokumencie KRRiT przedstawia także rekomendacje dla dalszych prac nad rozwojem technologii DAB+.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce została zaplanowana w Strategii regulacyjnej KRRiT na lata 2014-2016.

– W dyskusji o przyszłości radia cyfrowego wyłaniają się dwie opcje. Pierwszą można by nazwać regulacyjną, czyli taką, w której administracja i instytucje państwa przyjmują plan cyfryzacji i nadzorują jego realizację. Druga – rynkowa, w której sami nadawcy znajdują ekonomiczne uzasadnienie zmiany technologii i decydują o jej wdrażaniu. Jednak nawet w tym drugim przypadku nie sposób pominąć potrzeby koordynacyjnej i uzgodnieniowej roli państwa, choćby tylko w dziedzinie standardów technologicznych czy planowania zasięgów cyfrowych – napisał we wstępie do dokumentu Witold Graboś, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i przewodniczący zespołu ds. wdrażania radiofonii cyfrowej.


Najwyższa Izba Kontroli w grudniu 2015 roku zakończyła kontrolę okoliczności wdrażania technologii cyfrowej radiofonii w Polsce. W dokumencie Informacja o wynikach kontroli – Cyfryzacja radia w Polsce napisano: W celu usprawnienia procesu cyfrowej emisji radiowej NIK wnioskuje o podjęcie przez Prezesa Rady Ministrów, we współpracy z KRRiT, pilnych prac zmierzających do opracowania i przyjęcia narodowej strategii cyfryzacji radia w Polsce, określającej m.in. charakter i zakres interwencji państwa w proces cyfryzacji emisji radiowej, w tym system ewentualnych ulg dla uczestników rynku, a także przewidywany termin wyłączenia emisji analogowej i precyzyjne określone kryteria tego wyłączenia.

– Istnienie lub brak strategii nie zmienia ustawowych zobowiązań KRRiT dotyczących wspierania nowych technologii. Krajowa Rada widzi potrzebę stworzenia narodowej strategii cyfryzacji radiofonii i przygotowania ustawy kodyfikującej ten proces. Od kilku lat Rada prowadzi prace analityczno-badawcze dotyczące wielu aspektów implementacji technologii cyfrowej i śledzi jej wdrażanie w Europie i na świecie. Efektem tych prac jest Zielona Księga, która może być podstawą wspomnianej strategii - podsumowuje we wstępie Witold Graboś.


Warto dodać, że pod koniec marca br. prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk, powiedziała w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”, że na razie zamroziła proces rozwoju cyfryzacji, starając się jak najbardziej zracjonalizować budżet radia cyfrowego, łącząc redakcje, przebudowując anteny.

Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce (plik PDF, 234 strony)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategori DAB+ w Polsce
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi V BIII

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF, zalecana do odbioru HDTV z...

129 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790 LR

Nowa antena kierunkowa UHF DAT HD BOSS 790 LR hiszpańskiego...

329 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X9S

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

800 zł Więcej...