reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

72. rocznica Powstania Warszawskiego w TVP

dodano: 2016-07-30 14:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Powstanie Warszawskie TVP Kilkadziesiąt pozycji na antenach Telewizji Polskiej upamiętni 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla TVP to nie tylko wyraz hołdu dla męstwa i heroizmu jego uczestników, lecz także pasjonująca opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla współczesnych Polaków. Filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, debaty, koncerty i audycje wspomnieniowe, transmisje, wywiady i relacje reporterskie – to gatunki, które TVP pokaże w ramach opowieści o 63 powstańczych dniach. Kamery TVP będą towarzyszyły uroczystościom i spotkaniom związanym z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego od ostatnich dni lipca aż do 2 października, gdy nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego i symboliczne zakończenie obchodów.

Powstanie Warszawskie TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szeroki zakres relacji rocznicowych przygotowało przede wszystkim TVP INFO. Obejmuje on m.in. uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku przy ul. ks. J. Popiełuszki (29 lipca), spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą oraz uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych (30 lipca). 31 lipca przy pomniku Powstania Warszawskiego kamery TVP INFO będą rejestrować polową mszę świętą , a także Apel Poległych i koncert „Nowe Pokolenie 16/44” .
1 sierpnia TVP INFO będzie transmitować Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego, składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego AK – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68), uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz „Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

O godz. 12:00 w TVP INFO uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i składanie wieńców, następnie – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ul. F. Chopina i Alei Ujazdowskich, uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” TVP INFO będzie relacjonować Oddanie Hołdu Powstańcom na Cmentarzu na Woli, na Rondzie Dmowskiego, przy Placu Powstańców Warszawy i Placu Zamkowym, przy pomniku Gloria Victis. U schyłku tego szczególnego dnia TVP INFO będzie również obecne na uroczystości złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani” (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) oraz na uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

1 sierpnia, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości” (godz. 20:25), Jedynka przeprowadzi ze stołecznego Placu Piłsudskiego transmisję koncertu pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W ramach tej akcji muzycznej mieszkańcy Stolicy – wraz z solistami Klementyną Umer, Wojciechem Myrczkiem i Piotrem Pieronem oraz z chórem kameralnym Gregorianum i instrumentalistami pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora – będą śpiewać powstańcze pieśni. Większość wykonywanych utworów powstała w trakcie walk w różnych dzielnicach – o tym powiedzą w specjalnie przygotowanych materiałach filmowych Powstańcy, uczestnicy wydarzeń. Całość poprowadzi Maciej Orłoś. Dzięki transmisji w Jedynce także widzowie TVP po raz kolejny poczują niezwykłą atmosferę sierpniowej rocznicy.

Kolejną premierą w TVP1 będzie wzruszający film dokumentalny pt. „Odnaleziony walc” w cyklu „Świat Nieprzedstawiony” w reżyserii Julity Wołoszańskiej-Matysek. Jest to opowieść o odzyskanej po 72 latach miłości łączącej dwoje uczestników Powstania Warszawskiego. Andrzej Budzyński, dziś 90-latek i Barbara Żugajewicz-Kulińska, obecnie 87-letnia, stracili ze sobą kontakt w czasie Powstania. Barbara myślała, że Andrzej nie żyje, Andrzej był pewien, że jego narzeczona zginęła. Po wojnie Andrzej wyjechał do USA, gdzie zrobił karierę naukową. Barbara została w Polsce, w swoim domu w Klarysewie pod Warszawą. Oboje założyli rodziny. Już od wielu lat owdowiali, żyli samotnie, aż do ubiegłego roku, gdy Andrzej odnalazł w Internecie wywiad z Basią, dotyczący jej konspiracyjnej działalności w czasie II wojny. Wysłał pierwszy list. Ich historia zaczyna się od nowa… Andrzej – po kilkumiesięcznej korespondencji – przylatuje do Polski (emisja 10 sierpnia o godz. 21:30).

1 sierpnia o godz. 8:40 Jedynka przypomni film dokumentalny „Powstańcy czasu pokoju” autorstwa Anny Gołębickiej, Jana Radziukiewicza i Dariusza Kuciewicza. Film przedstawia główne założenia konkursu o Nagrodę im. Jana Rodowicza Anody i pokazuje jego laureatów poprzez pryzmat wartości, którym był on wierny. Producentem obrazu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
O godz. 9:30 Jedynka pokaże głośny dramat Janusza Morgensterna „Godzina „W”, zrealizowany na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, zaś o godz. 21:45 - fabularyzowany dokument Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”, anonsowany jako „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non-fiction". Film wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny. Głównym bohaterom głosu użyczyli aktorzy, m.in. Maciej Nawrocki, Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz.

Ten szczególny, rocznicowy dzień zamkną w TVP1 „Notacje - Teresa Bojarska. Początek Powstania” (godz. 04:00). 2 sierpnia o godz. 23:10 Jedynka przypomni dramat wojenny Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” ze znakomitymi kreacjami Ryszarda Gajewskiego – Aleksy Dawidowski „Alek”, Mirosława Konarowskiego - Tadeusz Zawadzki „Zośka", Cezarego Morawskiego – Jan Bytnar „Rudy”, Jana Englerta – Stanisław Broniewski „Stefan Orsza”, Zbigniewa Zapasiewicza – Stanisław Bytnar, ojciec „Rudego”. Film odtwarza autentyczne wydarzenia z okresu okupacji – słynną akcję Szarych Szeregów, podczas której uwolniono 25 więźniów przewożonych z siedziby gestapo w Alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Wydarzenia te stały się kanwą książek „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i „Akcja pod Arsenałem” Stanisława Broniewskiego.

W środę 3 sierpnia tematyka Powstania Warszawskiego powróci w kolejnym odcinku z cyklu „Notacje”, którego bohaterem będzie fotograf, Eugeniusz Haneman, dokumentujący przebieg Powstania na zlecenie Delegatury Rządu na Kraj (godz. 02:40). 4 sierpnia, w ramach cyklu „Lato z dokumentem”, TVP1 powtórzy „Honor miasta” Eugeniusza Starky’ego (godz. 02:30), zaś o godz. 03:35, w ramach cyklu „Notacje”, przedstawi sylwetkę Edmunda Baranowskiego ps. „Jur”, żołnierza batalionu „Miotła” Zgrupowania „Radosław”, odznaczonego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

TVP2 przygotowała na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premierę muzyczną - koncert pt. „Historie. Smolik/Grosiak/Miuosh” (1 sierpnia, godz. 23:30). W 72. rocznicę wybuchu Powstania Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystę, który od lat jest na polskim rynku synonimem oryginalności i jakości, jednego z najlepszych polskich producentów - Smolika. Efektem tej współpracy jest płyta „Historie” z gościnnym udziałem Natalii Grosiak i Miuosha, którzy są autorami tekstów na płycie.

Artyści zaproszeni do tego wyjątkowego projektu zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym, dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim. Te poruszające historie opowiadają o tym, jak głębokie piętno na życiu Powstańców odcisnęły wydarzenia z 1944 roku, jak potoczyły się dalsze losy mieszkańców Warszawy i czy po latach wojny odnaleźli swoich bliskich. Część z tych historii kończy się szczęśliwym i wzruszającym finałem, jednak wiele z nich przepełnionych jest dramatycznym zmaganiem z powojenną rzeczywistością.
O godz. 16.45 (powt. 04:00) TVP2 przypomni dokument Krzysztofa Rogulskiego „Roznosiciele radości” o młodych „listonoszach” Harcerskiej Poczty Polowej.

Szczegółowa oferta programowa kanałów tematycznych:

Reportaże i filmy dokumentalne to gatunki, po które sięgnęła TVP3 w swojej opowieści o Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia o godz. 06:00 (powt. 16:30) Antena pokaże reportaż „Kto dziś pamięta o Kolumbach” - opowieść o fenomenie powieści Romana Bratnego i serialu Janusza Morgensterna. O godz. 12:40 (powt. 00:35) TVP3 przedstawi reportaż „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”, ukazujący wielki wkład kobiet w ten zryw wolnościowy. Kobiety stanowiły około 22 proc. uczestników Powstania Warszawskiego i były zaangażowane niemal we wszystkie sfery podziemnej działalności, nie tylko jako łączniczki czy sanitariuszki. O godz. 23:45 w programie TVP3 znajduje się film dokumentalny Andrzeja Sapiji „Dzień z życia Wacława G”, w którym jego bohater – Wacław Gloth-Nowowiejski snuje opowieść o okolicznościach wybuchu Powstania, powstańczych walkach i smutnej powojennej rzeczywistości.

Na 2 sierpnia TVP3 zaplanowała natomiast dokument Anny Ferens i Anny Kowalewskiej Onaszkiewicz pt. „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (godz. 23:45). Według oficjalnych szacunków, po zagładzie getta na terenie Warszawy pozostało 7 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia. Gdy nadszedł czas Powstania, wielu z nich postanowiło walczyć przeciwko Niemcom. Część z nich szła do boju prosto z kryjówek, inni już wcześniej współpracowali z polskim podziemiem. Bywało, że brali udział w starciach nie pod własnymi, lecz zmienionymi nazwiskami. W filmie wypowiadają się m.in. profesorowie: Piotr Słonimski i Jerzy Kłoczkowski, Stanisław Likiernik, Stanisław Aronson, dr Alina Margolis, Wacław „Wacek” Micuta, Edward Kossoy oraz Marek Edelman, Simcha Rotem i Masza Putermilch.
4 sierpnia o godz. 23:45 TVP3 zaprasza na dokument fabularyzowany w reżyserii Kordiana Piwowarskiego pt. „Baczyński”. W roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wystąpił Mateusz Kościukiewicz, zaś rolę jego żony, Basi, reżyser powierzył Katarzynie Zawadzkiej. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i trwa do przedwczesnej śmierci poety w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

W pierwsze dni sierpnia problematyka Powstania Warszawskiego pojawi się również na antenie TVP Polonia, przede wszystkim za sprawą reportaży i filmów dokumentalnych. 1 sierpnia o godz. 06:55 (powtórka 14:10) TVP Polonia przypomni głośny film dokumentalny (reż. Damianm Nenow) „Miasto ruin” – wstrząsający obraz umarłego miasta widzianego z pokładu Liberatora, zaś o godz. 11:00 (powt. 2 sierpnia o 15:20) - dokument „Listy z barykady” Ewy Żmigrodzkiej, dramatyczną opowieść o listach, które podczas Powstania pisali żołnierze i ludność cywilna do swoich bliskich. Roznosili je kilkunastoletni harcerze, nie raz płacąc życiem za swoją misję. O godz. 16:35 TVP Polonia pokaże reportaż Aliny Czerniakowskiej „Polska i świat z historią w tle – Warszawianka” o losach Hanny Szczepanowskiej: harcerki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźnia obozu w Ravensbrück, społecznika.

O godz. 16:50 (powt. 03:35) zaplanowana jest emisja jednego z odcinków cyklu „Krótka historia - 01.08.1944 Przyczyny Powstania Warszawskiego” (powt. 2 sierpnia o 10:55). Dr Andrzej Smoliński jako główną przyczynę wskazuje czynnik polityczny, czyli opór Państwa Podziemnego przeciwko polityce sowieckiej, prowadzonej na ziemiach już zajętych przez armię radziecką, jak i polityce Stalina wyrażonej w powołaniu w Moskwie PKWN jako jedynej władzy reprezentującej Polaków. Przypomina, że emisariusz państw zachodnich Jan Nowak Jeziorański ostrzegał, że nie będzie pomocy aliantów w przypadku wybuchu Powstania i stwierdza, że politycznie Powstanie Warszawskie było wymierzone przeciwko komunistom, a wojskowo – przeciwko okupantowi niemieckiemu.

Na zakończenie tego dnia, o godz. 23:25, antena przygotowała powtórkę koncertu na Placu Piłsudskiego „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” (kolejna emisja 2 sierpnia o godz. 14:20).

Także kolejne dni będą w TVP Polonia pełne programów związanych tematycznie z 72. rocznicą Powstania. 2 sierpnia Antena zaprasza na „Cafe Historia – Powstańcza broń”, w którym mowa będzie o niezwykłych losach prywatnej kolekcji pamiątek z Powstania Warszawskiego, należącej do majora Waldemara Nowakowskiego (godz. 07:00). Warto również zwrócić uwagę na „Powstanie zwykłych ludzi” (godz. 23:25, powt. 3.08., godz. 14:25) – dokumentalną opowieść Pawła Kędzierskiego o życiu codziennym powstańczej Warszawy, od początkowej radości z wywalczonej na kilku ulicach wolności po rozpacz zniszczonego miasta. Są to losy mieszkańców piwnic i podwórek zamienionych w cmentarze. Nie byli powstańcami, nie walczyli na barykadach, jednak również są bohaterami tego Powstania. To ich gnano przed czołgami, wywożono do obozów, to ich zginęło najwięcej.

3 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego „Umrzeć za Warszawę. Powstanie Warszawskie” (godz. 23:25). Jest to koprodukcja polsko-francuska traktująca o przyczynach i przebiegu warszawskiego zrywu. Pokazuje sytuację polityczną, w jakiej się znajdowała Polska w latach 1939-44 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Przedstawia zarówno działania zbrojne w walczącej stolicy, jak i życie codzienne jej mieszkańców. Dokument wykorzystuje przede wszystkim zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej oraz w mniejszym stopniu niemieckie materiały propagandowe. Narracja filmu opiera się często na świadectwach uczestników powstania, co pozwala jej nadać bardziej osobisty i emocjonalny charakter. Tytuł filmu nawiązuje do popularnego w Europie Zachodniej, przedwojennego stwierdzenia poddającego w wątpliwość potrzebę umierania za Gdańsk.

Wielowątkową, rozpisaną na wiele dni opowieść o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach zaprezentuje również TVP Historia.
„Powstańcy - Dzień 1” (1. 08, godz. 06:40) to początek 63-odcinkowego cyklu o Powstaniu Warszawskim, którego emisja zaplanowana została na czas od 1 sierpnia do 2 października br. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń sprzed 72 lat. Najważniejsze zwycięstwa, najbardziej dotkliwe klęski, wysiłek żołnierza i nadzieje dowództwa. Po przypomnieniu historii danego dnia Powstania bohater odcinka, każdego dnia inny, opowiada o tym, czego po latach nie może wyrzucić z pamięci. Historia zamienia się w osobistą relację, dominuje spojrzenie subiektywne i prywatne. Dzień pierwszy: 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie Powstanie. Do walki ruszyło ponad 40 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, broni wystarczyło dla 13 z nich. Resztę mieli zdobyć w walce. Pierwszy do Niemców strzelał oddział Zdzisława Sierpińskiego.

O godz. 12:30 TVP Historia zaprosi na głośny dokument Zofii Kunert „Odważyć się być wolnym”, zrealizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 13:25 Antena zaprezentuje debatę z cyklu „Spór o historię - Powstanie Warszawskie - klęska bohaterów?” z udziałem publicysty Tomasza Łubieńskiego, Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego, zaś o godz. 14:00, w ramach cyklu „Cafe Historia”, odcinek „Powstańcza broń”, poświęcony prywatnej kolekcji pamiątek powstańczych, zgromadzonej przez majora Waldemara Nowakowskiego.

O godz. 17.00 w programie TVP Historia – podobnie jak i na innych antenach Telewizji Polskiej - zabrzmi, tradycyjnie, sygnał Godziny „W”.

O godz. 17:01 TVP Historia przypomni koncert pt. „Morowe panny”, zrealizowany z okazji 68. Rocznicy Powstania Warszawskiego. O godz. 18.00 rozpocznie się emisja 1 odcinka legendarnego już serialu TVP „Czas honoru – Powstanie” pt. „Jeszcze nie dziś”. O godz. 19:00 Antena przedstawi „Bitwę o Polskę” – adresowany do młodych widzów program historyczny mówiący o storpedowanych przez Powstanie Warszawskie politycznych planach Stalina, natomiast o 19:35 (powt. 2.08, godz. 10:45) dokument polsko-francuski „Umrzeć za Warszawę”. O godz. 23:15 TVP Historia zaprezentuje dokument fabularyzowany Jana Komasy „Powstanie Warszawskie” czyli „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non - fiction", wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na zakończenie dnia Antena przygotowała dokumenty ukazujące losy trzech żołnierzy Powstania: poety i dziennikarza Zbigniewa Jasińskiego („Krwią i rymem. Opowieść o Zbigniewie Jasińskim”, godz. 00:55), Eugeniusza Ajewskiego („Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem”, godz. 01:25) a także Eugeniusza Lokajskiego („Z archiwum porucznika Broka”, godz. 01:55) – oszczepnika, olimpijczyka, uwielbianego przez młodzież nauczyciela wychowania fizycznego w stołecznym liceum Reya, w czasie Powstania – fotoreportera wojennego a w końcu - oficera łącznikowego kompanii ochrony sztabu.

We wtorek 2 sierpnia TVP Historia zaplanowała m.in. emisję reportaży, takich jak np. „Polska i świat z historią w tle - Haneman - fotoreporter Powstania Warszawskiego” (godz. 10:15) czy „Dom przy Olesińskiej 5” (godz.13:00) – wspomnienia osób, które przeżyły masakrę ludności cywilnej w piwnicy jednego z domów na Mokotowie. Warto też zwrócić uwagę na dokument brytyjski „Portret żołnierza” w reżyserii Marianny Bukovski, oparty na wspomnieniach Wandy Traczyk-Stawskiej, pseud. „Pączek”, która jako 16-letnia dziewczyna walczyła w Powstaniu Warszawskim. Jej opowieść o tym, co się działo w Warszawie w 1944 roku, jakie relacje panowały pomiędzy walczącą młodzieżą są niezwykle poruszające i bogato ilustrowane archiwaliami (godz.14:10). O godz. 16:50 Antena zapowiada emisję dokumentu Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi”, zaś o 18:00 – drugi odcinek powstańczej serii „Czasu honoru” pt. „Godzina „W”.
Powstańczy blok audycji 2 sierpnia zakończą: „Tablice pamięci – Radiostacja Powstańcza „Błyskawica” o godz. 19:15 – cykl wg pomysłu Blanki Danilewicz - oraz dokument „Powstanie Warszawskie” Andrzeja Chiczewskiego, wykorzystujący polskie, rosyjskie i niemieckie materiały archiwalne z okresu II Wojny Światowej.

3 sierpnia w TVP Historia to „Dzień 3” w ramach cyklu „Powstańcy” (godz. 06:40), trzeci odcinek „Czasu honoru. Powstanie” (godz.18:00) dokument „Radio powstańcze „Błyskawica” (16:55) i o godz. 19:15 – cykl dokumentalny „Tablice pamięci – Powstańcze listy”. W programie 4 sierpnia wyróżnia się cykl reportaży „Historia żywa – Warszawa walczy!” (godz. 10:00), poświęcony warszawskim grupom rekonstrukcyjnym, a także cykl dokumentalny „Ślady – Leon Zdzisław Stroiński”, opowiadający o wybitnie uzdolnionych poetach: Tadeuszu Gajcym, Andrzeju Trzebiński, Leonie Zdzisławie Stroińskim, Wacławie Bojarskim, związanych z patriotycznym pismem: „Sztuka i Naród”.

Tytułowy Leon Zdzisław Stroiński, poeta i powstaniec, serdeczny przyjaciel Tadeusza Gajcego, urodził się w Warszawie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Zamościu i Zwierzyńcu. Jego ojciec, adwokat Józef Stroiński, był radcą prawnym ordynata Maurycego Zamoyskiego. Wychowany w atmosferze patriotyzmu i umiłowania tradycji brał czynny udział w ruchu harcerskim, Ochotniczych Hufcach Pracy. Pisać zaczął jeszcze w gimnazjum. Po wybuchu wojny, w 1940 roku „produkował” lewe dokumenty dla konspiracji. W Warszawie studiował prawo i polonistykę, związał się z pismem „Sztuka i Naród". Uprawia prozę poetycką, w której z czasem dochodzi do perfekcji. Kończy też tajną podchorążówkę. Po słynnej akcji „Pod Kopernikiem", w maju 1943 roku Leon Z. Stroiński zostaje aresztowany i trafia na Pawiak. Wykupiony przez rodzinę staje się innym człowiekiem. Wyjeżdża do Zwierzyńca, gdzie pisze jedyny tom, wydrukowany przez SiN – „Okno” /okno więzienne/. Po powrocie do Warszawy przygotowuje drugi zbiorek, który spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Dostaje zgodę, by wraz z Tadeuszem Gajcym, walczyć na pierwszej linii. Zginął na placówce powstańczej, tam, gdzie jest dzisiaj kino „Muranów". Dorobek Leona Zdzisława Stroińskiego jest niewielki, ale świadczy o wielkim talencie, głębokiej wrażliwości i gorącym patriotyzmie.

5 sierpnia szczególnie interesująco zapowiadają się: kolejny odcinek powstańczej serii „Czasu honoru” (godz. 18.00) oraz reportaż z cyklu „Tablice pamięci – Czołg” (godz. 19:15). W tej części – historia czołgu niemieckiego, który zdobyli powstańcy na Starym Mieście. Był to czołg - mina, który miał zniszczyć powstańczą barykadę. Uruchomiony przez nieświadomych tego powstańców, wybuchł ze straszną siłą. Kilkaset osób zginęło. Pamiątkowa tablica znajduje się na rogu ul. Kilińskiego i Długiej. Jej treść – „13 sierpnia 1944 roku od wybuchu czołgu - pułapki zginęło w tym miejscu ok. 500 żołnierzy powstania i osób cywilnych".

6 sierpnia Antena zaplanowała m.in. dwa poruszające filmy dokumentalne: „Dziewczyny” z popularnego cyklu „Świadkowie XX wieku” – wspomnienia kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim (godz. 07:55) oraz „Tablice pamięci – Skok przez Aleje” (godz. 19:20), na motywach książki Elżbiety Ostrowskiej pt. „Tygrysy spacerują w Alejach”.

W niedzielę 7 sierpnia TVP Historia powraca do legendarnego serialu Janusza Morgensterna „Kolumbowie” (godz. 18:00, odc.1/5), z wielkimi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Alicji Jachiewicz, Marka Perepeczki, Haliny Golanko oraz do cyklu „Tablice pamięci – Szturm na Pastę” (godz. 19:15) impresji filmowej o zdobyciu 20 sierpnia 1944 roku budynku PAST-y.

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znajdzie swoje odzwierciedlenie także w programie TVP Kultura.
1 sierpnia TVP Kultura przypomni głośny jazzowy koncert Agi Zaryan – „Umiera piękno”, który odbył się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 2007 roku. Podczas koncertu artystka wykonała utwory z płyty „Umiera piękno”, na której znalazły się utwory literackie z okresu Powstania Warszawskiego. Ich autorami byli: Krystyna Krahelska, ks. Jan Twardowski, Mira Grellichowska. Adze Zaryan towarzyszyło trio w składzie: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja), Anna Sikorzak - Olek (harfa) i sekcja smyczkowa (godz. 18:50).

W zupełnie innej tonacji utrzymana będzie natomiast emisja filmu ze znakomitego cyklu „Bohaterowie polskiej wyobraźni”. Tym razem będzie to „Kanał” Andrzeja Wajdy (1.08. godz. 20:20, powt. 2.08.2016, godz. 09:45) - obraz tragicznego heroizmu i bezprzykładnego cierpienia grupy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Film zdobył m.in. Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1957 roku..


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...