reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Gdzie obejrzeć igrzyska Rio 2016 w 4K?

dodano: 2016-08-08 18:46 | aktualizacja: 2016-08-08 21:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Inf. własna

ogrzyska Rio 2016 olimpiada kółka Często słyszy się, że 2016 jest przełomowym rokiem dla 4K. Dużo w tym racji, bo rynek jest dosłownie zasypywany przez coraz to nowsze i - na szczęście - coraz to tańsze modele telewizorów UHD. W sprzedaży pojawiają się też kolejne modele zewnętrznych odbiorników Ultra HD. Wynika z tego, że producenci elektroniki użytkowej jakby wyczuwają zapotrzebowanie konsumentów na treści w rozdzielczości cztery razy większej niż Full HD. Czy podobnie jest z producentami treści?

Rio 2016 Ultra HD UHD 4K UHDTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Istotnym wydarzeniem w 2016 roku jeśli chodzi o 4K były transmisje na żywo z mistrzostw Euro 2016. W ultrawysokiej rozdzielczości pokazane zostało aż osiem meczów. Był to zarazem wielki sprawdzian dla tej technologii, zarówno od strony produkcji, emisji, jak i odbioru (więcej na ten temat w wydaniu SAT Kurier 7-8/2016). Niestety ani Telewizja Polsat, która była w posiadaniu praw do Euro 2016 na Polskę, ani Telewizja Polska, która kupiła od Polsatu sublicencję, nie zdecydowały się na transmisję Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 w rozdzielczości 4K. Szkoda, bo byłby to dla nich wielki prestiż, nawet mimo tego, że transmisje 4K byłyby osiągalne zapewne tylko dla bardziej wąskiej grupy odbiorców.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem w kalendarzu relacji 4K na 2016 rok mogły być Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016. Dlaczego „mogły”, a nie „są”? Przede wszystkim dlatego, że relacje 4K z Rio 2016 nie są dostępne dla nadawców na zasadzie „na żywo”, a z jednodniowym opóźnieniem. Z czego to wynika? Realizacją relacji z igrzysk w ultrawysokiej rozdzielczości zajmuje się japoński nadawca NHK. Ale nie nagrywa ich w 4K, a w... 8K. Inni nadawcy zainteresowani pokazywaniem igrzysk w 4K muszą najpierw porozumieć się z NHK, który z kolei może udostępnić im taki sygnał po uprzedniej konwersji w dół. Brak transmisji na żywo w 4K z igrzysk skutkował raczej niskim zainteresowaniem sygnałem UHD po stronie nadawców.

W Europie relacje z igrzysk Rio 2016 w 4K będą mogli oglądać wyłącznie Słowacy, za sprawą nadawcy publicznego RTVS. Prawa do 4K pozyskał również brytyjski BBC, ale ostatecznie nie zdecydował się na pokazywanie ich w ultrawysokiej rozdzielczości (przeprowadzi za to relacje w VR 360°). Poza Europą, na wyższą niż HD rozdzielczość relacji z igrzysk liczyć mogą, oprócz wspomnianych wcześniej Japończyków, także Brazylijczycy i Amerykanie. W USA aż cztery sieci udostępniają swoim abonentom relacje w UHD - Comcast, DirecTV, Dish i EPB. Prawa do pokazywania igrzysk w Stanach ma NBC Olympics.

Dlaczego Polacy nie zobaczą relacji z igrzysk w 4K? Mogliśmy, podobnie jak Słowacy, uruchomić transmisję testową w UHD w ramach DVB-T2, ale tak się nie stało. Przecież Telewizja Polska prowadziła już emisję eksperymentalną w 4K z nadajnika w Warszawie (było to rok temu!), dostała też niemałe dofinansowanie na projekty związane z 4K, 8K, a nawet 16K, bo w kwocie aż 9,4 mln zł (przy łącznej wartości projektu 23,5 mln zł). Więc gdzie leży problem?

Czy rozwój 4K w TVP został wstrzymany? Zdecydowanie nie, bo 30 czerwca br. TVP ogłosiła przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii 4, 8 i 16K w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE, pt. „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16K”. Termin składania ofert mija 22 sierpnia br. Jak informowała w styczniu TVP, w wyniku projektu uruchomiona ma zostać produkcja audycji w dużo wyższej rozdzielczości. Emitowanie relacji z Rio w testowym multipleksie DVB-T2/HEVC w Warszawie mogło być dla TVP dobrym krokiem w kierunku 4K. Pozwoliłoby to na zdobycie kolejnych, cennych doświadczeń, które mogłyby zaprocentować w przyszłości, nie mówiąc już o prestiżu, jaki wiązałby się z byciem jednym z dwóch w Europie nadawców z igrzyskami w 4K i jednym z mniej niż dziesięciu nadawców na świecie.

Magdalena Łobodzińska, rzecznik prasowa Telewizji Polskiej, powiedziała w lipcu dla „Wirtulanych Mediów”, że Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do Internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. Dodała, że miałby to być duży krok w kierunku uruchomienia nowego kanału UHD. Nie pozostało nic innego, tylko cierpliwie czekać na postępy TVP w tym temacie. Słowacy zapowiedzieli, że testowy kanał UHD 4K w Bratysławie z materiałami 4K z igrzysk w Rio będzie dostępny aż do końca roku! Czy w międzyczasie TVP sprawi widzom jakąś niespodziankę? Może czas na TVP 4K w HbbTV?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Osłona LNB Umbrella Heavy Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

59 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 AX180 1,8m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

45 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama