19/20.08 Rio 2016: Polska z Danią o wielki finał

dodano: 2016-08-18 09:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: sport.tvp.pl

Piłka ręczna Rio 2016 Szczypiorniści reprezentacji Polski wygrali z Chorwacją 30:27 (18:14) i awansowali do półfinału igrzysk olimpijskich w Rio. W walce o wielki finał biało-czerwoni zmierzą się w nocy z piątku na sobotę (19/20 sierpnia br.) polskiego czasu z Duńczykami.

Piłka ręczna Rio 2016

W pierwszych dziesięciu minutach spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg. Żaden z zespołów nie był w stanie wypracować przewagi. Słabo radzili sobie polscy i chorwaccy bramkarze. W szeregach biało-czerwonych ciężary gry w ataku brali na siebie Krzysztof Lijewski i Karol Bielecki.

Jako pierwsi na dwie bramki odskoczyli Chorwaci. W 18. minucie po rzucie Domagoja Duvnjaka prowadzili 11:9.

Chwilę później na zmianę w bramce zdecydował się Tałant Dujszebajew. Miejsce Sławomira Szmala zajął Piotr Wyszomirski. Jak się później okazało, decyzja okazała się w pełni trafiona i kluczowa dla losów awansu do półfinału. Do końca pierwszej połowy bramkarz Lemgo zdążył zanotować pięć skutecznych interwencji, broniąc na poziomie ponad 50 procent skuteczności.

Jego koledzy z pola znakomicie spisywali się w ataku. Dobrze grą Polaków kierował Mariusz Jurkiewicz, rozsyłający piłki na koło i skrzydła, przez co Chorwaci nie mogli skupić się na wyłączeniu dobrze dysponowanego Lijewskiego i rozkręcającego się z każdą minutą Bieleckiego.

Polacy z czterobramkową przewagą zeszli na przerwę. Ta nie podziałała jednak na nich najlepiej. W drugiej połowie rywale bronili zdecydowanie lepiej. "Zagęścili" środek defensywy, zmuszając biało-czerwonych do błędów.

W 22. minucie po pierwszej stracie Bieleckiego, a dziesiątej całego zespołu, Chorwaci doprowadzili do remisu 25:25. Walka o miejsce w najlepszej "czwórce" igrzysk zaczęła się od nowa.

Końcowe minuty Polacy zagrali jednak koncertowo. W najważniejszych momentach cudów w bramce dokonywał Wyszomirski (48 procent skutecznych interwencji w całym meczu). Kolejne trafienie zaliczył zdobywca 12 bramek, Karol Bielecki. Decydujące ciosy wyprowadzili Mateusz Jachlewski i – tuż przed końcową syreną – Lijewski.

Polscy szczypiorniści awansowali do półfinału po raz pierwszy od igrzysk w Montrealu w 1976 roku. W piątek o godzinie 1:30 zagrają z Danią o miejsce w wielkim finale. Transmisja w TVP2 i sport.tvp.pl.