SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W listopadzie wznowienie startów rakiety Falcon 9

dodano: 2016-09-14 16:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

SpaceX Amerykańska firma SpaceX, której rakieta Falcon 9 eksplodowała razem z satelitą Amos 6 na początku tego miesiąca na polu startowym kosmodromu Cape Canaveral (Floryda), planuje wznowienie startów w listopadzie. We wtorek, 13 września br. potwierdziła to dyrektor SpaceX, Gwynne Shotwell.

SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Oczekujemy, że nie będziemy mogli wznowić startów w ciągu około 3 miesięcy, ale prawdopodobnie będą one wznowione w listopadzie - powiedziała Gwynne Shotwell.


Przypomnijmy, że 1 września na miejscu startu udostępnionym firmie SpaceX na Cape Canaveral eksplodowała rakieta Falcon 9 z izraelskim satelitą Amos 6. Kilka godzin po incydencie szef SpaceX, Elon Musk, powiedział, że wybuch nastąpił w czasie, gdy rakieta była wypełniana paliwem. Incydent nie spowodował żadnych obrażeń u ludzi, ale straty są liczone w milionach dolarów.

Szczególnie poszkodowany jest izraelski Spacecom, bo stracił cennego i do tego nieubezpieczonego satelitę Amos 6, który miał m.in. służyć Facebookowi. SpaceX i Spacecom ucierpiały też wizerunkowo - ta druga miała być sprzedana chińskiemu miliarderowi. Spacecom żąda odszkodowania od SpaceX lub darmowego startu z następnym satelitą, którego i tak na razie nie mają. W Internecie pojawiły się też niepotwierdzone pogłoski jakoby na zdjęciach i filmach sprzed wybuchu było widać bliżej nieokreślony „obcy obiekt" na rakiecie. Jest to analizowane m.in. przez NASA, ale są podejrzenia, że komuś mogło bardzo zależeć, aby ten start się nie udał. Pytanie komu?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2450 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K Combo

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

1199 zł Więcej...

Multiswitch Televes Nevoswitch 5x5x8

Markowy (hiszpański) multiswitch Televes Nevoswitch 5x5x8 rozdziela sygnał niezależnie z...

450 zł Więcej...