SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zaprzecza, że chce przejąć SES

dodano: 2016-11-22 10:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: De Journal/AFP/wort.lu

Eutelsat SES W wywiadzie dla agencji prasowej AFP, francuski operator satelitarny Eutelsat zaprzeczył, że zamierza nabyć swojego konkurenta na rynku - spółkę SES z Luksemburga. Pogłoski o możliwym przejęciu SES przez francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat rozeszły się w Luksemburgu w czasie ostatniego weekendu. Jak wiadomo, w każdej plotce jest coś z prawdy, ale chyba nie tym razem.

Eutelsat SES


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nie trwają żadne negocjacje dotyczące ewentualnego nabycia SES przez Eutelsata. Spekulacje na temat konsolidacji nie są nowe, ale przejęcie SES przez Eutelsat nie jest brane pod uwagę - powiedział przedstawiciel Eutelsatu w wywiadzie.

Plotki powstały po mocnym wywiadzie dla RTL Luxembourg, jakiego udzielił Etienne Schneider, wicepremier i minister gospodarki Wielkiego Księstwa Luksemburga, w którym była mowa o zainteresowaniu Eutelsatu konkurencyjnym SES, który ma siedzibę w Betzdorf. Schneider powiedział, że jest przeciwny takiemu przejęciu, bo znacząco ucierpiałaby gospodarka Luksemburga.
 

- Poinformowano mnie, że Eutelsat chce połączyć się z SES. Oznaczałoby to, że siedziba zostanie przeniesiona do Paryża i że nazwa SES w końcu zniknie. Luksemburg straciłby jednocześnie swoje wpływy w SES. To wystarczająco dużo argumentów, aby stanowczo powiedzieć NIE - powiedział Schneider stacji RTL Luxembourg.

Powiedział też, że:
 

- Eutelsat nie radzi sobie aż tak dobrze, a my nie będziemy spokojnie przyglądać się, jak nasza sztandarowa spółka przeprowadza się do Paryża.

Informacja jest „martwa"
Ze swojej strony, SES odmówił komentarza, powołując się na "martwą informację [plotkę], która nie jest prawdziwa".
 

- To nigdy nie było naszym przeznaczeniem, aby połączyć SES i Eutelsata - powiedział AFP rzecznik grupy SES. 

- Będziemy kontynuować naszą dotychczasową strategię, skupiając się przede wszystkim na wideo - dodał rzecznik SES.

Wywiad można zobaczyć w De Journal, codziennych wiadomościach RTL Télé Lëtzebuerg.

Rząd Luksemburga posiada 16,67% akcji operatora satelitarnego SES, mając 33,33% głosów, i w ten sposób ma mniejszość, dzięki której taki wariant przejęcia może skutecznie zablokować.

Spółka SES odnotowała przychody na ustabilizowanym poziomie w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku, do 1,49 mld euro (-0,2%), do tego z ożywieniem sprzedaży w III kwartale (+ 8% ). Ze swej strony Eutelsat zakończył rok obrotowy 2015-16 w czerwcu, przy wzroście o 3,6% do 1,53 mld euro, ale przewiduje się spadek sprzedaży w bieżącym roku, z powrotem do równowagi w latach 2017-18.

Inna sprawa, że kwota przejęcia SES nie byłaby mała i w tej chwili Eutelsatu chyba nie stać na takie przejęcie, bo niedawno sam miał kłopoty na francuskiej giełdzie. To oznacza, że jak już, to chodziłoby bardziej o połączenie biznesów obu operatorów niż o czyste lub wrogie przejęcie. Tego typu konsolidacja byłaby też w Europie bardzo trudna do przyjęcia przez urzędy ochrony konkurencji, bo na niektórych rynkach, choćby w Polsce byłby to 100% monopol.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategori Operatorzy sat
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi V BIII

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF, zalecana do odbioru HDTV z...

129 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790 LR

Nowa antena kierunkowa UHF DAT HD BOSS 790 LR hiszpańskiego...

329 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X9S

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

800 zł Więcej...