reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zaprzecza, że chce przejąć SES

dodano: 2016-11-22 10:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: De Journal/AFP/wort.lu

Eutelsat SES W wywiadzie dla agencji prasowej AFP, francuski operator satelitarny Eutelsat zaprzeczył, że zamierza nabyć swojego konkurenta na rynku - spółkę SES z Luksemburga. Pogłoski o możliwym przejęciu SES przez francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat rozeszły się w Luksemburgu w czasie ostatniego weekendu. Jak wiadomo, w każdej plotce jest coś z prawdy, ale chyba nie tym razem.

Eutelsat SES


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nie trwają żadne negocjacje dotyczące ewentualnego nabycia SES przez Eutelsata. Spekulacje na temat konsolidacji nie są nowe, ale przejęcie SES przez Eutelsat nie jest brane pod uwagę - powiedział przedstawiciel Eutelsatu w wywiadzie.

Plotki powstały po mocnym wywiadzie dla RTL Luxembourg, jakiego udzielił Etienne Schneider, wicepremier i minister gospodarki Wielkiego Księstwa Luksemburga, w którym była mowa o zainteresowaniu Eutelsatu konkurencyjnym SES, który ma siedzibę w Betzdorf. Schneider powiedział, że jest przeciwny takiemu przejęciu, bo znacząco ucierpiałaby gospodarka Luksemburga.
 

- Poinformowano mnie, że Eutelsat chce połączyć się z SES. Oznaczałoby to, że siedziba zostanie przeniesiona do Paryża i że nazwa SES w końcu zniknie. Luksemburg straciłby jednocześnie swoje wpływy w SES. To wystarczająco dużo argumentów, aby stanowczo powiedzieć NIE - powiedział Schneider stacji RTL Luxembourg.

Powiedział też, że:
 

- Eutelsat nie radzi sobie aż tak dobrze, a my nie będziemy spokojnie przyglądać się, jak nasza sztandarowa spółka przeprowadza się do Paryża.

Informacja jest „martwa"
Ze swojej strony, SES odmówił komentarza, powołując się na "martwą informację [plotkę], która nie jest prawdziwa".
 

- To nigdy nie było naszym przeznaczeniem, aby połączyć SES i Eutelsata - powiedział AFP rzecznik grupy SES. 

- Będziemy kontynuować naszą dotychczasową strategię, skupiając się przede wszystkim na wideo - dodał rzecznik SES.

Wywiad można zobaczyć w De Journal, codziennych wiadomościach RTL Télé Lëtzebuerg.

Rząd Luksemburga posiada 16,67% akcji operatora satelitarnego SES, mając 33,33% głosów, i w ten sposób ma mniejszość, dzięki której taki wariant przejęcia może skutecznie zablokować.

Spółka SES odnotowała przychody na ustabilizowanym poziomie w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku, do 1,49 mld euro (-0,2%), do tego z ożywieniem sprzedaży w III kwartale (+ 8% ). Ze swej strony Eutelsat zakończył rok obrotowy 2015-16 w czerwcu, przy wzroście o 3,6% do 1,53 mld euro, ale przewiduje się spadek sprzedaży w bieżącym roku, z powrotem do równowagi w latach 2017-18.

Inna sprawa, że kwota przejęcia SES nie byłaby mała i w tej chwili Eutelsatu chyba nie stać na takie przejęcie, bo niedawno sam miał kłopoty na francuskiej giełdzie. To oznacza, że jak już, to chodziłoby bardziej o połączenie biznesów obu operatorów niż o czyste lub wrogie przejęcie. Tego typu konsolidacja byłaby też w Europie bardzo trudna do przyjęcia przez urzędy ochrony konkurencji, bo na niektórych rynkach, choćby w Polsce byłby to 100% monopol.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes DAT HD BOSS 790

Antena DAT HD BOSS 790 hiszpańskiej firmy Televes została specjalnie...

229 zł Więcej...

Konwerter Unicable Opticum Legacy Twin LNB UNC2

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy 0,1dB marki...

140 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...
reklama