reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podsumowanie XIX Konferencji KIKE

dodano: 2016-11-25 14:33
autor: Jerzy Kruczek | źródło: KIKE

konferencja KIKE Za nami XIX Konferencja, podczas której dyskutowano o tym, co się dzieje na rynku i w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej. Obecnie jest to największe wydarzenie dla ISP. Dziewiętnasta edycja zgromadziła 679 uczestników, z czego 50% stanowili właściciele i pracownicy lokalnych firm telekomunikacyjnych.

konferencja KIKE


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowe władze Izby zostały wybrane w czerwcu br. Była to pierwsza konferencja za ich kadencji. Była to również pierwsza konferencja z tak dużym udziałem przedstawicieli administracji publicznej – Piotra Woźnego z MC, Elizy Pogorzelskiej z CPPC, Joanny Antczak oraz Agnieszki Gładysz z UKE. Pojawiło się wiele nowości, szczególnie dla Członków KIKE: Before Party, dedykowane panele, bezpłatne porady prawne. Formuła ta spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, chcemy ją kontynuować w kolejnych edycjach konferencji.
 

Oficjalne otwarcie oraz pierwsze prelekcje

Piotr Marciniak, Andrzej Owczarek, Łukasz Biedroński oraz Mariusz Waniczek oficjalnie rozpoczęli dziewiętnastą Konferencję KIKE. Przywitali zgromadzonych gości i zaprosili na ciekawe prelekcje, warsztaty i panele. Następnie prezes Izby wraz z Anną Stec opowiedzieli o nowościach w KIKE. Omówili tematykę trzeciego numeru „KIKE#News” oraz przekazali informacje, co wkrótce znajdzie się na portalach kike.pl oraz w SEZ-ie. Podkreślono, że KIKE postanowiła wrócić do formuły z poprzednich konferencji i przygotowała kilka paneli wyłącznie dla Członków KIKE. 
 

Pierwszą prelekcję wygłosił gość specjalny XIX Konferencji KIKE Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. To wystąpienie zgromadziło wielu uczestników, którzy byli zainteresowani poznaniem planów MC wobec ISP. Piotr Woźny podsumował I konkurs POPC. Podpisano 84 umowy na kwotę 286 mln zł, z czego 72 umowy zostały zawarte z MŚP. Podsekretarz stanu w MC przedstawił również koncepcję uruchomienia instrumentów zwrotnych dla MŚP. Decyzje w tym zakresie powinny zapaść do końca 2016 r. i prawdopodobnie obejmować poręczenia i pożyczki dla MŚP. Następnie gość specjalny odpowiadał na pytania uczestników, którzy m.in. dopytywali o III konkurs POPC i jakie są plany MC wobec lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. 
 

Na liczne pytania uczestników odpowiadała również Eliza Pogorzelska, dyrektor departamentu inwestycji szerokopasmowych w CPPC. Wątpliwości ISP budzą punkty adresowe na mapach białych plam. Do MC wpłynęło już 70 tys. zgłoszeń z zastrzeżeniami. Ministerstwo każde zgłoszenie analizuje i rozpatruje. Czy z tego powodu wydłuży się II konkurs POPC, który powinien zakończyć się w styczniu 2017 r.? Jest to możliwe, jeżeli zmiany będą bardzo duże. W przypadku drobnych zmian termin rozstrzygnięcia konkursu nie ulegnie zmianie.
 

Pierwszego dnia konferencji odbyła się prelekcja Joanny Antczak z UKE o Punkcie Informacyjnym ds. Telekomunikacji (PIT). Jest to narzędzie, które zapewni przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostęp do informacji UKE. W PIT znajda się m.in: informacje o procedurach, przepisach, stawki za zajęcie pasa drogowego, linki do stron z warunkami dostępu do infrastruktury, dane o infrastrukturze technicznej, możliwej do wykorzystania przy budowie sieci telekomunikacyjnych oraz dane z systemu SIIS.
 

Prelekcję wygłosił również Krzysztof Kacprowicz, z zaprzyjaźnionej organizacji zrzeszającej operatorów sieci kablowych – Mediakomu. Omówił funkcjonalność narzędzia Geoportal 2, wskazując jakie dane operatorzy mogą pozyskać z tego portalu.

Eugeniusz Gaca, z KIGEiT-u, omówił projekt Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Wprowadzenie tego kodeksu będzie wiązało się z koniecznością zmiany kilkudziesięciu ustaw. Projekt budzi wiele obaw i wątpliwości, może kolidować z Megaustawą, a tylko MC wysłało ponad sto uwag do KUB. Temat KUB był wielokrotnie poruszany w trakcie konferencji. 

Panele tylko dla Członków KIKE

Podczas dwóch dni trwania konferencji odbyły się panele, na które wstęp mieli wyłącznie przedstawiciele firm zrzeszonych w Izbie. 
Łukasz Biedroński, członek Zarządu, przedstawił co wkrótce znajdzie się w nowym panelu członka KIKE oraz w SEZ-ie. Wśród nowości znajdą się m. in.: dostęp do płatności, możliwość bezpośredniego zapisu na szkolenia Akademii KIKE oraz na konferencję, dostęp do opracowań oraz nowe funkcjonalności portalu SEZ. Łukasz Biedroński poinformował o tym, iż portal ruszy już wkrótce. Zachęcił również Członków Izby do zgłaszania swoich pomysłów mogących ulepszyć funkcjonowanie SEZ-u. Portal ma elastyczną formułę pozwalającą na wprowadzanie zmian.
 

Coraz większa liczba ISP przekształca się w spółki kapitałowe lub rozważa taką możliwość. W wielu przypadkach samo przekształcenie się nie wystarcza. Należy powołać zarząd spółki, wycenić majątek lub wartość firmy. Przed rozmowami z prawnikami operatorzy często przyjmują iż takie przekształcenie gwarantuje bezpieczeństwo prywatnego majątku. Tak jednak nie jest. Katarzyna Orzeł w formie warsztatowej opowiedziała członkom Izby jak przygotować się do takiego przekształcenia, jaki kształt powinien mieć zarząd i czy warto powołać radę nadzorczą.  

Współpraca międzyoperatorska w modelu hurtowym

Drugiego dnia konferencji odbył się bardzo ciekawy panel z udziałem przedstawicieli dużych i małych operatorów telekomunikacyjnych (Orange, UPC, Inei, Kolnetu i Multiplaya). Moderatorem spotkania był Łukasz Dec z Telko.in. Dyskutowano o współpracy między operatorami w modelu hurtowym. Zaproszeni paneliści są entuzjastami tego rozwiązania. Uważają, że duplikowanie istniejącej infrastruktury światłowodowej nie ma sensu. Orange, największy operator w Polsce, tam, gdzie jest to możliwe stara się współpracować z lokalnymi ISP i korzystać  z ich łączy na zasadzie „odwróconego BSA”.  Taka współpraca jest dla obu stron korzystna. Operator alternatywny nie musi budować swojej sieci, a operator infrastruktury podnosi poziom utylizacji wybudowanej infrastruktury. Kolnet przedstawił koncepcję współpracy lokalnych operatorów między sobą i zachęcał do powielania tego modelu przez innych ISP. 
 

– Nasze sieci to jest nasz największy skarb, ponieważ w przyszłość większość z nas, ISP, będzie głównie operatorami infrastruktury. To jest coś, co nas wyróżnia. Nie jesteśmy w stanie konkurować z dużymi, nie mamy aplikacji, ekstra usług – mówił Andrzej Owczarek z Multiplaya. 

Kancelarie tajne, GRAP – co KIKE robi dla firm zrzeszonych w Izbie

Piotr Marciniak podkreślał, że lobbing to niezwykle skomplikowane i czasochłonne zajęcie. GRAP regularnie uczestniczy w spotkaniach w Ministerstwie Cyfryzacji, UKE, czy innych instytucjach. Prezes KIKE pokazał ile stanowisk, pism i interwencji przygotowała Izba w związku z II naborem POPC, konsultacji projektu Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego, obowiązków ISP związanych z ochroną informacji niejawnych. KIKE jest najczęściej cytowaną w mediach branżowych izbą gospodarczą branży telekomunikacyjnej. Działania Izby muszą mieć długoterminowy horyzont czasowy, wymagają cierpliwości i uwzględniania różnorodnych argumentów branży oraz administracji. 

Michał Podkański oraz Anna Stec przedstawili obowiązki operatorów telekomunikacyjnych związanych z ochroną informacji niejawnych. Ta prelekcja wzbudziła spore zainteresowanie i ciekawą dyskusję w zakresie utworzenia przez KIKE, dla firm zrzeszonych w Izbie, kancelarii tajnej mającej na celu zapewnienie im możliwości realizacji obowiązków wynikających z prawa. Zdecydowana większość zgromadzonych wyraziła chęć uczestnictwa w tym projekcie. Już w połowie grudnia należy spodziewać się dalszych informacji na ten temat.
 

Kolejna, 20. konferencja KIKE odbędzie się w maju w hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej.

Sponsor złoty: Nelrodata
Sponsorzy srebrni: Exatel, BKT Elektronik, Red Clover, AVM, Ex.T, Evio. xBest, VSS, TP-Link, GDATA
Sponsorzy brązowi: Orange, Wasko, Cyberteam, Batna Anteny24, SGT, Impakt, Vector Solutions, Asseco, ING, LoVo, Rateart, Asseco, Avios, IT Partners Telco, C&C Solution Partner.
Sponsorzy: Gammbud, Solarix, Teleoptics, Telkom Telmor, Mantar, Interlab, Alfa Extranet, D-Link, LigoWave, Emitel, Acnet, S-Optix, FCA, IQCST, UPC, 3S, Easycall, Falesia Systemy, Tilgin, Extreme by Veracomp, Infradata, Salumanus, Juniper, Fly Mobile, Flowmon, Wisat, BEiKS. 
Patroni honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Patroni medialni: SAT Kurier, Dziennik Internautów, Telekabel & digital tv, RPkom.pl, Capital24tv, Okablowani.pl, ICT Professional, SatInfo24, itB Legal, Polska Szerokopasmowa, TV Sat Magazyn, TV Lider.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Konferencje - prezentacje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub analogowego AV...

690 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 AX180 1,8m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

45 zł Więcej...

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...
reklama