SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Dlaczego Telewizja WP i Metro będą się opłacać?

dodano: 2016-12-02 22:36
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

telewizja WP Za nami dwa ostatnie debiuty na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 8). Wystartowały bowiem Telewizja WP i Metro. Wydaje się, że są to projekty racjonalne biznesowo. Ich właściciele nie porywają się z motyką na słońce. Newsy w WP nie są na poziomie TVN, Polsatu, czy nawet "Teleexpressu", z którego odszedł Maciej Orłoś. Pozwolą jednak na większą synergię z portalem internetowym. Z kolei z Metra powinni być zadowoleni fani Discovery, czy National Geographic Channel. W obu projektach polityki jest zaskakująco mało. Niektórzy mają nawet na to teorie spiskowe. - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrana przez Prawo i Sprawiedliwość mogłaby zakwestionować konkurs przeprowadzony przez poprzednią i odebrać im koncesje - mówią.

Metro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W pierwszym serwisie informacyjnym #dzieje się 16:50 z udziałem Macieja Orłosia dobór informacji nie zachwycał. Prowadzący od garderoby przeszedł się do studia, pokazując nieco kulisów nowej stacji. Zaczął od nieco banalnej informacji o ataku zimy. Czy na start nie było ciekawszego tematu? Śnieg w Warszawie 2 grudnia to nic zaskakującego. Dla Telewizji WP najwyraźniej jest to atrakcyjna informacja, skoro po krótkim materiale w "teleexpressowym" stylu połączyła się z reporterem. Pierwszego live'a w historii stacji zrobił Marcin Mazur, wcześniej researcher "Faktów" TVN.

Drugi materiał pokazał słabość terenową telewizji WP. W informacji o decyzji poznańskiego sądu, który zwolnił z aresztu byłego senatora PO Józefa Piniora stacja posiłkowała się zdjęciami Polskiej Agencji Prasowej (w terminologii telewizyjnej tzw. "stillami") i nagraniami wideo regionalnej telewizji WTK. W serwisach stacja zdawkowo podchodzi do tematyki politycznej. Ogranicza się do bardzo krótkich relacji z Sejmu albo kilku wypowiedzi polityków podsumuwujących wydarzenie (tak zwanej zbitki "setek"). Tak było w przypadku newsa o przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. "Stille" towarzyszyły też informacji o spotkaniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Petro Poroszenką. Tak jakby WP zapomniała, że robi teraz także telewizję, a nie tylko portal. Być może takie podejście wynika z braku wystarczającej liczby operatorów i dziennikarzy.

WP
chce to nadgonić newsami ze świata showbiznesu. Było coś dla fanów One Direction, czy Rihanny. Niestety część informacji również oparto na stostowanych jedynie w wyjątkowym sytuacjach w telewizji "stillach". W pierwszym serwisie nie mogło zabraknąć promocji treści dostępnych na portalu WP oraz interaktywnego akcentu. Maciej Orłoś zmienił na wizji okulary i zrobił sobie selfie. Wezwał widzów do wysyłania swoich selfie, które będą prezentowane na antenie stacji. Był to zdecydowanie najbardziej udany moment. Z napisów końcowych wynika, że w redakcji programu znajdziemy też m.in. Marcina Nakoniecznego związanego wcześniej z "Teleexpressem" i byłego korespondenta TVP w Berlinie Marcina Antosiewicza.
 
Newsy w telewizji WP nie powalają, ala na pewno jej nie wykrwawią, co jest możliwe w przypadku Nowej TV. Tam głośnych nazwisk jest znacznie więcej. Na przykład Beata Tadla, Jarosław Kulczycki jako prezenterzy, czy Marcin Firlej jako korespondent w Stanach Zjednoczonych. Po uruchomieniu telewizji Wirtualna Polska zyskała miejsce, gdzie może promować swój portal. Może też wykorzystywać na tym portalu materiały, które powstają z myślą o telewizji i odwrotnie. WP znajduje się w czołówce portali internetowych w Polsce, co na pewno pomoże dodatkowo zarobić na tych treściach. Plusem jest też fakt, że od samego początku stacja postawiła na wejścia na żywo. Onet luźno współpracuje z Zoom TV i aż tak dużej synergii w przypadku tych dwóch firm nie widać. Pamiętajmy, że zrezygnowano np. z emisji programu Tomasza Lisa.

W telewizji WP nie brakuje publicystyki z udziałem innych byłych twarzy TVP - Kamili Biedrzyckiej-Osicy i Małgorzaty Serafin. Pierwsza z pań już zadebiutowała programem z udziałem prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Być może wypełni to pustkę po niezbyt dużej ilości politycznych newsów w serwisach informacyjnych. Pozostała część ramówki WP sprawia wrażenie jakby powstała z myślą o kobietach. Na antenie stacji znajdziemy bowiem seriale obyczajowe "Kobiety w czerni", "Sześć sióstr", "Z pamiętnika położnej",  historyczny o carycy "Katarzyna", program dokumentalny "Młodzi lekarze", program kulinarny "World's Best Chefs". Więcej treści dla panów znajdziemy wieczorami. To np. seriale kryminalne "Śmierć pod palmami", "Upadek", czy "Scott i Bailey".
 
Zgodnie z zapowiedziami właściciela, czyli Agory - Metro unika programów informacyjnych. Rano dominują polskie seriale animowane dla dzieci jak "Gąska Balbinka". Kanał nadaje produkcje rosyjskie, takie jak "Spożywczaki i bazary", w których poznajemy kulisy rosyjskich supermarketów i bazarów.  Mamy też gwiazdy światowego formatu kanałów tematycznych, np.  kucharza i autora książek, licznych programów telewizyjnych Jamiego Olivera w formacie "30 minut Jamiego". Duża część produkcji przypomina kanały w stylu Fokus, czy Discovery. Chociażby "Niebezpieczne drogi", gdzie prowadzący przemierzają szlaki komunikacyjne na Alasce albo "Ekskluzywny rejs" o kulisach życia na statku, "Wielkie przeprowadzki" o przenoszeniu m.in. domów na duże odległości, "Wielkie, większe największe" o dużych budynkach, czy mostach.

Dużym atutem Metro są hollywoodzkie filmy ze znanymi aktorami. Nie chodzi oczywiście o najnowsze produkcje, ale w najbliższych dniach w ramówce jest np. "Beowulf - droga do sprawiedliwości" z Angeliną Jolie z 2005 roku, czy "Przypadek Henry'ego" z Harrisonem Fordem z 1991 roku. Nie brakuje polskich produkcji. "P.I.W.O." to Program Informacyjny Wesoły Opiniotwórczy. Mikołaj Lizut zaprasza gości - znanych pisarzy, aktorów, reżyserów, artystów, muzyków, naukowców i publicystów, by rozmawiać, spierać się i żartować o najważniejszych i najciekawszych sprawach w obrębie polityki, kultury i życia społecznego. Z kolei w formacie "Przemek Saleta: Najcięższe zadania" bokser próbuje swoich sił w różnych zawodach, np. leśnika. Ciekawie zapowiada się też „Maluchem przez Afrykę" o człowieku, który postanowił sprawdzić swoją wytrzymałość i przejechać tamten kontynent Fiatem 126p. Agora wykorzystuje potencjał swoich rozgłośni radiowych, dlatego w godzinach nocnych Metro emituje program pod hasłem "Złote przeboje na dobranoc".
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł Conax Eycos CAM + karta Smart HD+ 2m

Karta startowa Smart HD 2-miesięczna + do kompletu najtańszy moduł...

215 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X10

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

1090 zł Więcej...