SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hispasat 36W-1 już w centrum kosmicznym w Kourou

dodano: 2016-12-02 10:42
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: Hispasat

Hispasat - skieruj antenę Satelita Hispasat 36W-1, którego wyniesienie na orbitę z pomocą rakiety nośnej Soyuz jest zapowiadane na 27 stycznia 2017 (lot VS16) dotarł już do kosmodromu Guiana Space Centre zlokalizowanego w Kourou (Gujana Francuska). Operator Hispasat poinformował, że Hispasat 36W-1 został pomyślnie przetransferowany po przejściu wszystkich testów funkcjonalnych i po zakończeniu procesu produkcji w zakładach IABG w Ottobrunn w Niemczech.

Hispasat 36W-1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po dotarciu do centrum kosmicznego w Kourou zostanie przeprowadzona ostatnia seria testów, aby upewnić się, że satelita pracuje poprawnie po jego przelocie na pokładzie samolotu Antonov. Następnie Hispasat 36W-1 zostanie zintegrowany z rakietą Soyuz, która 27 stycznia 2017 wyniesie go na orbitę.

Hispasat 36W-1 trafi (jak sama nazwa wskazuje) na pozycję 36°W. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat. Zapewni usługi multimedialne dla obszaru Ameryki i Europy, uwzględniając Wyspy Kanaryjskie. Zgodnie z informacjami operatora satelita jest wyposażony w 20 transponderów pasma Ku (po 33 i 36 MHz) oraz 3 w paśmie Ka (łącznie 144 MHz). Jego masa startowa to ponad 3 tony.

Hispasat 36W-1 jest owocem programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i będzie to pierwszy satelita zbudowany na bazie opracowanej platformy SmallGEO (LUXOR), mającej w założeniu służyć do budowy małych satelitów geostacjonarnych ogólnego przeznaczenia, które pozwolą efektywnie konkurować europejskiemu przemysłowi na komercyjnym rynku telekomunikacyjnym, świadcząc usługi dla małych platform. Kolejnym satelitą opartym o platformę SmallGEO będzie HYLAS 3, którego wyniesienie jest wstępnie zapowiadane na marzec 2017.

Dzięki nowym rozwiązaniom satelita Hispasat 36W-1 będzie posiadać m.in. nowy typ anteny, pozwalający aktywnie dostosowywać wiązki, co zapewni większą elastyczność dla operatora.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8 HD srebrny

Najtańszy szybki odbiornik z E2 wyposażony w dwa czytniki kart...

320 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM7080 HD Twin

Dreambox DM7080 HD - topowy model z Dream Multimedia posiadający...

1950 zł Więcej...

"SAT Kurier" abonament za 2017 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2017. Pierwsze wydanie na...

55 zł Więcej...