SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hispasat 36W-1 już w centrum kosmicznym w Kourou

dodano: 2016-12-02 10:42
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: Hispasat

Hispasat - skieruj antenę Satelita Hispasat 36W-1, którego wyniesienie na orbitę z pomocą rakiety nośnej Soyuz jest zapowiadane na 27 stycznia 2017 (lot VS16) dotarł już do kosmodromu Guiana Space Centre zlokalizowanego w Kourou (Gujana Francuska). Operator Hispasat poinformował, że Hispasat 36W-1 został pomyślnie przetransferowany po przejściu wszystkich testów funkcjonalnych i po zakończeniu procesu produkcji w zakładach IABG w Ottobrunn w Niemczech.

Hispasat 36W-1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po dotarciu do centrum kosmicznego w Kourou zostanie przeprowadzona ostatnia seria testów, aby upewnić się, że satelita pracuje poprawnie po jego przelocie na pokładzie samolotu Antonov. Następnie Hispasat 36W-1 zostanie zintegrowany z rakietą Soyuz, która 27 stycznia 2017 wyniesie go na orbitę.

Hispasat 36W-1 trafi (jak sama nazwa wskazuje) na pozycję 36°W. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat. Zapewni usługi multimedialne dla obszaru Ameryki i Europy, uwzględniając Wyspy Kanaryjskie. Zgodnie z informacjami operatora satelita jest wyposażony w 20 transponderów pasma Ku (po 33 i 36 MHz) oraz 3 w paśmie Ka (łącznie 144 MHz). Jego masa startowa to ponad 3 tony.

Hispasat 36W-1 jest owocem programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i będzie to pierwszy satelita zbudowany na bazie opracowanej platformy SmallGEO (LUXOR), mającej w założeniu służyć do budowy małych satelitów geostacjonarnych ogólnego przeznaczenia, które pozwolą efektywnie konkurować europejskiemu przemysłowi na komercyjnym rynku telekomunikacyjnym, świadcząc usługi dla małych platform. Kolejnym satelitą opartym o platformę SmallGEO będzie HYLAS 3, którego wyniesienie jest wstępnie zapowiadane na marzec 2017.

Dzięki nowym rozwiązaniom satelita Hispasat 36W-1 będzie posiadać m.in. nowy typ anteny, pozwalający aktywnie dostosowywać wiązki, co zapewni większą elastyczność dla operatora.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategori Satelity
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi V BIII

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF, zalecana do odbioru HDTV z...

129 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790 LR

Nowa antena kierunkowa UHF DAT HD BOSS 790 LR hiszpańskiego...

329 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X9S

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

800 zł Więcej...