10-11.12 PŚ na skoczni w Lillehammer w TVP1

dodano: 2016-12-09 17:34 | aktualizacja: 2016-12-09 21:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: sport.tvp.pl

skoki narciarskie W nadchodzący weekend 10-11 grudnia na olimpijskiej skoczni narciarskiej w Lillehammer zostaną rozegrane dwa konkursy Pucharu Świata. Po trzech zawodach liderem cyklu jest Słoweniec Domen Prevc, najlepszy z Polaków Maciej Kot jest szósty. Transmisje zawodów w sobotę i niedzielę w TVP1.

W 1. wersji kalendarza FIS w tym terminie (10-11 grudnia) planowano rozegrać konkursy w Rosji w Niżnym Tagile. Jednak w połowie października FIS odwołał zawody z powodu m.in. braku siatek ochronnych na skoczni, których gospodarze, wbrew zaleceniom nie zainstalowali. Były także poważne zastrzeżenia do opóźnień w wypłacaniu w ubiegłym roku zawodnikom wywalczonych premii.

Po decyzji FIS w Lillehammer w sezonie 2016/17 zawody odbędą się dwa razy - pierwszy w grudniu, drugi 14 marca, w ramach Turnieju Nordyckiego.

Trener reprezentacji Polski Stefan Horngacher nie wprowadził żadnych zmian w kadrze w porównaniu z poprzednimi zawodami. W najbliższą sobotę i niedzielę na Lysgardsbakken odbędą się dwa konkursy indywidualne poprzedzone kwalifikacjami. Z polskiej ekipy tylko Maciej Kot nie musi skakać w kwalifikacjach, pozostali: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Stefan Hula, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł w powalczą o prawo startu w pierwszym konkursie.

W ekipie biało-czerwonych już pięciu zawodników wywalczyło punkty Pucharu Świata. Na razie nie zdobyli ich jeszcze tylko Murańka i Zniszczoł. Najwyżej na 6. pozycji jest sklasyfikowany Kot z dorobkiem 122 pkt. Stoch jest 12. - 64 pkt, a Kubacki 13. - 53 pkt.

W ubiegłym roku w Lillehammer pierwszy konkurs wygrał Niemiec Severin Freund, a Stoch zajął 15. miejsce. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych, silnego, porywistego wiatru udało się rozegrać tylko jedną serię. W drugim konkursie triumfował Norweg Kenneth Gangnes, Hula, jedyny Polak w serii finałowej był 10, a Stoch uplasował się na 47. pozycji.

Na Lysgardsbakken dotychczas nigdy nie udało się wygrać Polakowi. Trzy razy trzecie miejsce zajmował Adam Małysz (w 2006, 2009 i 2010 roku), raz, 3 grudnia 2011 roku na trzecim stopniu podium stanął Stoch.