reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Inmarsat rezygnuje ze SpaceX i wybiera Arianespace

dodano: 2016-12-08 12:58 | aktualizacja: 2016-12-10 17:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Inmarsat_European_aviation_network_360px.jpg Brytyjska firma telekomunikacji satelitarnej Inmarsat potwierdziła, że rezygnuje z wyniesienia swojego satelity Inmarsat S-band przez rakietę Falcon 9 od SpaceX i skorzysta z elastyczności firmy Arianespace, która zaoferowała miejsce w luku swojej rakiety Ariane 5. Decyzja ta ma pośrednio na wpływ na wyniesienie satelity Hellas-Sat 3 (39°E) dla operatora Arabsat, który poleci tą samą rakietą. SpaceX po katastrofie zaczyna tracić klientów, a tak ładnie się zapowiadało.

Inmarsat_European_aviation_network_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Inmarsat jest zdesperowany, by skorzystać z szybszego wyniesienia ciężką rakietą Ariane 5, bo musi w połowie 2017 roku uruchomić satelitę „Europejskiej Sieci Lotniczej" (European Aviation Network) w paśmie S, który zbudowała firma Thales Alenia Space. Inmarsat podkreślił też, że wciąż ma w zapasie co najmniej jedną umowę na start rakiety firmy SpaceX. Mowa o Global Xpress Inmarsat-5 F4, który powinien trafić na orbitę w pierwszej połowie 2017 roku.

Inmarsat i Deutsche Telekom wspólnie opracowały European Aviation Network, czyli bardzo dużej pojemności szerokopasmowego Internetu po Wi-Fi dla pasażerów latających liniami lotniczymi w całej Europie. To będzie biznes życia dla obu firm, więc chcą terminowo go uruchomić. Są też zadowoleni z elastyczności Arianespace, która była w stanie zapewnić miejsce w luku swojej rakiety, a to pozwoli na umieszczenie satelity  w paśmie S dla europejskiej sieci lotniczej w połowie 2017 roku.

SpaceX ma 4 miesiące opóźnienia swoich startów i nie wiadomo jak nadrobi ten czas. Inmarsat był pod dużą presją, aby uruchomić satelitę europejskiej sieci lotniczej zgodnie z oficjalnym terminem wyznaczonym przez Unię Europejską. Satelita ten miał znajdować się na orbicie i podjąć pracę do dnia 31 grudnia 2016 roku. Ponieważ start Ariane 5 z satelitami Hellas Sat 3 i Inmarsat S-Band jest planowany w II kwartale 2017, to i tak Inmarsatowi zabraknie do dotrzymania tego terminu około 6 miesięcy.

Więcej o European Aviation Network można poczytać tu. Polska oczywiście będzie w zasięgu tej sieci.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1049 zł Więcej...

Konwerter Unicable + Twin Inverto IDLU-QUDL42-UNR2L-1PP

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable + 2Legacy marki...

199 zł Więcej...
reklama