SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Inmarsat rezygnuje ze SpaceX i wybiera Arianespace

dodano: 2016-12-08 12:58 | aktualizacja: 2016-12-10 17:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Inmarsat_European_aviation_network_360px.jpg Brytyjska firma telekomunikacji satelitarnej Inmarsat potwierdziła, że rezygnuje z wyniesienia swojego satelity Inmarsat S-band przez rakietę Falcon 9 od SpaceX i skorzysta z elastyczności firmy Arianespace, która zaoferowała miejsce w luku swojej rakiety Ariane 5. Decyzja ta ma pośrednio na wpływ na wyniesienie satelity Hellas-Sat 3 (39°E) dla operatora Arabsat, który poleci tą samą rakietą. SpaceX po katastrofie zaczyna tracić klientów, a tak ładnie się zapowiadało.

Inmarsat_European_aviation_network_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Inmarsat jest zdesperowany, by skorzystać z szybszego wyniesienia ciężką rakietą Ariane 5, bo musi w połowie 2017 roku uruchomić satelitę „Europejskiej Sieci Lotniczej" (European Aviation Network) w paśmie S, który zbudowała firma Thales Alenia Space. Inmarsat podkreślił też, że wciąż ma w zapasie co najmniej jedną umowę na start rakiety firmy SpaceX. Mowa o Global Xpress Inmarsat-5 F4, który powinien trafić na orbitę w pierwszej połowie 2017 roku.

Inmarsat i Deutsche Telekom wspólnie opracowały European Aviation Network, czyli bardzo dużej pojemności szerokopasmowego Internetu po Wi-Fi dla pasażerów latających liniami lotniczymi w całej Europie. To będzie biznes życia dla obu firm, więc chcą terminowo go uruchomić. Są też zadowoleni z elastyczności Arianespace, która była w stanie zapewnić miejsce w luku swojej rakiety, a to pozwoli na umieszczenie satelity  w paśmie S dla europejskiej sieci lotniczej w połowie 2017 roku.

SpaceX ma 4 miesiące opóźnienia swoich startów i nie wiadomo jak nadrobi ten czas. Inmarsat był pod dużą presją, aby uruchomić satelitę europejskiej sieci lotniczej zgodnie z oficjalnym terminem wyznaczonym przez Unię Europejską. Satelita ten miał znajdować się na orbicie i podjąć pracę do dnia 31 grudnia 2016 roku. Ponieważ start Ariane 5 z satelitami Hellas Sat 3 i Inmarsat S-Band jest planowany w II kwartale 2017, to i tak Inmarsatowi zabraknie do dotrzymania tego terminu około 6 miesięcy.

Więcej o European Aviation Network można poczytać tu. Polska oczywiście będzie w zasięgu tej sieci.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1150 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap HDR1000 TBOX 4K v2

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

790 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

249 zł Więcej...