SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Paragwaj w cztery dni

dodano: 2016-11-20 17:14
autor: Tomasz Bobrowski | źródło: SAT Kurier 7-8/2015

Aquabidan_rozladunek_Paragwaj W marcu 2015 roku zostałem zaskoczony nagłą propozycją wyjazdu do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Na podjęcie decyzji miałem 24 godziny, aby w ciągu tygodnia wylecieć do Buenos Aires, a zaraz potem do Ushuaia. Stamtąd statkiem na Wyspę Króla Jerzego i 8 godzin na wykonanie serwisu antenowego. Potem czekał mnie 8-dniowy rejs powrotny statkiem do portu La Plata w Argentynie. Korzystając z okazji, postanowiłem przez następne 3 tygodnie zwiedzić wodospady Iguazu, Paragwaj oraz Pantanal, Kurytybę i Rio de Janeiro w Brazylii. Właśnie o Paragwaju, kraju niezbyt często odwiedzanym przez turystów, chciałbym tu napisać kilka słów.

Aquibadan_Bahia_Negra_Paragwaj


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Mój kontakt z Paragwajem rozpoczął się w miejscu, gdzie stykają się granice trzech państw: Argentyny (Puerto Iguazu), Brazylii (Foz do Iguacu) i Paragwaju (Ciudad del Este). Po 2-dniowym zwiedzaniu wodospadów od strony Argentyny i Brazylii, pojechałem autobusem miejskim w Foz do Iguacu (Brazylia), zwiedzić jedną z największych budowli na świecie, a mianowicie zaporę Itaipu Dam. Jest to obecnie druga pod względem wielkości zapora na świecie, na rzece Parana i na granicy Brazylii i Paragwaju. Budowa trwała łącznie 39 lat i została zakończona w 2014 roku. Tym gigantycznym przedsięwzięciem zarządza spółka Itaipu Binacional, w której 50% udziałów należy do Brazylii i 50% do Paragwaju. Elektrownia wodna, za pomocą 20 generatorów, po 700 MW każdy, produkuje rocznie 98,6 TWh energii, co zaspakaja 90% zapotrzebowania na energię całego Paragwaju i 17% całej Brazylii.
 
Zapora Itaipu Dam

Pomiędzy trzema miastami położonymi w trzech krajach można się przemieszczać za pomocą autobusów miejskich. Aby jednak dostać się z Puerto Iguazu w Argentynie do Ciudad del Este w Paragwaju, trzeba przejechać przez most na rzece Parana, który łączy Foz Iguacu w Brazylii z Ciudad del Este w Paragwaju. Komunikacja jest tak zorganizowana, że autobus miejski z Argentyny do Paragwaju przejeżdża przez Brazylię, nie zatrzymując się, tak więc nie trzeba tam pokazywać i stemplować paszportów. Miasto graniczne Ciudad del Este to miejsce, gdzie Argentyńczycy i Brazylijczycy dokonują tanich zakupów, głównie sprzętu elektronicznego, jako że w Paragwaju nie ma ceł ani VAT.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Podróże z anteną
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Hi Media Q10 Pro

Odtwarzacz sieciowy, mini PC, odtwarza BD 3D ISO, wyposażony w...

899 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K Combo

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

1199 zł Więcej...

Antena Televes Yagi L790

Wysokiej jakości telewizyjna antena Yagi L790 hiszpańskiej firmy Televes. Zaprojektowana...

99 zł Więcej...