reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Falcon 9 poleci dopiero 14 stycznia

dodano: 2017-01-03 12:42 | aktualizacja: 2017-01-09 21:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SpaceX

SpaceX Amerykańska firma SpaceX, po zidentyfikowaniu przyczyny wybuchu rakiety nośnej Falcon 9 z satelitą Amos 6, do którego doszło 1 września 2016 roku, przygotowuje się do wznowienia startów. Start rakiety Falcon miał dobyć się 8 stycznia, potem 9 stycznia 2017 po południu polskiego czasu. Następne okno startowe 14 stycznia 2017 r.

SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie SpaceX podano, że wybuch rakiety Falcon 9 został spowodowany uszkodzeniem jednej z trzech butli z helem (znanych jako kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe - COPV), wewnątrz zbiornika z ciekłym tlenem w drugim członie rakiety. Doprowadziło to do potężnego wybuchu paliwa, który w efekcie zniszczył satelitę Amos 6 izraelskiego operatora Spacecom.

Śledztwo w sprawie wybuchu było nadzorowane przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, NASA i Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu. Ciągnące się dochodzenie uniemożliwiło jednak kontynuowanie startów SpaceX.

Dobra informacja jest taka, że firma SpaceX jest już gotowa do wznowienia swojej działalności. Jej pierwszym ładunkiem będzie 10 małych satelitów dla Iridium. Oczekuje się, że zostaną one wyniesione na orbitę 8 stycznia br., przy czym ekipa SpaceX wprowadziła pewne modyfikacje rakiety i sposobu, w jaki hel jest wewnątrz niej umieszczany. Ta nowa misja zostanie przeprowadzona z Vandenberg Air Force Base. Kosmodrom Cape Canaveral, gdzie nastąpił wybuch, został poważnie uszkodzony i nie jest jeszcze gotowy do użycia.

Prawie cztery miesiące opóźnienia harmonogramu startów były bardzo kosztowne zarówno dla SpaceX, jak i dla jego klientów, w tym EchoStar (EchoStar 23), SES (SES 10), KT Corporation (Koreasat 5A), Es'hailSat (Es’Hail 2), Hispasat (Amazonas 5). Wszystkie te misje były zaplanowane na pierwszy kwartał 2017 roku.

Aktualizacja:
Zła pogoda zmusiła SpaceX do odroczenia startu do dnia 14 stycznia 2017 r. Wszystko z powodu silnych wiatrów i deszczów w okolicach bazy Vandenberg.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...

Inteligentny kabel 1,8m iHDMI

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

820 zł Więcej...
reklama