SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Falcon 9 poleci dopiero 14 stycznia

dodano: 2017-01-03 12:42 | aktualizacja: 2017-01-09 21:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SpaceX

SpaceX Amerykańska firma SpaceX, po zidentyfikowaniu przyczyny wybuchu rakiety nośnej Falcon 9 z satelitą Amos 6, do którego doszło 1 września 2016 roku, przygotowuje się do wznowienia startów. Start rakiety Falcon miał dobyć się 8 stycznia, potem 9 stycznia 2017 po południu polskiego czasu. Następne okno startowe 14 stycznia 2017 r.

SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie SpaceX podano, że wybuch rakiety Falcon 9 został spowodowany uszkodzeniem jednej z trzech butli z helem (znanych jako kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe - COPV), wewnątrz zbiornika z ciekłym tlenem w drugim członie rakiety. Doprowadziło to do potężnego wybuchu paliwa, który w efekcie zniszczył satelitę Amos 6 izraelskiego operatora Spacecom.

Śledztwo w sprawie wybuchu było nadzorowane przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, NASA i Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu. Ciągnące się dochodzenie uniemożliwiło jednak kontynuowanie startów SpaceX.

Dobra informacja jest taka, że firma SpaceX jest już gotowa do wznowienia swojej działalności. Jej pierwszym ładunkiem będzie 10 małych satelitów dla Iridium. Oczekuje się, że zostaną one wyniesione na orbitę 8 stycznia br., przy czym ekipa SpaceX wprowadziła pewne modyfikacje rakiety i sposobu, w jaki hel jest wewnątrz niej umieszczany. Ta nowa misja zostanie przeprowadzona z Vandenberg Air Force Base. Kosmodrom Cape Canaveral, gdzie nastąpił wybuch, został poważnie uszkodzony i nie jest jeszcze gotowy do użycia.

Prawie cztery miesiące opóźnienia harmonogramu startów były bardzo kosztowne zarówno dla SpaceX, jak i dla jego klientów, w tym EchoStar (EchoStar 23), SES (SES 10), KT Corporation (Koreasat 5A), Es'hailSat (Es’Hail 2), Hispasat (Amazonas 5). Wszystkie te misje były zaplanowane na pierwszy kwartał 2017 roku.

Aktualizacja:
Zła pogoda zmusiła SpaceX do odroczenia startu do dnia 14 stycznia 2017 r. Wszystko z powodu silnych wiatrów i deszczów w okolicach bazy Vandenberg.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1250 zł Więcej...

Antena Televes V-Zenit Mix

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF/UHF, zalecana do odbioru HDTV z...

189 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 Ultra HD

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1450 zł Więcej...