SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Egipt - kraj piramid i faraonów

dodano: 2016-11-30 17:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier

Egipt_wielblad_360 Jeszcze kilka lat temu Egipt, obok Tunezji, był bardzo popularną opcją wypoczynku w ciepłym klimacie dla wielu Europejczyków, w tym Polaków. Niestety nie cieszy się już taką dużą popularnością ze względu na zawieruchy polityczne i akty terroru. Wiadomo, że jak każdy kraj arabski Egipt ma swoje wady i zalety. Kraj ten jest zdecydowanie cieplejszy od Tunezji i to nawet zimą, a wynika to z bliskości Morza Czerwonego o temperaturze wód niespadającej poniżej 20°C. Z temperaturą powietrza w dzień jest podobnie, nawet w styczniu czy lutym. Co prawda, temperatura na Saharze w głębi Egiptu może spadać poniżej zera, ale na pewno nie w kurortach nad Morzem Czerwonym.

Egipt_piramidka_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

UWAGA na gwiazdki w egipskich hotelach

Hotele w Egipcie zwykle mają zawyżony standard o jedną gwiazdkę, więc trzeba uważać na to, by nie trafić do obskurnego, starego hotelu, bo był tańszy, a fotkach wyglądał super. Zdarza się bardzo często, że turyści są testowani przez obsługę i umieszczani w fatalnych pokojach (takich dla służby) - jeśli nie zapłacą dodatkowej „doli”, to tam zostaną na cały urlop, a jeśli zapłacą 50-100 dolarów, to dostaną przyzwoity apartament.

Hotele z turystami ze względu na zamachy bombowe są non-stop pilnowane przez ochroniarzy i żołnierzy z bronią, zwłaszcza te na południu lub oddalone od innych hoteli, samotne na pustyni. Nie mogą dziwić bramki wykrywające metal na wejściu do hotelu.

Wiadomo, że o opalaniu się całkiem bez stroju w arabskim kraju nie ma mowy, a topless jest dopuszczalny, przy czym raczej bez paradowania po hotelowych alejkach. Na plażach dużo masażystów i naciągaczy na wycieczki jeepem lub quadem po pustyni, wielbłądem czy konno - wybór jest duży.
 

Egipskie piwo wszędzie dostępne pod kilkoma markami, nie jest takie złe, ale to taki słaby sikacz. Zagraniczne piwo jest dużo droższe lub nawet niedostępne - wybór mały. Inne alkohole są nagminnie podrabiane, więc można tam spotkać Finelandię czy inne tego typu alkoholowe kwiatki - wszystkie na jedno egipskie kopyto - fatalna jakość, radzimy uważać. Produkcji wódki to Egipcjanie powinni koniecznie nauczyć się od Polaków lub po prostu kupować wódkę w Polsce.

WYCIECZKI PO KRAJU

Wycieczki do Kairu do muzeum egipskiego, pod piramidy w Gizie, ewentualnie do Luksoru to obowiązek przy wizycie w tym kraju, choć warto się zdecydować: nurkowanie czy zwiedzanie i wyraźnie to oddzielić. Można wybrać się na komercyjną wyprawę po Nilu lub nocnym pociągiem wzdłuż Egiptu. Za to egipscy kierowcy jeżdżą jak szaleni, więc można tam najeść się strachu i to w drodze autokarem z lotniska do hotelu, gdy kierowca niebezpiecznie wyprzedza na trzeciego. W Kairze jest taki ruch samochodów, że Warszawa przy tym to mieścina. Obowiązkowe są zakupy w różnych sklepach z pamiątkami, złotem, dywanami i papirusami. Często te niby oryginalne papirusy są produkowane w Chinach z zupełnie innego materiału - sprzedawane są potem przygodnie na ulicy za 1-5 funtów egipskich. Te droższe kupowane w specjalnych sklepach mają certyfikat, że to papirus, ale i tu trzeba uważać. Oczywiście, jak to w kraju arabskim trzeba umieć się targować, nawet o podróbkę, ale należy pamiętać, że jeśli już zaczynamy się targować, to trzeba coś kupić.
 

Egipt to mozaika bardzo bogatych ludzi i wielkiej biedy, muzułmanów, chrześcijan i Koptów oraz ludzi ubranych po europejsku i tzw. „namioty” - na czarno ubranych od stóp do głowy ludzi, którym widać tylko oczy. Egipt to także mozaika luksusowych willi i ogrodzonych rezydencji godnych szejków, ale także miast ruin z biedą i żebrakami, którzy potrafią koczować godzinami, by dostać pieniądze lub pracę za groszową wypłatę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Podróże z anteną
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Hi Media Q10 Pro

Odtwarzacz sieciowy, mini PC, odtwarza BD 3D ISO, wyposażony w...

899 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K Combo

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

1199 zł Więcej...

Antena Televes Yagi L790

Wysokiej jakości telewizyjna antena Yagi L790 hiszpańskiej firmy Televes. Zaprojektowana...

99 zł Więcej...