SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Problemy przy produkcji silników rakiety Proton

dodano: 2017-01-25 16:57 | aktualizacja: 2017-01-26 13:59
autor: Jerzy Kruczek | źródło: roskosmos/telesat-news.net/Kommiersant

Proton_M_przed_360px.jpg Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos została zmuszona do wycofania do Zakładów Mechanicznych w Woroneżu wszystkich silników drugiego i trzeciego stopnia rakiet nośnych Proton M. Ten incydent może mieć poważny wpływ na terminy startów rakiet Proton M z kosmodromu w Bajkonurze. Ostatnio przekładany był start rakiety Proton M z amerykańskim satelitą Echostar 21, który miał odbyć się 31 stycznia (poleci jak dobrze pójdzie w lutym). Ten start był przekładany już 7 razy!

proton_M_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według gazety „Kommiersant", podczas testowania jednego z silników II stopnia rakiety Proton M odkryto pewne problemy. W szczególności stwierdzono, że zamiast użycia elementów z metali szlachetnych użyto komponentów, które są mniej odporne na wysoką temperaturę. W rezultacie, wszystkie silniki II i II stopnia, które zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat, postanowiono wysłać na miejsce produkcji, czyli do Zakładów Mechanicznych w Woroneżu.

Sytuacja ta już zainteresowała przedstawicieli FSB i Komitetu Śledczego, którzy próbują dojść do tego, w jaki sposób materiały zostały zastąpione, jeśli dokumentacja silników jest w porządku.

Należy zwrócić uwagę, że przegląd kilkudziesięciu silników do Protona M może znacząco wpłynąć na przebieg startów tej rakiety z Bajkonuru. Co najmniej 8 takich startów jest zagrożonych, a w niektórych przypadkach chodziło o szybkie wyniesienie danego satelity na orbitę. Najgorzej jest z dwoma startami - z amerykańskim Echostarem 21 (10.2°E) i satelitą AsiaSat 9 (122.0°E), bo reszta to rosyjskie satelity Express, które polecą albo i nie. 

Zakłada się, że w tej sytuacji pierwszy start rakiety nośnej Proton M odbędzie się dopiero w okresie letnim, co pociągnęłoby za sobą konsekwencje finansowe i utrata wiarygodności, co w przyszłości może mieć wpływ na to, że tą rakietą nie będą wynoszone komercyjne satelity spoza Rosji, bo nikt nie będzie ryzykował startu pół roku po terminie z umowy.

Roskosmos wskazuje, że najważniejsza jest pełna i kompleksowa kontroli każdego elementu silnika, bo ewentualna katastrofa z tego powodu byłaby bardzo kosztowna.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1150 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap HDR1000 TBOX 4K v2

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

790 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

249 zł Więcej...