reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Norwegia: Testy odbioru DAB+ na otwartym morzu

dodano: 2017-01-31 15:13 | aktualizacja: 2018-01-12 16:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: RadioWorld/rozhlas.cz

NRK radio DAB+ Norweskie radio publiczne NRK przeprowadziło testy odbioru radia cyfrowego DAB+ na otwartym morzu. Wyniki były dość zachęcające. Okazało się, że za pomocą tej technologii stacje radiowe są osiągalne nawet kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża.

NRK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ciągu ostatnich tygodni technicy norweskiego radia publicznego NRK przetestowali z powodzeniem odbiór cyfrowego radia DAB+ na otwartym morzu. Poinformował o tym serwis RadioWorld. Jeżeli nadajnik ma bardzo dobrą lokalizację - nie znajduje się w cieniu budynków lub w pobliżu gór - to sygnał można odbierać na stosunkowo duże odległości. Rolę w odbiorze sygnału 240 MHz może odgrywać również krzywizna ziemi.

- Nie mamy dowodów na to, by mgła lub deszcz negatywnie wpływały na odbiór DAB - powiedział dla RadioWorld jeden z techników NRK. Jakość odbioru cyfrowego radia na otwartym morzu na różnych odbiornikach okazał się inny. Na przykład, standardowe samochodowe anteny radiowe okazały się niemal całkowicie niewłaściwe, za to sprawdziły się anteny specjalnie stworzone dla odbioru DAB na morzu.

Celem NRK było sprawdzenie odbioru radia cyfrowego 50 km od wybrzeża. Wyniki znacznie przekroczyły oczekiwania. Do testów użyto odbiornika Sony XDR-P1DBP z anteną teleskopową. Sygnał był osiągalny w odległości 130 kilometrów od lądu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ na świecie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD S2X FBC Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1849 zł Więcej...

Odbiornik VU+ Ultimo 4K

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2490 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama