SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Czy nadchodzi początek końca radiofonii w paśmie FM-CCIR?

dodano: 2017-02-12 17:06
autor: Qrzysztof | źródło: FMDX.pl

NRK radio DAB+ 8 lutego rozpoczął się drugi etap wyłączenia radia analogowego w Norwegii w paśmie FM-CCIR (87,5-108 MHz). Proces wyłączania nadajników zostanie zakończony 13 grudnia 2017 roku, za wyjątkiem niektórych rozgłośni lokalnych, które będą miały czas na przejście na cyfrowe nadawanie do 2022 roku. Według ogólnie dostępnych informacji, nie wiadomo, jaki los podzielą stacje na częstotliwościach 153 kHz oraz 1485 kHz, jednakże mogą one zostać zachowane, gdyż zapewniają odbiór publicznego radia na rozległych morskich obszarach oraz w terenie, w którym odbiór radia DAB+ jest mocno utrudniony.

Wasteland


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Decyzja o wyłączeniu radia analogowego w Norwegii została ogłoszona 16 kwietnia 2015 roku. Podobne plany mogą zostać wdrożone w Szwajcarii w latach 2020-2024. W pozostałych krajach decyzje na temat wyłączenia radia analogowego nie zostały jeszcze podjęte, choć niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania czy Niemcy, mają wystarczająco rozwiniętą sieć cyfrowego radia DAB/DAB+, by jako następne mogły ogłosić terminy wyłączenia analogowej radiofonii.
 
Harmonogram wyłączenia analogowych nadajników FM w Norwegii
Harmonogram wyłączenia analogowych nadajników FM w Norwegii

Nie wszędzie cyfrowe radio DAB+ witane jest z entuzjazmem, czego przykładem jest regres we wdrażaniu cyfrowego radia w Szwecji, a także uruchomienie tam nowego multipleksu DVB-T w paśmie VHF-3. Również w naszym kraju proces wdrażania cyfrowego radia DAB+ został wstrzymany, kolejne nadajniki, które miały być uruchamiane od 1 lipca 2016 roku nigdy nie zostały uruchomione (plan wdrażania), a nadawcy regionalni jak np. Radio Kielce wycofują się zupełnie z obecności w cyfrowym radiu pomimo wcześniejszych szumnych zapowiedzi i planów dotyczących uruchamiania kolejnych programów.

Można przypuszczać, że wyłączenie radia analogowego w Norwegii będzie sygnałem dla innych państw co do zasadności, kosztów i sposobu przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Blogi


Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Ferguson SmartHome Security Kit - zestaw startowy

Zestaw startowy z niezbędnymi elementami takimi jak centralka i podstawowe...

750 zł Więcej...

Antena DVB-T Digit 20dB MUX 8 niebieska

Antena Digit jest przeznaczona do pracy na zewnątrz budynków, zalecana...

85 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X10

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

999 zł Więcej...