reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Od 2020 rosyjskie rakiety bez ukraińskich elementów

dodano: 2017-03-08 09:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

soyuz_ros_start_360px.jpg Roskosmos od 2020 roku zacznie rezygnować z ukraińskich silników i systemów sterowania dla rosyjskich rakiet Soyuz FG, by skorzystać ze zmodyfikowanych rakiet Soyuz 2.1a, wyposażonych w całości w rosyjskie systemy sterowania i silniki.

soyuz_ros_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wcześniej niektóre media podały, że ​Roskosmos podobno już od 2019 roku nie będzie się stosować ukraińskiego systemu sterowania podczas wynoszenia załogowego statku kosmicznego na stację ISS. Jednak dopiero w 2020 roku planowo nastąpi przejście z rakiet Soyuz FG na rakiety Soyuz 2.1a.

Rakieta nośna Soyuz FG została opracowana na podstawie rakiety Sojuz - U. Rakiety tego typu były używane od 1973 do 2017 roku. Jej silniki stosują zaawansowaną głowicę mieszającą (ros. Forsunochnyye Golovki - stąd jego nazwa - FG). System sterowania rakiet powstał w ukraińskiej spółce „Korporacja Kommunar".

Rosyjska rakieta nośna Soyuz 2.1a to rakieta trójstopniowa klasy średniej, która jest również wersja zmodyfikowana (etap modernizacji - 1a) rakiety nośnej Soyuz U. Podczas modernizacji rakiet stworzono całkowicie nowy system sterowania cyfrowego, który jest oparty na nowoczesnych zasadach zarządzania i nowych, rosyjskich elementach. System został stworzony w Jekaterynburgu w NPO Automation im. akademika Semikhatova. Jako główne ogniwo systemu zarządzania rakiety Soyuz 2.1a wykorzystywany jest szybki komputer pokładowy o większej pamięci RAM.

Oprócz nowego już rosyjskiego systemu sterowania, zapewniono precyzyjne wyniesienie ładunków przy pomocy Soyuza 2.1a. Silniki zostały zainstalowane z wykorzystaniem zaawansowanych dysz na pierwszym i drugim stopniu rakiety. Będzie też nowy system telemetrii. W wyniku tego masa startowa rakiety Soyuz 2.1a przy starcie na wysokość 200 km wzrosła o 250-300 kg.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 65 cm ze statywem

stalowa antena 65 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Antena DVB-T Maximum MDA-110 LTE

Maximum MDA-110 to aktywna antena radiowo-telewizyjna przeznaczona do montażu na...

220 zł Więcej...
reklama