reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Od 2020 rosyjskie rakiety bez ukraińskich elementów

dodano: 2017-03-08 09:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

soyuz_ros_start_360px.jpg Roskosmos od 2020 roku zacznie rezygnować z ukraińskich silników i systemów sterowania dla rosyjskich rakiet Soyuz FG, by skorzystać ze zmodyfikowanych rakiet Soyuz 2.1a, wyposażonych w całości w rosyjskie systemy sterowania i silniki.

soyuz_ros_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wcześniej niektóre media podały, że ​Roskosmos podobno już od 2019 roku nie będzie się stosować ukraińskiego systemu sterowania podczas wynoszenia załogowego statku kosmicznego na stację ISS. Jednak dopiero w 2020 roku planowo nastąpi przejście z rakiet Soyuz FG na rakiety Soyuz 2.1a.

Rakieta nośna Soyuz FG została opracowana na podstawie rakiety Sojuz - U. Rakiety tego typu były używane od 1973 do 2017 roku. Jej silniki stosują zaawansowaną głowicę mieszającą (ros. Forsunochnyye Golovki - stąd jego nazwa - FG). System sterowania rakiet powstał w ukraińskiej spółce „Korporacja Kommunar".

Rosyjska rakieta nośna Soyuz 2.1a to rakieta trójstopniowa klasy średniej, która jest również wersja zmodyfikowana (etap modernizacji - 1a) rakiety nośnej Soyuz U. Podczas modernizacji rakiet stworzono całkowicie nowy system sterowania cyfrowego, który jest oparty na nowoczesnych zasadach zarządzania i nowych, rosyjskich elementach. System został stworzony w Jekaterynburgu w NPO Automation im. akademika Semikhatova. Jako główne ogniwo systemu zarządzania rakiety Soyuz 2.1a wykorzystywany jest szybki komputer pokładowy o większej pamięci RAM.

Oprócz nowego już rosyjskiego systemu sterowania, zapewniono precyzyjne wyniesienie ładunków przy pomocy Soyuza 2.1a. Silniki zostały zainstalowane z wykorzystaniem zaawansowanych dysz na pierwszym i drugim stopniu rakiety. Będzie też nowy system telemetrii. W wyniku tego masa startowa rakiety Soyuz 2.1a przy starcie na wysokość 200 km wzrosła o 250-300 kg.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

160 zł Więcej...
reklama