reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Francja sprzeda udziały w Eutelsacie?

dodano: 2017-03-23 15:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: adtv

Eutelsat Raporty francuskiej prasy sugerują, że zbliżające się wybory prezydenckie pokażą, czy Francja rozszerzy infrastrukturę szerokopasmową, a jednym ze sposobów finansowania inwestycji miałaby być sprzedaż udziałów we francuskich przedsiębiorstwach.

Eutelsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Analitycy banku inwestycyjnego Exane BNP Paribas informują, że program jednego z kandydatów, Emmanuela Macrona, przewiduje częściowe finansowanie funduszu o wartości 10 mln euro, przeznaczonego na innowacje i przemysł, poprzez sprzedaż publicznych udziałów we francuskich firmach. Z kolei François Fillon planuje przyspieszyć sprzedaż udziałów, zachowując tylko te, które uważa za „strategiczne”.
 

- Marine Le Pen ogłosiła, że odpowiadałaby jej mieszanka nacjonalizacji i dezinwestycji. Benoît Hamon i Jean-Luc Mélenchon woleliby raczej zwiększyć publiczne udziały we francuskich firmach, choć w oparciu o dotychczasowe ankiety mniej prawdopodobne, że zostaną wybrani - czytamy w notatce banku Exane BNP Paribas.

Państwo francuskie, poprzez Bpifrance (Banque publique d'investissement), ma 26 proc. udziałów w Eutelsacie. Bank twierdzi, że sprzedaż udziałów w tym operatorze satelitarnym jest mało prawdopodobny.
 

Po pierwsze, uważamy, że Eutelsat można uznać za strategiczny składnik aktywów. Zarówno Macron, jak i Fillon zobowiązali się do priorytetowego traktowania inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, aby zmniejszyć przepaść cyfrową. Technologia satelitarna odgrywa kluczową rolę w szerokopasmowej łączności w obszarach, w których ekonomia sieci naziemnych jest niekorzystna. Wzmocnienie technologii wojskowych zostało uznane za kolejny kluczowy priorytet (Fillon). Technologie oparte na satelitach, takie jak drony, mogą mieć duże znaczenie w tym programie.

- Po drugie, sprzedaż udziałów mogłaby zmniejszyć wpływ rządu francuskiego na aktywa o zasięgu globalnym, w których China Investment Corp posiada kolejne 7 proc. i ma historyczne relacje handlowe z państwem rosyjskim - czytamy w raporcie dla inwestorów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88 HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, wsparciem PLS...

279 zł Więcej...

Antena Fuba DAT902B LTE

Antena została nagrodzona statuetką SAT Kurier Awards 2015 w kategorii...

110 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...
reklama