reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mjanma z buddyjskimi pagodami

dodano: 2017-05-17 16:36 | aktualizacja: 2017-05-17 20:56
autor: Janusz Blamowski/Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Birma Mjanma W ramach grudniowych wypraw do Azji Południowo-Wschodniej „Podróże z anteną” wybrały się ostatnio do Birmy. Mjanma, bo tak brzmi teraz oficjalna polska nazwa Birmy, jest położona na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim i zajmuje powierzchnię 676 600 km2, a zamieszkuje ją ponad 51 milionów ludzi, choć bardzo zróżnicowanych etnicznie, bo według oficjalnych danych to aż 135 narodów mówiących ponad 250 językami!

Birma Mjanma


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pagody, czyli stupy przeważnie mające kształt dzwonu, często pozłacanego, nie posiadają wewnętrznych pomieszczeń dostępnych dla wiernych – przechowuje się tam relikwie lub drogocenne wizerunki Buddy. Większe pagody posiadają zewnętrzne korytarze ze złoconymi posągami Buddy umieszczonymi w stosownych niszach.
 
Bagan

Obok pagód rozłożyli swoje kramy sprzedawcy pamiątek (słynne są tutejsze wyroby z laki), tkanin i odzieży. Można tu posilić się owocami, wypić mleczko ze świeżo rozłupanego kokosa czy po prostu odpocząć w cieniu rozłożystych drzew.
 
Bagan

Życie płynie tu powoli, od czasu do czasu piaszczystymi dróżkami przemieszcza się ciągniona przez bawoły dwukółka wioząca plony zebrane z okolicznych pól, wieczorami drogi wypełniają się samochodami i autobusami wiozącymi turystów chcących zdążyć na obserwację zachodu słońca.
 
Bagan
 
Bagan

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...
reklama