reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

12 mln sprzedanych telewizorów 4K w Europie

dodano: 2017-06-16 16:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: Dataxis

Trikolor TV Ultra HD UHD 4K Według danych Dataxis w 2016 r. sprzedano w Europie około 12 mln telewizorów 4K, co stanowi wzrost o 102 proc. w stosunku do roku 2015 (wtedy sprzedano 6 mln telewizorów 4K). Największą sprzedaż zanotowano w Wielkiej Brytanii (2 mln szt.), Niemczech (2 mln), Francji (1,7 mln), Rosji (1,4 mln) i Włoszech (880 tys.). Ponadto Dataxis szacuje, że sprzedaż telewizorów 4K w Europie osiągnie poziom 17 mln na koniec roku 2017.

UHD 4K Ultra HD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czynniki lokalne są ważne przy wzroście sprzedaży telewizorów 4K.

Czynniki lokalne wpływają na liczby sprzedanych telewizorów 4K w danym regionie. Przykładem jak spada sprzedaż jest Brazylia, która przez moment była najszybciej rozwijającym się rynkiem 4K, ale kryzys i cła na drogie urządzenia z zagranicy spowodowały, że od końca 2014 r. ewolucja tego rynku została zamrożona. Drugim czynnikiem wpływającym na sprzedaż na większych rynkach jest zmniejszenie bariery wejścia, aby osiągnąć nowy poziom penetracji. W 2017 r. legalna telewizja płatna była dostępna w 41 proc. gospodarstw domowych na świecie. Brak kanałów 4K (FTA lub płatnych) znacząco zmniejsza zainteresowanie telewizorami 4K, choć nie jest to decydujące, bo przecież wiele materiałów w 4K jest w Internecie. W tym przypadku dostęp do szybkiego Internetu (światłowód, kablówka) powoduje zwiększone zainteresowanie, m.in. dlatego lepsza sprzedaż jest w dużych miastach.

Europa z dużym postępem w 4K - Chiny wciąż prowadzą w sprzedaży TV 4K.

W 2016 r. telewizory 4K stanowiły 22 proc. z 53 mln telewizorów sprzedanych w Europie w porównaniu do zaledwie 10 proc. w roku poprzednim. Cóż z tego, że jest duży wzrost sprzedaży na rynku telewizorów 4K w Europie, skoro i tak pozostaje on daleko za największym rynkiem - Chinami, który jest wiodącym rynkiem. W 2016 roku sprzedano w Chinach ponad 25 mln telewizorów 4K. Firma Dataxis szacuje, że w pierwszym kwartale 2017 r. w Chinach 40 proc. telewizorów to były telewizory 4K, wobec 33 proc. w 2016 r.

Analitycy Dataxis przewidują, że sprzedaż 4K w Europie będzie nadal rosnąć szybko dzięki spadkom cen telewizorów 4K i to pomimo braku zawartości 4K, nad czym trzeba ubolewać, że część produkcji oraz nadawców pozostała na poziomie HD zamiast już teraz inwestować w 4K. Wzrost sprzedaży TV 4K spowodowana jest przez producentów i dynamizm rynku co widoczne jest właśnie na rynku chińskim pokazują, że tym samym tropem pójdzie sprzedaż w Europie w najbliższych latach a zaniechania producentów i nadawców w kierunku 4K negatywnie odbija się części z nich.

Udział UHD TV rośnie najszybciej.

W magazynie drukowanym SAT Kurier 5-6/2017 w raporcie GPC IFA 2017 pisaliśmy, że w 2015 r. telewizory 4K stanowiły zaledwie 13 proc. rynku sprzedaży. Nie będzie zaskoczeniem, że do 2020 r. nastąpi największy wzrost TV 4K do 52 proc., czyli ponad połowa telewizorów w sklepach to będzie już tylko UHD! Pytanie co na nich będzie można oglądać? Bo jednak brak zawartości w 4K, bo na razie jesteśmy na poziomie HD, a część nadawców dopiero rezygnuje z jakości SD. Jeśli weźmie się pod uwagę, że na 2020 r. przewiduje się się sprzedaż telewizorów na poziomie 259 mln sztuk to liczba telewizorów 4K będzie ogromna. Czy produkcja w 4K za tym nadąży?
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO 4K wersja DVB-T2/C

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

650 zł Więcej...

Osprzęt VU+ obudowa HDD Zero 4K

Dodatkowa obudowa na dysk do Zero 4K

180 zł Więcej...
reklama