reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Inea zainwestuje 500 mln zł w światłowody

dodano: 2017-06-26 10:18
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Inea

Inea Blisko 500 mln zł zainwestuje Inea w budowę sieci światłowodowych w Wielkopolsce w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC2). Operator będzie prowadził działania prawie w całym regionie i zapowiada, że przy wsparciu samorządów może podłączyć dwa razy więcej gospodarstw domowych niż zdeklarował we wnioskach konkursowych.

Inea światłowód


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekty realizowane w Wielkopolsce w ramach POPC2 to ostatnie takie projekty współfinansujące budowę nowoczesnych sieci światłowodowych na terenach podmiejskich i wiejskich. Obejmują obszary, na których bez dofinansowania nie powstaną sieci światłowodowe. W ramach POPC2 Inea zobowiązała się do wybudowania blisko 160 tys. przyłączy światłowodowych, które zapewnią dostęp do szybkiego internetu dla nawet 500 tys. Wielkopolan, zamieszkujących teren prawie całego województwa. W ramach projektu operator doprowadzi też szybki internet do 619 placówek edukacyjnych. Umowy w tej sprawie podpisano w dniu 22 czerwca br. w Warszawie.
 

- To ważna chwila w historii naszej firmy i całego regionu. Stoimy przed ostatnią szansą podłączenia do nowoczesnej sieci światłowodowej wielkopolskich szkół oraz tych mieszkańców wsi, miasteczek i miast, którzy byli dotychczas wykluczeni z cyfrowej rewolucji. Działo się tak dlatego, że w ogóle nie mieli dostępu do internetu, albo korzystali z przepływności o niskich parametrach. Jestem przekonany, że to przeszłość - mówi Janusz Kosiński, prezes Inea.

Budowa sieci przez Inea w ramach projektu POPC2 będzie realizowana na terenie prawie całej Wielkopolski, poza obszarem północnym. Pierwsze prace zaczną się jeszcze w tym roku. Jest możliwość, aby zasięgiem działań objąć nawet dwa razy więcej mieszkańców województwa, jednak możliwość rozszerzenia projektu realizowanego przez Inea zależy wyłącznie od decyzji samorządów.
 

- Największą barierą w budowie sieci szerokopasmowych jest zawsze wysokość stawek za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi. W Wielkopolsce ich średnia wynosi aż 40 zł za m kw., co uniemożliwia dynamiczny rozwój sieci. Jeśli włodarze gmin i powiatów obniżą stawki zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Cyfryzacji, czyli dla dróg powiatowych wysokość stawek nie będzie przekraczała 10 zł za m kw., a dla dróg gminnych - 5 zł za m kw., wówczas wybudujemy nawet dwa razy więcej przyłączy światłowodowych, niż zadeklarowaliśmy w konkursach POPC - mówi Kosiński.

Obniżenie stawek pozwoli dotrzeć z szybkim internetem nawet do tych miejscowości w Wielkopolsce, które nie były objęte planami budowy sieci w ramach żadnych programów unijnych. To ważny argument za niezwłocznym podjęciem działań. Tym bardziej, że pierwsze prace nad realizacją projektów zaczną się jeszcze w tym roku.
 

- My, mieszkańcy dużych miast, często zapominamy, że szybki internet to dla wielu mieszkańców naszego regionu wciąż luksus. Aby to zmienić, konieczna jest współpraca z samorządowcami. W Wielkopolsce dobry przykład idzie z góry, gdyż zastosowanie rekomendacji Ministerstwa Cyfryzacji względem stawek za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w drogach wojewódzkich zapowiedział już Zarząd Województwa, który podejmuje działania, aby obniżyć ich wysokość do poziomu 15 zł za m kw. - mówi Kosiński.

Wysokość stawek w Wielkopolsce za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi można sprawdzić na stronie: http://szerokopasmowawielkopolska.pl/stawki
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

160 zł Więcej...
reklama