reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

1.07 w życie weszła nowa regulacja dotycząca kabli

dodano: 2017-08-09 10:33 | aktualizacja: 2017-08-09 15:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Bitner/Fibrain

kable koncentryczne 1 lipca 2017 roku w życie weszła nowa regulacja unijna dotycząca produktów budowlanych i zasad ich oferowania na wspólnych rynkach. Przepisy dotyczą również reakcji na ogień dla wyrobów kablowych. Regulacja 305/2011, w skrócie CPR (Construction Products Regulation), z dnia 9 marca 2011 roku, zastąpiła dyrektywę 89/106 EEC, zwaną CPD (Construction Product Directive).

światłowód


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowa regulacja CPR definiuje zharmonizowane zasady dotyczące obrotu produktów budowlanych na rynkach Unii Europejskiej. Regulacja ta wprowadza jednolity język techniczny dotyczący oceny właściwości użytkowych wyrobów budowlanych. Ma to na celu zagwarantowanie dostępu do wiarygodnych informacji dla specjalistów, władz publicznych oraz konsumentów umożliwiających rzetelne porównanie wydajności produktów pochodzących od różnych producentów w różnych krajach na całym świecie.

Jednym z celów CPR jest zdefiniowanie reakcji na ogień dla wyrobów kablowych. Reakcja na ogień opisuje zachowanie się kabli podczas pożaru, a to z kolei wpływa na rozprzestrzenianie się pożaru w budynku oraz jego skutki.

Norma PN-EN 50575 dotyczy wszystkich kabli i przewodów instalowanych na stałe w budynkach i stanowiących część instalacji budynku. Są to zarówno kable zasilające, jak i sygnałowe oraz telekomunikacyjne włącznie z kablami światłowodowymi. Norma nie dotyczy kabli służących do przesyłu sygnału lub zasilania, których głównym zadaniem jest praca przez określony czas w warunkach pożaru.

Terminem rozpoczęcia wymagalności CPR jest 1 lipca 2017 roku. Przez okres jednego roku poprzedzającego ten termin każdy z krajów UE korzystał z okresu przejściowego koniecznego do dostosowania swoich produktów do wymagań CPR, a w szczególności do przeprowadzenia niezbędnych badań kwalifikacyjnych.

Od 1 lipca 2017 roku kable niespełniające określonych wymogów nie będą dopuszczone do sprzedaży na rynkach UE.

Podsumowując, CPR wprowadza bardzo istotne zmiany na rynku obrotu kablami. Po raz pierwszy kable teleinformatyczne zarówno miedziane, jak i światłowodowe stają się materiałami budowlanymi ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel Megasat Quattro 90dB 5m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Megasat...

35 zł Więcej...

nSplitter Pro 1x2 MK-II QS

nSplitter Pro 1x2 MK-II QS to rozdzielacz sygnału HDMI umożliwiający...

319 zł Więcej...

Antena COR-900 + Unicable II LNB

Antena 90 cm Corab COR-900 z konwerterem Unicable II (32...

329 zł Więcej...
reklama