reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Picony - jak dodawać, zmieniać i aktualizować?

dodano: 2017-08-10 13:36
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

picony Poruszając temat odbiorników linuksowych w magazynie lub też szukając informacji o nich w sieci, czasami możemy natknąć się na nazwę „picony” lub niekiedy spolszczane „pikony”. Co to w zasadzie jest i jak można tym zarządzać?

picony


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

a) dreamboxEDIT

Na wstępie istotna uwaga techniczna – jeśli chcemy załadować picony czy to na pamięć USB, dysk, czy też do pamięci odbiornika – należy wcześniej utworzyć katalog „picon” we wskazanej lokalizacji, aby program mógł do niego zapisać nasze picony (albo na dysku USB, albo na HDD, albo pod ścieżką /usr/share/enigma2/).

Katalog tworzymy tam, gdzie ustawiliśmy ścieżkę zapisu w programie dreamboxEDIT na etapie konfiguracji (opcja „Ścieżka do Pikonów w dreambox”). Trzeba pamiętać, że ścieżka może być tylko jedna z trzech wymienionych wcześniej, pod innymi oprogramowanie nie szuka picon, więc ustawiając jakiś własny katalog – picony zostaną przesłane, ale się nie wyświetlą.

Mając wszystko skonfigurowane – nie musimy się już w ogóle martwić nazwami plików naszych picon – wystarcza wybrać opcję „Przypisywanie Pikon do nadawcy”, wskazać plik graficzny PNG, program sam nada mu odpowiednią nazwę, skopiuje do naszego lokalnego katalogu z piconami i przy wysyłaniu listy do odbiornika zaznaczamy opcję „Wyślij pikony podczas przesyłania plików do DreamBoxa” – wtedy aplikacja prześle także nasze picony.

Korzystanie z dreamboxEDIT jest o tyle wygodne, że łatwo można kontrolować sytuację, zgrywać i wgrywać listę od razu z piconami – jeśli i tak np. poprawiamy coś na liście, to przy okazji łatwo w jednym miejscu „załatwimy” kwestię picony i bez korzystania z innych aplikacji – wszystko wygodnie wgramy. To przewaga tego rozwiązania.
 

b) klient FTP

Jeśli natomiast nie chcemy samodzielnie tworzyć picon i pobierzemy jakiś gotowy pakiet – już z gotowymi nazwami plików (takie paczki są tworzone i dostępne w sieci na licznych forach), to oczywiście przypisywanie później picon do kanałów pojedynczo byłoby sporą stratą czasu – zamiast tego można po prostu załadować gotowy zestaw poprzez klienta FTP.

W tym przypadku jedynym, o czym trzeba pamiętać, aby picony się wyświetliły, jest to, że muszą mieć dobre nazwy plików oparte na referencjach nadawców oraz muszą trafić do jednego z trzech wskazanych katalogów – albo /usr/share/enigma2/picon w przypadku wgrywania do pamięci flash odbiornika albo jeśli na nośnikach zewnętrznych to /media/usb/picon lub/media/hdd/picon.

Połączenie się klientem FTP z dowolnym odbiornikiem na ogół wygląda tak samo i przy domyślnych ustawieniach jako serwer należy podać adres IP odbiornika w lokalnej sieci, jako login „root”, a jako hasło – nic. Jeśli zmieniliśmy konfigurację i ustawiliśmy hasło do połączenia FTP lub wgraliśmy image mające domyślnie ustawione hasło – trzeba je wprowadzić zgodnie z bieżącą konfiguracją odbiornika.

Jeśli nazwy plików będą złe albo pomylimy się i umieścimy pliki w złym katalogu, to nic strasznego się nie stanie – picony będą zajmować miejsce, ale nie wyświetlą się, nic się nie popsuje, wystarcza je skasować i poprawić nazwy lub wgrać ponownie do poprawnego katalogu, to wszystko.
Przewaga tego rozwiązania to łatwość aktualizacji picon, jeśli korzystamy z gotowych paczek – wystarcza ściągnąć nową wersję, wypakować, wybrać odpowiedni rozmiar i wysłać ponownie, zastępując istniejące pliki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

249 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Konwerter Single Opticum Robust

Bardzo tani pojedynczy konwerter Universal Single firmy Opticum Robust. Niski...

13 zł Więcej...
reklama