reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Next Film: „Habit i zbroja” od MDR i Arte w kinach

dodano: 2017-09-03 21:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Next Film MDR Arte „Habit i zbroja” W piątek, 1 września br. na ekrany kin trafił polsko-niemiecko-litewski film „Habit i zbroja”. Jego producentem jest firma Arkana, koproducentami Ventana-Film GmbH, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), ArtBox, Studio FDR, Muzeum Zamkowe w Malborku, MX35 Camera Rental, Film Factory LTD, dystrybutorem jest Next Film - spółka z Grupy Helios (Agora), a współfinansowali go Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), MDR we współpracy z Arte, Litewskie Centrum Filmowe (LKC) i Polsko-Niemiecki Fundusz Co-Developmentowy.

Next Film MDR Arte „Habit i zbroja”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Habit i zbroja” to fabularyzowany dokument w reżyserii Pawła Pitery, opowiadający dzieje zakonu krzyżackiego oraz jego kilkusetletnich zmagań z Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim, których kulminacją była bitwa pod Grunwaldem. Film trafił na ekrany kin piątek, 1 września br.

Scheda zakonu krzyżackiego wciąż rozpala wyobraźnię historyków. Jak doszło do upadku perfekcyjnie zorganizowanego i bardzo bogatego zakonu, który dysponował własnym państwem? Film „Habit i zbroja" przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne. 

Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla obejmuje 300 lat, a akcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z elementami animowanymi rozpoczyna się w XIII wieku w Palestynie, gdzie  powstał Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Obraz pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem. Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tak zwanym hołdzie pruskim. 

Narratorem filmu jest aktor filmowy i telewizyjny Stacy Keach, znany polskiej publiczności m.in. z filmów „Więzień nienawiści” i „Dziedzictwo Bourne'a” czy serialu „Skazany na śmierć” (emisja w Canal+ Seriale - więcej tutaj). W jego opowieść wpleciono sceny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które obrazują życie codzienne zakonu, szczegóły stroju rycerskiego i sztuki walki. W filmie wykorzystane zostały także efekty specjalne, dzięki którym przybliżono m.in. sztukę tamtych czasów - malarstwo, witraże czy mapy.

Zdjęcia do produkcji polsko-niemiecko-litewskiej były kręcone w Polsce - m.in. w Toruniu, w Gdańsku, na zamku w Malborku, na Polach Grunwaldzkich i na Zamku Gniew - oraz na Litwie - m.in. w przepięknie położonym zamku w Trokach, w puszczy między Trokami a Wilnem, w litewskich wioskach i skansenie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa dookólna KORONA

Radiowo-telewizyjna antena szerokopasmowa o dookólnej charakterystyce na samochód z mocnym...

89 zł Więcej...

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...
reklama