reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Lot VA239 Ariane 5 z Intelsatem 37e przesunięty z powodu anomalii [akt.]

dodano: 2017-09-06 00:02 | aktualizacja: 2017-09-07 01:33
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl/Inf. własna

Arianespace Intelsat 37e B-SAT Logo Planowane na 5 września wyniesienie na orbitę satelitów Intelsat 37e i BSAT-4a nie doszło do skutku. Nie przeszkodziły jednak jak to się czasami zdarza niesprzyjające warunki atmosferyczne, a tym razem doszło do nieokreślonej jak na razie anomalii w trakcie sekwencji startowej.

Intelsat 37e BSAT-4a


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odliczanie dobiegło do końca, jednak w momencie, w którym powinny uruchomić się silniki Ariane 5 ECA - nie wydarzyło się nic.

Jak wynikło z wyjaśnień Arianespace przedstawionych "na gorąco" zaraz po przerwaniu sekwencji startowej - satelity Intelsat 37e i BSAT-4a są bezpieczne, nie ma także żadnego zagrożenia na platformie startowej. Zadziałały automatyczne systemy przerywające uruchomienie silników rakiety.

Nie jest jeszcze znana przyczyna, dlaczego doszło do zatrzymania startu w tym momencie, Arianespace natychmiast przechodzi do analizy zdarzenia. Kolejna próba wyniesienia satelitów nastąpi tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

Aktualizacja

Arianespace opublikowało komunikat z informacją, że problem pojawił się w trakcie uruchamiania silnika Vulcain, automatyczny system kontroli wykrył anomalię i przerwał odliczanie. Trwa analiza danych określająca przyczynę, natomiast rakieta Ariane 5 wraz z satelitami jest zabezpieczona i wróci teraz do budynku montażu końcowego (Final Assembly Building), gdzie zostanie przywrócona do stanu gotowości do wystrzelenia.

Arianespace poda nową datę startu tak szybko jak to tylko będzie możliwe i przeprasza klientów za wynikłe opóźnienie.

Aktualizacja

6 września Arianespace opublikowało kolejny komunikat wyjaśniający szczegóły. Jak wynika ze wstępnej analizy - komputer pokładowy kontrolujący przebieg poszczególnych etapów sekwencji startowej wykrył anomalię dotyczącą elektroniki jednego z silników na paliwo ciekłe. To zaowocowało natychmiastowym i zgodnym z procedurami przerwaniem całego procesu.

Arianespace podkreśla, że właśnie dzięki tej złożonej procedurze kontrolnej, która zezwala na start wyłącznie w sytuacji potwierdzenia 100% gotowości i poprawności działania wszystkich układów, zagwarantowana jest niezawodność i solidność całego systemu wynoszącego satelity.

Nadal badane są dokładne przyczyny wystąpienia anomalii oraz zbierane są informacje o krokach niezbędnych do wznowienia wynoszenia satelitów.

W związku z sytuacją rakieta Ariane 5 wraz z satelitami zainstalowanymi w jej członie, które pozostają w bezpiecznym stanie, zostanie przetransferowana w czwartek 7 września - po opróżnieniu zbiorników paliwa - do budynku montażu końcowego. Tam kontynuowane będą analizy, a rakieta zostanie przywrócona do stanu gotowości do wystrzelenia.

Arianespace po zakończeniu analizy poda nowy termin startu, wstępnie przewiduje się go na koniec września br. i to przesunięcie nie zaburzy harmonogramu planowanych startów rakiet do końca roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: karta + CAM w UHD

Karta Tivusat z modułem CAM DigiQuest. Umożliwia oglądanie włoskiego pakietu...

550 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

160 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...
reklama