reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

nc+ wyłączyła jeden tp. na 13°E

dodano: 2017-09-13 20:16
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl/Inf. własna

nc+ ncplus Transponder 3 satelity Eutelsat Hot Bird 13C (13°E), który dotychczas wykorzystywała platforma nc+ - został 13 września całkowicie wyłączony. W momencie publikacji nie jest to zmiana parametrów - transponder jest całkiem nieaktywny. Warto odnotować, że jeszcze kilka dni temu - 6 września - obserwowano tam coś, co wyglądało jak przymiarki do testów HEVC.

nc+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie wiadomo na razie, czy jest to ostateczna rezygnacja z jednego transpondera na 13°E, czy też czasowa przerwa mająca na celu np. zmianę w konfiguracji lub modyfikację parametrów. Zapewne wyjaśni się to już wkrótce.

Sam transponder już od jakiegoś czasu nie był platformie niezbędny, gdyż wszystkie kanały przesunięto na inne parametry. Do 5 września nadawano tam już tylko Animal Planet HD i Eurosport 2 HD w wersji międzynarodowej, ale obydwie stacje były skopiowane na tp. 119 (10,892 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).

Biorąc pod uwagę bieżące potrzeby teoretycznie dodatkowy transponder nie był nc+ niezbędny, ale mówiło się o uruchomieniu emisji w 4K, a tego już z satelity nc+ by nie mogła zrobić bez dodatkowej pojemności. Tym bardziej wygaszenie zaskakuje, gdy kilka dni wcześniej testy zwiastowały potencjalne uruchomienie emisji w HEVC.

Dla porównania konkurencyjny operator Cyfrowy Polsat podpisał właśnie umowę na dzierżawę nowego transpondera. Ale też trzeba zauważyć, że Cyfrowy Polsat dotychczas dysponował 6 transponderami (nowy będzie siódmy), a nc+ wliczając transponder właśnie wyłączony miała ich 9 (z pominięciem pojemności Grupy TVN - 2 transpondery).

Redakcja satkurier.pl stale obserwuje pojemność, jeśli dojdzie do zmian - pojawią się stosowne aktualizacje.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii nc+


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K SE

Vu+ UNO 4K SE - najnowszy tuner Vu+ 4K od...

1189 zł Więcej...

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD S2X FBC Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1849 zł Więcej...
reklama