reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kotor - fiordy w Czarnogórze?

dodano: 2017-10-20 20:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Kotor Czarnogóra Zatoka Kotorska w Czarnogórze to podobno to najdalej położony na południe fiord Europy, choć wcale nim nie jest! Warto zobaczyć Kotor i okolice, zwłaszcza z góry, czyli po pokonaniu 1500 stopni wzdłuż średniowiecznych murów twierdzy św. Jana. Kotor jest nazywany czarnogórskim Dubrownikiem, tylko płaci się tam w euro, a nie w kunach. Za to apartament w Czarnogórze można znaleźć za 30 euro, a w Chorwacji za min. 50 euro.

Kotor Czarnogóra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Transport i turystyka

Warto jednak przejechać wzdłuż całej Zatoki Kotorskiej, by poznać inne miejscowości: Tivat z ekskluzywną przystanią dla jachtów i Herceg Novi z uroczą promenadą.

Wjazd na prom przez Zatokę Kotorską (na skróty z Lepetane do Kamenari)

Tunel Vrmac łączy Kotor z autostradą Adriatyku, z resztą wybrzeża i lądu Czarnogóry. Istnieje również stara, malownicza górska droga łącząca Kotor i Cetinje. Działa też prom Kamenari - Lepetane przez Cieśninę Verige, która pozwala skrócić objazd wokół Zatoki Kotorską w drodze do Chorwacji (w przyszłości na miejscu planuje się budowę mostu).

Widok na góry wokół Kotoru, świadczą jak trudny był dostęp do twierdzy z tej strony

Kotor jest atrakcyjnym celem wakacyjnych wypraw - jest tam bardzo dużo Polaków, Czechów i Rosjan. Przypływa wiele statków turystycznych tzw. wycieczkowców, bo to blisko Splitu i Dubrownika. Wpływają na 1 dzień i wręcz jest najazd na twierdzę św. Jana i starówkę. Przyciągają krajobrazy, klimat subtropikalny, rozwinięta baza turystyczna i zabytki. Teoretycznie Kotor to takie miejsce jak Dubrownik czy Split do tzw. zaliczenia, ale koniecznie trzeba poszukać miejsc mało odwiedzanych przez turystów, pochodzić po pustych okolicznych wzgórzach (tam nikt z tych statków się nie wybierze).

Starówka w Kotorze i statek wycieczkowy
Wycieczkowiec MSC wychodzi z portu w Kotorze w dalszą podróż
Wycieczkowiec obraca się do wyjścia z zatoki

Lotnisko w Tivat to jeden z dwóch międzynarodowych lotnisk w Czarnogórze, znajduje się 5 km od Kotoru. Drugie lotnisko jest w stolicy Czarnogóry, Podgoricy - 65 km od Kotoru - można szybko dojechać. Z lotniska w Tivat są regularne loty do niektórych dużych miastach europejskich (do Moskwy, St. Petersburga, Manchesteru, Dusseldorfu). W sezonie turystycznym (od kwietnia do października) wykonane są codzienne loty czarterowe do wielu innych miast na świecie, choć najwięcej do Rosji!

W oddali widać pas startowy lotniska w Tivat

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD FBC

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 690 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 65 cm z przyssawką

stalowa antena 65 cm przenośna na przyssawkę.

139 zł Więcej...
reklama