reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transylwania nie tylko krainą Draculi

dodano: 2017-12-18 18:51 | aktualizacja: 2017-12-20 11:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Rumunia zamek Rasnov Według zamysłu poniższa relacja miała być zatytułowana „Podróże z anteną – Rumunia” i miała zawierać także opis Bukaresztu i wybrzeża Morza Czarnego. Autorka zdecydowała się jednak podzielić artykuł na dwie części. Pierwsza z tych części, zamieszczona poniżej, przybliża Transylwanię, zwaną także Siedmiogrodem. Kraina ta kojarzona jest przede wszystkim z postacią Draculi i średniowiecznymi zamkami. Co jeszcze skrywa w sobie Transylwania?

Rumunia Góry Bucegi Cantonul Jepi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Najstarsze zachowane po dziś dzień konstrukcje pochodzą z XIV wieku. Twierdza ma dwa dziedzińce – zewnętrzny i wewnętrzny. W tak zwanym podwórku trzymano bydło, a wewnątrz twierdzy znajdowały się domy mieszkańców, służące podczas oblężenia jako schronienie. Na szczycie wzgórza zbudowano też szkołę i kaplicę. Przez wiele lat główną wadą tej osady był brak stałego źródła zaopatrzenia w wodę. Było to szczególnie dotkliwe podczas przedłużających się ataków, kiedy zbiornik wody był na wyczerpaniu, a wydostanie się na zewnątrz było niemożliwe. Z tego powodu w 1612 roku twierdza została przejęta przez Gabriela Batorego, księcia Siedmiogrodu. Mieszkańcy musieli poddać się kapitulacji ze względu na brak wody. By zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, w latach 1623-1643 wykopano studnię o głębokości 146 m. Konieczne było przebicie się przez skałę, co utrudniało prace.
 
Studnia o głębokości 146 m na zamku Râșnov
Budynek dawnej szkoły na zamku Râșnov
Jedna z wież zamku Râșnov

Kręcone tutaj były wybrane sceny rumuńskiego filmu „Nieśmiertelni” z 1974 roku oraz wspomnianej już wcześniej produkcji „Wzgórze nadziei”. Na terenie zamku przebywa mnóstwo... kotów.
 
Kotka z kociętami na zamku Rasnov
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przełącznik HDMI 4x1 v1.4a z pilotem

Przełącznik wyboru źródła sygnału HDMI: 4 wejścia - 1 wyjście...

135 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/12 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/12 HD rozdziela sygnał niezależnie...

400 zł Więcej...

Konwerter Quatro GM-204

Nowy konwerter Quatro firmy Golden Media GM-204 ze współczynnikiem szumów...

49 zł Więcej...
reklama