reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Verdens ende, czyli Koniec Świata w Norwegii

dodano: 2018-01-31 12:37
autor: Andrzej Pietrzak | źródło: podrozezantena.pl

Verdens ende Koniec Świata Norwegia Verdens ende (Koniec Świata) to najbardziej wysunięty na południe punkt widokowy w norweskim mieście Tjøme (w okręgu Vestfold). Można stąd podziwiać panoramę cieśniny Skagerrak z licznymi wysepkami.

Verdens ende Koniec Świata Norwegia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trasa to cudowne krajobrazy od Oslofjorden po lewej, po lasy i skały po prawej stronie drogi. Miniemy kilka wiosek i mniejszych miasteczek, które malowniczo usytuowane wywołują uśmiech na naszych buziach. Mnie zawsze urzeka ich spokój, kolorystyka bieli i czerwieni ścian domów, zadbane posesje, trawniki i drzewa z bielonymi pniami.

Po pokonaniu kilometrów w dobrym nastroju, dojeżdżamy na Koniec Świata. Nie spodziewajcie się komercyjnego szału. To Norwegia. Zwykły płatny parking pod skałą w otoczeniu krzaków, tablica informacyjna i ścieżka na brzeg. Jest co prawda restauracja na skale powyżej, ale tego dnia była zamknięta.

Nie ma ekscytacji - widok nagich skał z kamiennymi gdzieniegdzie schodkami nie robi wrażenia. To naprawdę Koniec Świata. Jakaś stara latarnia morska, historyczny obiekt z żurawiem, na którym unoszono zapalone drwa, by ostrzec płynące statki o skałach. Kilka mostków przeskakujących z wysepki na wysepkę. Czy nas to urzekło? Absolutnie nie.
 

Reklama była fajna i wszyscy rodacy w Norwegii o tym miejscu mówili. Przyznam się szczerze, że w naszych skalach porównań: reklama - 10,
wrażenia - 2. Jedno, co może zainteresować zwiedzających, to fakt, iż w niektórych okresach roku przypływają tutaj wieloryby i można zobaczyć je z bliska wraz z młodymi.

Osobiście raczej nie będę tu wracał. Biorąc pod uwagę koszt jazdy samochodem, bramki, prom, etc. - nie warto. Motocykliści nie ponoszą kosztów opłat drogowych, więc jeszcze można to przeżyć.

Zrobiliśmy, jak widzicie, tylko kilka fotografii. Mało jak nigdy wcześniej. Po drodze była cudowna stacja paliwa BP, gdzie czas zatrzymał się na chwilę. W tym wypadku to była dla nas większa atrakcja.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/12 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/12 HD rozdziela sygnał niezależnie...

400 zł Więcej...

Karta USB WiFi Vu+ 300Mbps

Karta USB WiFi specjalna wersja do tunerów Vu+. Działa również...

89 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama