reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ARD i ZDF bez kanałów SD z 19,2°E od połowy 2020?

dodano: 2018-02-20 10:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: digitalfernsehen/satkurier.pl

ZDF KEF, niemiecka komisja do spraw określania potrzeb finansowych nadawców publicznych, chce, by ARD i ZDF wyłączyli wersje SD swoich kanałów najpóźniej w połowie 2020 roku. Dotyczy to pozycji orbitalnej 19,2°E, gdzie dostępne są także wersje HD kanałów ARD i ZDF. Celem tego kroku jest poczynienie oszczędności. Jednocześnie stawia to pod presją nadawców prywatnych.

ARD ZDF


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według KEF, nadawcy publiczni ARD i ZDF prowadzą rozmowy dotyczące przyszłości transmisji satelitarnej. Jednym z tematów jest kwestia, kiedy równoległe nadawanie kanałów telewizyjnych w SD i HD powinno zostać zakończone, czytamy w najnowszych sprawozdaniu KEF. - Jest nadzieja, że ​​taki ruch ze strony nadawców publicznych będzie możliwy do połowy 2020 roku - podaje KEF. W związku z tym Komisja nie uznaje już potrzeb finansowych związanych z transmisją satelitarną SD w drugiej połowie 2020 roku.

Przypomnijmy, że w 2017 roku ZDF przedłużył umowę na dystrybucję kanałów SD z 19,2°E do 2020 roku. Natomiast ARD szykuje się do startu kampanii informacyjnej o planowanym zakończeniu nadawania w SD na 19,2°E.

Podczas gdy wyłączenie wersji SD na 19,2°E byłoby stosunkowo łatwe do przeprowadzania dla nadawców publicznych, to sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku nadawców prywatnych. Wersje HD ich kanałów nie są bowiem dostępne FTA z satelity, a stanowią część płatnej platformy HD+. Jednak z HD+ korzysta obecnie mniej niż 20 proc. niemieckich gospodarstw domowych z odbiorem DTH HD, a większość gospodarstw jest zadowolona z niekodowanych wersji SD RTL, Sat.1, ProSieben i innych nadawców komercyjnych. Zamknięcie SD doprowadziłoby do znacznego ograniczenia zasięgu kanałów - z odpowiednim przełożeniem na przychody z reklam.

Wraz ze startem nowej platformy Diveo od M7 Group, niemieccy widzowie dostali alternatywną ofertę. Całkiem możliwe, że przyszłości w Niemczech wystartuje także satelitarna wersja oferty freenet TV dostępnej aktualnie tylko drogą naziemną. Doprowadziłoby to do zwiększenia konkurencji, a tym samym atrakcyjności płatnych ofert. Niewykluczone, że do połowy 2020 roku nie będzie już tak dużego jak dziś zapotrzebowania ze strony widzów na niekodowane wersje SD kanałów komercyjnych z satelity.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii FTA


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

820 zł Więcej...

Antena DVB-T Maximum MDA-110 LTE

Maximum MDA-110 to aktywna antena radiowo-telewizyjna przeznaczona do montażu na...

220 zł Więcej...
reklama