reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

FCC odkrył 4 nielegalne satelity na orbicie

dodano: 2018-03-12 14:12 | aktualizacja: 2018-03-12 17:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: jpl.nasa.gov

PSLV_spacebee_360px.jpg Amerykańska FCC twierdzi, że 4 satelity wystrzelone na orbitę 12 stycznia 2018 r. przez indyjską rakietę nośną nie posiadają niezbędnych licencji i zezwoleń. Wcześniej Federalna Komisja Łączności USA (FCC) odmówiła właścicielowi - Swarm Technologies - licencji na świadczenie usług łączności M2M.

Swarm_technologies_760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
12 stycznia rakieta Indian Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) wprowadziła na orbitę ciężkiego indyjskiego satelitę geodezyjnego oraz dużą liczbę małych satelitów. Wśród nich znajdowały się satelity SpaceBee-1, 2, 3 i 4, które w manifeście startowym są wymienione jako komunikacyjne satelity transmisji danych dwustronnych dla użytkowników z USA.

EE Spectrum twierdzi, że urządzenia te należą do amerykańskiej firmy Swarm Technologies, która nie posiada niezbędnych zezwoleń i licencji na ich uruchomienie i działanie. Firma została otworzona w 2016 roku przez dwóch inżynierów, z których jeden opracował wcześniej nad koncepcją systemu satelitarnego Google, a drugi już miał aktywny start-up pomyślnie sprzedany firmie Apple.

Swarm Technologies planuje wdrożyć system satelitarny w celu świadczenia usług Internetu Rzeczy. W 2016 roku firma otrzymała dotację w wysokości 220 tys. dol. od National Science Foundation (National Science Foundation).

Pierwsze 4 satelity SpaceBee miały służyć demonstracji i udoskonalaniu technologii. Ale w grudniu ubiegłego roku FCC odrzuciło zgłoszenie Swarm Technologies. Powodem był fakt, że sieć Space Surveillance Network nie śledzi zbyt małych urządzeń (mniej niż 10 cm w jednym wymiarze). Technologia oferowana przez firmę do śledzenia pojazdów za pomocą radiolatarni GPS i pasma Ku jest skuteczna tylko wtedy, gdy urządzenia są sprawne. Uszkodzony satelita zamienia się w niebezpieczny, nieobserwowalny obiekt, grożąc kolizjami z innymi satelitami i urządzeniami czy pojazdami w kosmosie, uważa FCC.

Jeżeli potwierdzony zostanie fakt wyniesienia na orbitę nielegalnych satelitów, wówczas Swarm Technologies znajdzie się w dość trudnej sytuacji. Po pierwsze, pozwolenie na wystrzelenie w tym roku kolejnych 4 satelitów (już większych) zostanie wycofane. Po drugie, poszukiwanie finansowania będzie niezwykle skomplikowane, a firma już znalazła inwestorów na pilotażową część projektu i zainteresowała kilku potencjalnych klientów. Ponadto system Swarm był przedmiotem zainteresowania Departamentu Obrony i dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Dopuszczenie nielicencjonowanych satelitów w luku indyjskiej rakiety było możliwe ze względu na dość liberalne podejście indyjskich operatorów startów, aby uzupełnić luk każdej rakiety dodatkowymi ładunkami, bo wtedy jest niższy koszt wyniesienia Wynika to również z faktu, że operatorzy regularnie otrzymują zezwolenia FCC (lub organów kontrolnych innych krajów) tuż przed uruchomieniem, gdy urządzenia są już zainstalowane w luku ładunkowym rakiety. Amerykański agent, który szukał dodatkowych ładunków dla ISRO, była to firma SpaceFlight, obecnie znajduje się w centrum śledztwa, które ma na celu wyjaśnienie przyczyny wystrzelenia obiektów nielicencjonowanych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi Edge Mix Combo

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF/UHF, zalecana do odbioru HDTV z...

89 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 AX180 1,8m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

45 zł Więcej...
reklama