reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dreambox kontra Vu+

dodano: 2018-04-06 14:12 | aktualizacja: 2018-05-10 17:06
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Dreambox DM920 ultraHD Koniec 2017 roku oraz styczeń 2018 okazały się – jak zresztą zapowiadano – obfitujące w nowości. Szczególnie dużo pojawiło się nowych odbiorników 4K, bo przed świętami Dreambox zdążył z premierą swojego najświeższego dokonania, modelu DM920 ultra HD. Natomiast Vu+ między świętami a Nowym Rokiem dodał do tego swój Zero 4K, a zaraz po Nowym Roku do sprzedaży trafił także mocniejszy i lepiej wyposażony następca Uno 4K: Uno 4K SE.

Dreambox kontra Vu+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Vu+ Uno 4K SE

Vu+ Uno 4K SE jest bezpośrednim następcą Vu+ Uno 4K i tu doszło do całkowitej zamiany – starsze Vu+ Uno 4K jednocześnie zniknęły ze sprzedaży i zaprzestano ich produkcji, nie jak w przypadku opisywanego wcześniej Dreamboxa, gdzie DM900 i DM920 są oferowane jednocześnie. Zmiany między Vu+ Uno 4K, a Vu+ Uno 4K SE są poważniejsze, ale tylko w cechach zewnętrznych, gdyż producent zachował tę samą jednostkę centralną: Broadcom BCM7252s (i zarazem jest to ten sam CPU, który jest w DM900 i DM920), dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,7 GHz oraz tyle samo pamięci RAM (2 GB) i Flash (4 GB), co w starszym Uno 4K.
 
Vu+ Uno 4K SE

Na panelu przednim w stosunku do Uno 4K, w wersji SE pojawił się kolorowy wyświetlacz LCD 2,4’’. Nadal obecny jest dotykowy klawisz czuwania, będący jednocześnie diodą informującą o stanie pracy urządzenia.

Zmieniono obudowę i plastikowy jest już tylko panel przedni, pokrywa jest teraz metalowa. Zniknął port USB obecny po lewej – przeniesiono go na tył (czyli są tam teraz 2 porty USB 3.0). Poza tym nadal jest wymienna głowica, gniazdo dla zewnętrznego czujnika podczerwieni pełniące także rolę portu RS-232, wyjście HDMI wraz z wejściem (wejście to nowość), port Ethernet (1 Gbit/s), optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, czytnik kart, gniazdo na moduły CAM, wejście zasilacza (12 V, 3,5 A, delikatny wzrost w stosunku do 3 A w starszym modelu) z mechanicznym wyłącznikiem zasilania oraz nowość – wysuwana szufladka pozwalają na wygodny montaż dysku twardego 2,5’’. Czyli dodano wejście HDMI oraz kieszeń z szufladką na dysk twardy, ale coś za coś – w stosunku do Vu+ Uno 4K w wersji SE zniknęło analogowe wyjście obrazu i dźwięku, które były wprowadzone na gniazdo typu „jack”.
 
Vu+ Uno 4K SE - panel tylny

Patrząc pod kątem budowy i wyposażenia, to Vu+ Uno 4K SE jest niezwykle zbliżony do Dreamboxa DM900 ultraHD, który jest oparty o te same podzespoły (ew. kości pamięci być może są wyprodukowane przez innego dostawcę, nie analizowaliśmy tego aż tak szczegółowo) oraz ma taki sam zestaw złącz (różnice kosmetyczne: jedno USB 3.0 jest w DM900 z przodu, inny port serwisowy, większy wyświetlacz). Sęk jednak w tym, że Vu+ Uno 4K SE jest od DM900 ultraHD tańszy o nieco ponad 150 zł i fabrycznie jest wyposażony w głowicę DVB-S2 FBC.

No właśnie – głowice. Vu+ Uno 4K SE był pierwotnie zapowiadany, że wejdzie do sprzedaży z nowymi głowicami DVB-S2X FBC, ale najwyraźniej coś nie udało się domknąć (podobno Broadcom nie nadąża z gigantycznym zapotrzebowaniem i nowy chip dostali ci, którzy zamówili go najwcześniej) i o ile takie głowice pojawiły się do Dreamboxa DM920 ultraHD, to dla Vu+ Uno 4K SE nie było ich jeszcze w połowie stycznia. Na razie tunery są sprzedawane z głowicami znanymi już z poprzednich modeli Vu+, tj. opartymi o chip Broadcom BCM45208. Docelowo pojawią się nowe oparte o chip Broadcom BCM45308, gotowe do wsparcia DVB-S2X (modulacje do 32APSK), a także Multistream i PLS.

Bez zmian zostanie kwestia ilości demodulatorów – przy zasileniu sygnałem dwóch wejść albo zastosowania konwertera Unicable z odpowiednią ilością częstotliwości User Band możliwe będzie odebranie nawet do 8 różnych transponderów jednocześnie.

Szczególne znaczenie może to mieć dla osób dużo nagrywających, a w tym miejscu pojawia się kolejna istotna przewaga Vu+ Uno 4K SE nad Dreamboxem – to, o czym pisaliśmy w wydaniu 9-10/2017. Dzięki obecności funkcji deszyfracji offline w większości przypadków nie trzeba będzie się martwić o rejestrację wielu stacji szyfrowanych nawet przy korzystaniu z modułu CAM. Choć gniazdo jest tylko jedno (jak w DM900, ale mniej niż w DM920) to można je wykorzystać szerzej, nie zwracając uwagi na źródło, z którego realizowane jest nagranie. Choć też jak zauważyliśmy w tekście z 9-10/2017, nadal opcja wymaga pewnej ręcznej konfiguracji (przypisania kanałów do modułu CAM – wszystkich oglądanych z CAM), co może utrudniać korzystanie z niej początkującym użytkownikom.
 

Dla porządku dodamy, że w pudełku poza odbiornikiem znajdziemy: instrukcję szybkiego startu (i co warte odnotowania oraz pochwały – jest ona dostarczana także w języku polskim), zewnętrzny zasilacz z przewodem sieciowym, kabel HDMI, zewnętrzny czujnik podczerwieni, śrubki pozwalające na dokręcenie dysku twardego 2,5’’ do szufladki oraz pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii (AA, czyli „duże paluszki”).

Co ważne – pilot zdalnego sterowania dodawany do odbiornika jest nowy, nie jest to już ten klasyczny model dodawany przez Vu+ przez lata. Ale jest to zdaniem redakcji zmiana na lepsze, gdyż zrezygnowano (nareszcie!) z połyskującego wierzchu zbierającego odciski palców – zamiast niego obudowa jest matowa i naprawdę o ile wygląda to może nie aż tak efektownie jak stary pilot, to za to po czasie przy codziennym użytkowaniu prezentuje się znacznie lepiej. Klawisze oparte o mikroprzełączniki wydają przyjemne, delikatne kliknięcia, całość jest dobrze spasowana i solidna. Zdecydowanie krok w dobrą stronę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Konwerter Single Inverto Black Ultra

„Najmocniejszy', pojedynczy konwerter Inverto IDLB-SINL40-ULTRA-OPP o wsp. szumów 0,2dB z...

55 zł Więcej...
reklama