reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TEST: Edision HDMI Modulator Lite

dodano: 2018-04-11 13:43 | aktualizacja: 2018-04-11 14:42
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Edision HDMI Modulator Lite Pod koniec ubiegłego roku do redakcji trafiło ciekawe urządzenie – cyfrowy modulator, który może przekształcić dowolny sygnał z wyjścia HDMI o rozdzielczości do 1080p na strumień zgodny z DVB-T, czyli krótko mówiąc możemy z czegokolwiek z wyjściem HDMI stworzyć prosty multipleks DVB-T i wpuścić go w instalację.

Edision HDMI Modulator Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zastosowań takiego rozwiązania mogą być setki – od bardziej profesjonalnych, jak dołożenie określonego kanału do instalacji zbiorczej, którego normalnie w DVB-T znaleźć nie można, po stworzenie np. sieci z kanałem w szpitalach, marketach, sklepach (wystarcza np. prosty odtwarzacz multimedialny z wyjściem HDMI, wgrać pliki, wyjście podłączyć do modulatora i rozprowadzić sygnał), po zastosowania czysto domowe, np. udostępnienie monitoringu na kanale DVB-T w instalacji lub dodanie obrazu z komputera, playera, który będzie mógł być wyświetlony w dowolnym punkcie w mieszkaniu, gdzie tylko jest TV z DVB-T.
 

Szczególnie tym rozwiązaniem mogą zaciekawić się sklepy RTV, gdzie np. potrzeba wykonać instalację, aby na całej ścianie TV wyświetlić ten sam obraz w możliwie dobrej jakości. Rozdzielanie HDMI jest kłopotliwe i przy dużych ilościach wyjść – kosztowne, a mając sygnał np. z materiałem demo o wysokiej jakości, już w postaci gotowego multipleksu DVB-T – wystarcza tylko rozdzielić przewód koncentryczny, ew. wzmacniając sygnał w razie doraźnej potrzeby.

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

W niewielkim pudełku znajdujemy poza samym urządzeniem instrukcję, na razie po angielsku, niemiecku i grecku, zewnętrzny zasilacz (5 V, 2 A) oraz 4 śruby z kołkami umożliwiające montaż modulatora.

Samo urządzenie posiada solidną w całości metalową obudowę, przygotowaną do np. przykręcenia do ściany. Wszystkie gniazda ulokowano z jednej strony (od góry) i są to: wyjście zmodulowanego sygnału (na złączu typu „F”), port USB (służy m.in. do kopiowania i wgrywania konfiguracji), wejście HDMI (wersja 1.4a) i gniazdo dla zasilacza. Dodatkowo obok jest miejsce pozwalające na dokręcenie uziemienia.
 

Sterowanie podstawowymi funkcjami urządzenia odbywa się z panelu czołowego, na którym jest wyświetlacz LED (4 pozycje), przyciski: menu, klawisze kierunkowe lewo/prawo i góra/dół oraz przycisk blokowania panelu, a także 3 diody LED informujące o stanie pracy (urządzenie włączone, blokada, transmisja sygnału).

PODSTAWOWE CECHY

Producent – Edision – ma w ofercie dwa modele modulatorów DVB-T. Ten w wersji „lite” wyróżnia się wyjątkowo prostą obsługą, jeśli nasze oczekiwania spełniają podstawowe ustawienia. Nadal jednak możliwa jest zaawansowana konfiguracja, tylko że nie realizuje się jej z poziomu klawiszy panelu czołowego. Kluczem dla tego modelu było uzyskanie maksymalnej prostoty i to się producentowi udało. Mamy praktycznie sprzęt „włącz i zapomnij”.

Zanim jednak przejdziemy do prezentacji, jak urządzenie uruchomić, to kilka podstawowych informacji o możliwościach Edision HDMI Modulator Lite.

Modulator realizuje rekompresję materiału odebranego w HDMI w locie, jakość nie jest więc bezstratna, ale niezwykle wysoka, gdyż maksymalna przepływność wideo może wynieść do 26 Mbit/s. Stosowana jest kompresja wideo MPEG-4/H.264, z rozdzielczością do 1080p (w tej rozdzielczości do 30 klatek na sekundę), dźwięk może być transmitowany w kompresji MPEG lub AAC od 64 do 320 kbit/s.

Transmisja z modulatora może być realizowana na dowolnym kanale z zakresu VHF (5-12) lub UHF (21-69) z MER ponad 35 dB i poziomem wyjściowym podlegającym regulacji (domyślnie 90 dBmV). Obsługiwany jest LCN – można ustawić numer kanału, także taki, który nie będzie w konflikcie z już nadawanymi kanałami w polskim DVB-T – fabrycznie przygotowanych jest 50 identyfikatorów, z których każdy ma swoją nazwę, inne wartości SID, PID i LCN. Dzięki takim prekonfigurowanym ustawieniom możliwy jest szybki start korzystania z urządzenia, ale też łatwo zmienić zaawansowane ustawienia, co pokażemy w dalszej części naszego opisu. Urządzenie cechuje niski pobór energii elektrycznej, zewnętrzny zasilacz dostarcza do urządzenia 2 A przy 5 V i potrzebuje na wejściu 100~240 V, 50/60 Hz, 0,5 A. Dzięki temu, że zasilanie jest dostarczane z zewnętrznego zasilacza, to w razie jego awarii można go w prosty sposób zamienić, nie jest to żadne nietypowe rozwiązanie.
 

URUCHOMIENIE

Aby rozpocząć korzystanie z modulatora wystarcza tylko w większości przypadków:
  • podłączyć przewód HDMI z wyjścia urządzenia, z którego obraz i dźwięk chcemy zmodulować do DVB-T do wejścia w modulatorze
  • podłączyć przewód antenowy z wyjścia RF OUT modulatora do wejścia np. w TV z tunerem DVB-T
  • podłączyć zasilanie do modulatora

I to wszystko. Modulator uruchamia się bardzo szybko – ok. 4-7 sekund. Fabrycznie jest skonfigurowany do pracy na kanale 43, po wyszukaniu serwisu w TV zgłosi się on jako TV-1 na pozycji 1. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie sygnału z urządzenia, które jest podłączone przewodem HDMI, to zobaczymy na ekranie planszę z napisem „Signal Loss”. Może ona oznaczać, że albo w ogóle nie ma połączenia z urządzeniem albo ustawiono na nim niewspieraną rozdzielczość wyjściową (np. 4K – modulator jej nie obsługuje).

Stan pracy modulatora można obserwować także dzięki diodom na panelu przednim – po włączeniu powinna świecić się dioda pierwsza od lewej, a na wyświetlaczu powinien być wskazany wspomniany numer kanału („CH43”). Jeśli będzie sygnał z HDMI, to zaświeci się także dioda pierwsza od prawej.

W trakcie pracy urządzenie nagrzewa się nieznacznie, nie sprawia wrażenia, aby mogło mu grozić jakiekolwiek przegrzewanie, jednocześnie nie ma wewnątrz żadnego wentylatora, modulator pracuje całkowicie bezgłośnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Kabel Corab RG6 FullCu 1m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Corab RG6...

4 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88 HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, wsparciem PLS...

299 zł Więcej...
reklama