reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Elektrownie wodne w okolicach Askim w Norwegii

dodano: 2018-02-27 15:03
autor: Andrzej Pietrzak | źródło: podrozezantena.pl

Elektrownie Askim Jeśli opowiadamy o okolicach norweskiej miejscowości Mysen, której piękno poznaliście w poprzednim artykule, warto wspomnieć też o zjawiskowych elektrowniach wodnych w okolicach Askim. Pierwsza z nich jest w Solbergfoss, małej wiosce położonej kilka kilometrów na północ od miasta Askim, na wschodnim brzegu rzeki Glomma. Wspomniana elektrownia została zbudowana w 1924 roku, a w 1918 roku utworzono tam linię kolejową Askim-Solbergfoss.

Elektrownie Askim


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Miliony ton stali i betonu, które zamknęły bieg rzeki, utworzyły cudowne rozlewisko, w którym przyroda stworzyła unikalny świat. Ogromne tereny zalane przed tamą dały nowe życie. Rozlewisko wciska się w ląd tworząc niedostępne tereny, w których ptactwo wodne ma swoje gniazda. Kiedyś to była tylko rzeka pędząca przed siebie bez opamiętania. Ryby podróżowały porywane nurtem w dół. Dziś ich życie zatrzymane przed tamą zbierają na brzegu wędkarze. Jest to raj dla wielbicieli moczenia kija. Latem plaża położona na brzegu od strony Askim gości setki wielbicieli słońca i wody. Wkoło obiektu nie ma żadnej infrastruktury typu bary, restauracje czy sklepy. Teren jest przygotowany raczej pod biwakowanie z zaznaczeniem zakazu kempingu. Są toalety i parking, jest piękna plaża, ale nic więcej.
 

Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny poobiedni wypad za miasto. Nie wiem, co sądzicie, Moi Drodzy Czytelnicy, ale w skali mojej oceny: reklama - 1, wrażenia - 9. To miejsce czaruje urokiem o każdej porze roku. Latem cudownymi kolorami słońca odbijanymi w wodzie, jesienią różnorodnością barw lasu otaczającego okolice, zimą pięknymi soplami, zmarzlinami, które utworzył i wyrzeźbił mróz w spadającej wodzie, wiosną zapachem lasu, trawy i tysiącami wędrownych ptaków wodnych zatrzymujących się tu na chwilę w podróży. To miejsce nigdy nie zasypia.
 

Po godzinie zwiedzania zbieramy się w drogę powrotną do Moss. Przymrozek daje się we znaki, słońce szybko uciekające za drzewa i wdzierający się pod ubrania chłód zmusza nas do ucieczki. Askim leżące 14 km od cudownego, uśpionego miasteczka Mysen kryje kilka fantastycznych miejsc. Ale to w następnej wyprawie do Vamma kraftverk, na którą serdecznie zapraszam.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

820 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...
reklama