reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Cuda inżynierii kolejowej” w BBC Brit

dodano: 2018-05-10 13:00 | aktualizacja: 2018-05-10 13:22
autor: Jakub Sulisz | źródło: BBC

Cuda inżynierii kolejowej BBC Brit „Cuda inżynierii kolejowej” to program, w którym widzowie zobaczą najbardziej spektakularne konstrukcje kolejowe na świecie oraz umożliwiające ich powstanie przełomowe rozwiązania inżynieryjne.
 


Cuda inżynierii kolejowej BBC Brit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od czasu swojego błyskawicznego rozwoju w XIX wieku transport kolejowy stanowił jedną z najnowocześniejszych gałęzi inżynierii. Jego twórcy bez lęku przebijali się przez najpotężniejsze góry świata, przekraczali rwące rzeki, przemierzali rozległe dzikie tereny i ze śmiałością ingerowali w zabudowę miast. W programie pasjonaci kolejnictwa przedstawią nam przełomowe zdarzenia w historii tej dziedziny transportu, sylwetki pionierów kolejnictwa oraz współczesnych inżynierów, którzy często wbrew naturze i prawom fizyki tworzyli niesamowite konstrukcje, trakcje oraz nowoczesne tabory.

W pierwszym odcinku zobaczymy, m.in. Wuppertaler Schwebebahn w Niemczech, najdłuższą na świecie linię kolei podwieszanej, która stanowi element publicznego transportu miejskiego. Przyjrzymy się także jednemu z największych kolejowych projektów infrastrukturalnych w Europie – Crossrail. W drugim odcinku poznamy linie kolejowe, które prowadzą przez jedne z najbardziej niedostępnych części naszej planety, otwierając drogę do nieznanych wcześniej miejsc:  wiadukt rozciągnięty nad rozległym kanionem w San Diego w Kalifornii i pociąg pokonujący tereny górskie w drodze na jeden z najwyższych szczytów w Szwajcarii.
 

W kolejnych odcinkach przyjrzymy się konstrukcji szkockiego mostu Forth Bridge, przyprawiającemu o lęk wysokości wiaduktowi w Nowej Zelandii oraz nowatorskiemu podnoszonemu mostowi na Staten Island w Nowym Yorku. Zobaczymy też tory przecinające zaśnieżone szczyty Sierra Nevada w Kalifornii i XIX-wieczny majstersztyk sztuki inżynieryjnej - kolej wspinającą się na niemal pionowe zbocza w Południowej Australii. Każde z tych dzieł techniki powstało w wyniku wykorzystania niekonwencjonalnych rozwiązań, ale także dzięki odwadze inżynierów w pokonywaniu  przeszkód stojących na drodze rozwoju kolejnictwa.  
 

„Cuda inżynierii kolejowej” premiera w czwartek, 17 maja o godz. 23:00 na kanale BBC Brit
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

639 zł Więcej...

Konwerter Unicable Opticum Legacy Twin LNB UNC2

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy 0,1dB marki...

140 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama