reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Batumi, ech Batumi: Gdzie te herbaciane pola?

dodano: 2018-05-14 23:17 | aktualizacja: 2018-05-22 16:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Gruzja Batumi antena MagtiSat Batumi to stolica Adżarii, jednego z bogatszych i bardziej rozwiniętych regionów Gruzji, miasto i port z rafinerią położone na wybrzeżu Morza Czarnego, około 17 km na północ od granicy tureckiej. Batumi jest jednak znane w Polsce z piosenki zespołu Filipinki z 1963 r., która zdobyła popularność w krajach socjalistycznych - wstawiliśmy nawet wideo z tą piosenką.

Gruzja Batumi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Herbaciane pola z piosenki Filipinek
Powiedzmy otwarcie - dawno już nie ma herbacianych pól, ale rewelacyjną herbatę można kupić prosto z wora na targu przy wyjeździe na Kobuleti - jest zielona i czarna. Kupiliśmy po 2 kg na głowę każdej i nie żałowaliśmy, bo dopiero w Polsce doceniliśmy, jakie „sianko” zamiast herbaty można kupić w polskich sklepach. Gdy na targu pytaliśmy Gruzinki, skąd ta herbata, to po rosyjsku dowiedzieliśmy się tylko, że spod Batumi to ona jednak wcale nie jest.
 
Kupujemy na targu herbatę z wora na kiligramy - pachnie tak... i tanio!

Jedzenie - chinkali i adżarskie chaczapuri z jajkiem
Adżarskie chinkali z ciastem cienkim i dosłownie rozpływającym się w ustach, nadziane przyprawionym mięsem, w którym jest kolendra i chili. Trzeba umieć to jeść (bez noża i widelca) - Gruzinka musiała nam na starcie pomóc. Rosół z chinkali jest zwykle tak dobry, że żal byłoby stracić kropelkę, a jeśli nie umie się tego jeść, to wszystko wypłynie.
 
Chinkali w Batumi smakuje z białym winem

Batumi jest coraz bardziej tureckie, bo przecież Adżaria była pod kontrolą Turcji - różni się kulturą i kuchnią. Turecki kapitał dodaje kolorytu i wraca kebab i tureckie potrawy w barach i restauracjach.

Adżarskie chaczapuri, specyficznie zawijane z obu końców, które koniecznie powinno być pieczone w kamiennym piecu. Poznać je można łatwo po sadzonym jajku pośrodku. W Batumi uznawane jest jako rewelacja, tylko trzeba trafić na dobra miejscówkę, gdzie jedzą je Gruzini, a nie turyści. Chaczapuri różni się w zależności od regionu Gruzji, jednak to adżarskie jest najsmaczniejsze.
 
Adżarskie chaczapuri, po prawej chinkali, sałatka z ogórków i białe wino do kompletu

Jest wino, piwo i kwas
Że wino z Gruzji jest pierwszej klasy, to Polacy wiedzą chyba od dawna i niekonieczne nawet takie tanie, jak to z Mołdawii czy Bułgarii. Na miejscu w Batumi okazało się nawet, że wino jest tam tak naprawdę droższe niż w Polsce. W Batumi w jednej z małych uliczek trafiliśmy do oryginalnej winiarni Marani, gdzie wino sprzedaje się na litry lub w oryginalnych butelkach. Popróbowaliśmy - dobre było, ale samolotem dużo nie uda się zabrać, więc symboliczna butelka do hotelu - smakowało wybornie!
 
Butelki wina Kindzmarauli Marani
Winiarnia Marani w Batumi - można spróbować na miejscu

Piwo gruzińskie też niczego sobie, tym bardziej, że gdy gorąco nad morzem, to smakuje jeszcze bardziej, a lokalnych browarów nie brakuje. W Tower Restaurant w Batumi warzy się piwo - Tower Svetloe. Marka piwna Natakhtari rozwija się tak, że ma już ponad 65 proc. rynku piwnego Gruzji. Oferuje 6 marek piwa: Natakhtari, Karva, Mtieli, Kaizer, Efes i Miller i 2 submarki: Natakhtari Kasris i Natakhtari Extra. Zawsze trafi się na któreś z tych piw.
Piwo z Brewery Batumi sprzedaje się na ulicy

Na kwas trafiliśmy na ulicy - sprzedawany z beczki wprost na chodniku przy gorącym klimacie Gruzji wchodzi jak nic i potrafi zgasić pragnienie.
 
Kwas sprzedawany z beczki na kołach - urok gruzińskiej ulicy

Wśród gruzińskich napojów wysokoprocentowych pamiętać należy o czaczy, czyli lokalnym bimberku z wytłoczyn winogron. Jej wyrób i sprzedaż nie jest zabroniony i jest wszędzie w gruzińskich domach i sklepach. W Gruzji można również popróbować doskonałej jakości koniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAT902B LTE

Antena została nagrodzona statuetką SAT Kurier Awards 2015 w kategorii...

110 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub analogowego AV...

690 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 AX180 1,8m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

45 zł Więcej...
reklama