SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Najczęściej czytane

Cyfrowy Polsat: Ile kosztuje dostęp do Euro 2016?

Platforma Cyfrowy Polsat z nowym pakietem Premium Max z kanałami Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 ››

Ile kosztuje dostęp do ME 2016 w nc+?

Pełny dostęp do kanałów Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD w nc+ ››

Nowy test na tp. nc+ [akt.]

Na jednym z transponderów platformy nc+ pojawił się nowy kanał testowy ››

nc+: Awaria tp. 13 z powodu zakłóceń? [akt]

Nagła awaria tp. 13 z powodu bliżej nieznanych zakłóceń - brak TVP1 HD ››

Telewizory w prezencie od nc+ i Cyfrowego Polsatu?

Platformy cyfrowe powinny bardziej się starać o przedłużających umowy ››

Informacje

nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ i dekoderem ITI-5800SX

Usługa nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ z dekoderem ITI-5800SX (z nagrywarką) ››

Gdzie obejrzeć sparingi przed Euro 2016?

Gdzie obejrzeć sparingi przed Euro 2016 wg grup? Kto, z kim i kiedy? ››

KE: elastyczny czas reklamowy w telewizji

Większa swoboda dla stacji telewizyjnych jeśli chodzi o czas emisji reklam? ››

Gdzie obejrzeć finał Ligi Mistrzów?

28.05 Madrycki finał Ligi Mistrzów: Real - Atletico ››

Ile kosztuje dostęp do ME 2016 w nc+?

Pełny dostęp do kanałów Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD w nc+ ››

Styx F-9000TM - odbiornik DVB-T

  • 2005-04-24 17:50:48 / Piotr Witkowski
  • źródło: SAT Kurier 1/2005 str. 54-55

Naziemna telewizja cyfrowa bardzo powolnymi i ostrożnymi krokami wkracza na polski rynek. W kilka lat po uruchomieniu w 2000 roku pierwszej emisji DVB-T w Warszawie, w całej Polsce na początku 2005 roku działają tylko cztery takie nadajniki. I o ile stacje telewizyjne są na razie powściągliwe w uruchamianiu naziemnej telewizji cyfrowej w kolejnych miastach, dystrybutorzy odbiorników są bardziej odważni i wprowadzają na rynek kolejne modele. Jednym z nich jest testowany Styx F-9000 TM.
źródło: satkurier.pl Odbiornik
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Zarówno pod względem wykonania, jak i użytkowym, odbiornik należy do najprostszych. Estetycznie wykonana obudowa w kolorze srebrnym ma na swoim przednim panelu tylko trzy przyciski - dwa do przełączania kanałów i włącznik. Z przodu znajdziemy także czterosegmentowy wyświetlacz.
źródło: satkurier.pl


źródło: satkurier.pl Bardziej bogato prezentuje się panel tylny, na którym znajdziemy wejście antenowe, wyjście UHF z wbudowanego modulatora, wejście i wyjście RF (oba połączone ze sobą kablem RF pozwalają połączyć sygnał z anteny naziemnej z sygnałem z modulatora – jeśli odbiornik nie posiada złącza SCART), wyjście CINCH AUDIO L/R (do wzmacniacza dźwięku), port RS-232 (do wymiany oprogramowania za pomocą komputera) oraz złącza TV SCART oraz VCR SCART.
źródło: satkurier.pl


źródło: satkurier.pl Jest także wyjście cyfrowej fonii SPDIF, pozwalające podłączyć odbiornik do zestawu kina domowego, co może być przydatne w przyszłości gdyż kanały TVP mają być nadawane z fonią cyfrową w Dolby Digital.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Odbiór DVB-T
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Aby odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej musimy znajdować się w zasięgu jednego z czterech dostępnych w Polsce nadajników – Warszawa, Wrocław, Sucha Góra i Skrzyczne. Nie będziemy potrzebowali precyzyjnie ustawionej anteny, co jest wymagane w przypadku telewizji satelitarnej, a bardzo często zamiast skomplikowanej zewnętrznej instalacji, wystarczy nam do odbioru zwykła antena dookólna. To, co najważniejsze, to doskonała jakość obrazu, jaką oferuje DVB-T. Ponieważ w telewizji cyfrowej transmisja odbywa się w systemie zerowo – jedynkowym, albo widzimy obraz i jest on doskonały, albo nie widzimy go w ogóle. Nie mamy do czynienia z tzw. śniegiem, czy odbiciami obrazu. Jakościowo sygnał jest zatem taki sam, jak w satelitarnych platformach Cyfry+, czy Cyfrowego Polsatu.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Odbiornik Styx F-9000 TM postanowiliśmy przetestować na dwóch polskich nadajnikach naziemnej telewizji cyfrowej ulokowanych w Warszawie i w Wiśle (góra Skrzyczne). O ile w przypadku pierwszego, testy odbiornika przeprowadziliśmy w centrum miasta, w przypadku tego drugiego sygnał odbieraliśmy w Katowicach, czyli ok. 90 km od Wisły.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Co to w praktyce oznacza?
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Że naziemna telewizja cyfrowa przy obecnej niskiej mocy nadajników, pozwala na doskonały odbiór sygnału nawet w dużej odległości od nadajnika. Jednak im dalej od wspomnianego nadajnika, tym lepszą instalacją antenową musimy dysponować. W przypadku Warszawy zazwyczaj wystarczała zwykła wewnętrzna antena telewizyjna bez wzmacniacza. Zdarzały się jednak dzielnice (głównie te, w których większość stanowią wysokie budynki z płyt), gdzie z anteną musieliśmy wychodzić na balkon, ewentualnie konieczne było zainstalowanie anteny na dachu.
źródło: satkurier.pl W Katowicach, które znajdują się na skraju zasięgu nadajnika zainstalowanego na Skrzycznem, próbowaliśmy odebrać sygnał DVB-T w kilku miejscach. Zdarzały się punkty, w których nie pomagała ani zewnętrzna instalacja antenowa, ani antena ze wzmacniaczem – sygnał był tłumiony całkowicie przez znajdujące się w pobliżu wysokie zabudowania. Udało nam się natomiast odebrać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej w Śródmieściu – zarówno na antenie wewnętrznej ze wzmacniaczem, jak i na antenie zewnętrznej.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Sygnał na obu antenach był zbliżony. Znaczne różnice występowały jednak w cenie anten – wewnętrzna antena ze wzmacniaczem marki Thomson kosztowała nas ok. 170 złotych, przy czym sygnał był nieznacznie gorszy, niż w przypadku anteny zewnętrznej polskiej produkcji za 50 zł. Jaki stąd wniosek? A taki, że to, co tańsze, niekoniecznie musi być gorsze. Dodatkowo, warto dodać, iż zagraniczne anteny takich producentów, jak właśnie Thomson, nie są przystosowane do grubych polskich ścian.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Instalacja
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Odbiornik podłączamy do anteny złączem ANT IN. Antena jaką podłączymy (wewnętrzna lub zewnętrzna, ze wzmocnieniem lub bez) zależy od parametrów odbioru w danym miejscu. W przypadku DVB-T znane są sytuacje, w których po jednej stronie ulicy można było odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, natomiast po drugiej już nie. Przed zakupem sprzętu radzimy upewnić się, czy na pewno nasz dom lub mieszkanie odbiera sygnał z danego nadajnika. Jeśli odbieramy z niego sygnał analogowyz danego nadajnika, to odbierzemy też zazwyczaj cyfrowy, ale nie jest to reguła, bo zależy od mocy nadajnika.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po włączeniu odbiornika Styx F-9000 TM jest wybór języka głównego Menu (pierwsza opcja w Main Menu) – w naszym wypadku wybierzemy język polski. Oprócz języka w sekcji tej możemy ustawić kontrast grafiki ekranowej. Następnie wchodzimy w sekcję Instalacja, w której możemy przeszukać wszystkie kanały naziemne (od 5 do 69) lub tylko jeden wybrany. Znalezione na wszystkich kanałach stacje zostaną dodane do listy.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Jeśli będziemy chcieli zmienić kolejność zaprogramowanych stacji, będziemy musieli wybrać się do sekcji Edycja Programu głównego Menu. Możemy tam dodawać stacje do ulubionych, blokować je np. przed naszymi dziećmi lub kasować. Ostatnią sekcją głównego Menu są Ustawienia systemu. Sterujemy tam blokadą rodzicielską, ustawiamy sygnał na wyjściu SCART (RGB, CVBS), system telewizyjny (PAL, NTSC), rodzaju ekranu (3:2, 16:9) oraz decydujemy o włączeniu złącza SPDIF, a także (w pozostałych podsekcjach): ustawiamy czas, kanał, na którym pracować ma modulator UHF, przywracamy ustawienia fabryczne odbiornika lub wgrywamy do niego nowe oprogramowanie poprzez funkcję Transfer danych i podłączony do Styx F-9000 TM komputer.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Funkcjonalność
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Styx F-9000 TM jak wiele odbiorników dostępnych masowo np. na niemieckim rynku, cechuje się prostotą obsługi. Dzięki nierozbudowanemu Menu, podzielonemu jedynie na cztery sekcje, nawet początkujący użytkownik powinien bez problemu sterować tunerem. Do odbiornika dołączony jest pilot, który pozwala na dostęp do wszystkich funkcji odbiornika. Oprócz tego, mamy na nim dodatkowe klawisze, jak F.LIST (przywołanie kanałów z listy ulubionych), czy LAST (przełączanie między dwoma kanałami oglądanymi ostatnio).
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Po naciśnięciu przycisku INFO uzyskujemy informację o aktualnie odbieranej stacji, wraz z miernikiem jakości jej sygnału, prezentowanej w postaci procentów. W Katowicach uzyskaliśmy odbiór na poziomie ok. 85 procent. Mamy także EPG, czyli elektroniczny przewodnik po programach. Jeśli nadawca DVB-T będzie wysyłał razem z kanałem informacje o jego ramówce, znajdziemy je właśnie w tym Menu,
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl PODSUMOWANIE
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Testowany odbiornik Styx F-9000 TM należy do najtańszej grupy dostępnej na rynku, która ma spełniać przede wszystkim rolę cyfrowej przystawki. Średnia cena odbiorników z tej grupy to 100 euro. Po podłączeniu do anteny i telewizora oraz zaprogramowaniu Styx działa bezproblemowo. Przełączanie pomiędzy kolejnymi kanałami odbywa się bardzo szybko. Istotne jest też w tak tanim odbiorniku DVB-T wyjście cyfrowej fonii. Jedyne co może budzić pewne wątpliwości bez wpływu na odbiór, to nazwa odbiornika – Styx, czyli mityczna rzeka, którą przeprawiani są w Hadesie zmarli. Istnieje też podobny obudową odpowiednik w postaci odbiornika satelitarnego FTA - Styx F-9000.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Całośc opisu odbiornika Styx F-9000Fm tylko w drukowanym wydaniu SAT Kuriera 1/2005 str.54-55.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Zapraszamy do prenumeraty SAT Kuriera - tylko 55zł za rok 2005.


  • Wersja do druku

  • dodaj komentarz