reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Przed Euro satelita Lybid dla Ukrainy

dodano: 2008-08-25 23:29 | aktualizacja: 2009-07-14 14:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: frocusat

NSAU Ukraina będzie mieć własnego satelitę Lybid. Jurij Aleksejew, szef Krajowej Agencji Kosmicznej na Ukrainie, powiedział, że koszt budowy i wystrzelenia satelity wyniesie 1,3 - 1,5 mld hrywien (633,62 - 731,1 mln zł). Kwota ta zawiera nie tylko koszt produkcji, ale także koszty rozpoczęcia oferowania usług. Start satelity miałby odbyć się w 2010 lub na początku 2011 roku, czyli przed Euro 2012.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Aleksejewa, 30-35 proc. z tej kwoty pokryje państwo, a resztę - podmioty zainteresowane jego funkcjonowaniem.Za dzierżawę zagranicznych satelitów Ukraina płaci 10-15 mln zł rocznie. Od momentu kiedy kraj ten będzie posiadać własnego satelitę, opłaty znacznie się zmniejszą, a pieniądze zostaną w obrocie krajowym.Ukraina przed Euro 2012 zapewne liczy też, że podobnie jak Kazachstan stanie się potęgą w regionalnych transmisjach satelitarnych, np. dla Polski(?).Nie wiadomo na jakiej pozycji miałby znaleźć się ukraiński satelita Lebiedź. Polska kiedyś miała przydzieloną na orbicie swoją pozycję, razem z byłą NRD, Czechosłowacją i innymi krajami Europy Centralnej. Dotąd nikt nie wpadł na to, aby Polska miała własnego satelitę telekomunikacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel 1,8m iHDMI

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 590 zł Więcej...
reklama