SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pat DVB-T trwa: NTC kodowana?

dodano: 2009-12-21 21:47 | aktualizacja: 2009-12-22 16:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: rp.pl

21 grudnia  2009 na spotkaniu poświęconemu multipleksom DVB-T Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zgodził się na to, by TVP otrzymała docelowo trzy miejsca w mux 1 tzw. pierwszym multipleksie NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) obok czterech innych stacji, które miałaby wskazać KRRiT. Za to komercyjne stacje dostały zgodę na mux 2 - miałoby tam być 8 kanałów, w tym 4 kodowane.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
UKE wyraziła zgodę na nowe rezerwacje częstotliwości w ramach mux 2, by komercyjni nadawcy Polsat, TVN, TV Puls i TV4 mogli ruszyć z emisją. Jednak po raz pierwszy jest mowa o tym, że na mux 2 oprócz niekodowanych stacji TVN, Polsat, TV Puls i TV4, miałyby być kodowane kanały TVN 24, Polsat Sport, nowy kanał dziecięcy TV Puls i jeszcze jedna stacja od TV4. Na razie wniosek o zmianę rezerwacji złożył tylko jeden z komercyjnych nadawców.

Jeśli mux 2 ruszyłby w marcu 2010, to już we wrześniu 2010 możliwe byłoby pokrycie 50% powierzchni kraju, a marcu 2011 byłoby 100% pokrycie Polski (tylko mux 2!). Komercyjni nadawcy są zdesperowani, by przyspieszyć cyfryzację, bo sami zauważyli chyba w końcu, że coś na tym mogą stracić.

Przy wprowadzaniu tej usługi nie byłoby przejściowego okresu, kiedy byłaby ona bezpłatna. Kanały kodowane umożliwiłyby jednak nadawcom prywatnym zarabianie na naziemnej telewizji cyfrowej - miałby to być dodatkowy wabik dla potencjalnych klientów, choć można się obawiać, czy taka oferta nie przegra z ofertą z satelity oraz liczbą satelitarnych kanałów.

Do 22 grudnia w TVP można składać oferty w przetargu na technicznego operatora trzeciego multipleksu (mux 3)
, ale warunki postawione są tak wygórowane, że nawet potentat - Emitel ma wątpliwości czy składać ofertę na ten multipleks. Ograniczeniem jest tez zawyżone wadium, które blokuje mniejsze firmy.

Wieczne dyskusje i polska biurokracja powodują, że DVB-T w Polsce to jedna, wielka klapa, a zainteresowania widzów można już nie odzyskać nigdy. Pomysł kodowania TVN24 i Polsat Sport można uznać za nietrafiony, a nawet może skończyć się jak ONDigital w Wielkiej Brytanii (bankructwo).

Cyfrowa telewizja naziemna nie ma wsparcia władz centralnych w Warszawie, ani też woli politycznej. Stąd decydenci i urzędnicy niższej rangi nie mogą przyspieszyć cyfryzacji, a jak dalej tak pójdzie to pod koniec stycznia zostaną wyłączone testowe emisje pierwszego multipleksu. Już teraz w tej cyfryzacji wyprzedzi nas nawet Kamczatka. Bo na Kamczatce  Putin jednym dekretem może "nakazać" postawienie kilku nadajników DVB-T na wysokich wulkanicznych wzniesieniach i ...już (zero dyskusji).

 

U nas nie tylko nie wyrobimy się z cyfrową telewizją naziemną przed Euro 2012, ani przed lipcem 2013, ani pewno przed 17 czerwca 2015 roku, gdy o analogu powinniśmy mówić tylko w aspekcie historycznym.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
apk
2010-01-05 13:32:21
W moim regionie telewizję satelitarną lub kablową odbiera 40% - 50% mieszkańców i ponad połowa mieszkańców posiadających tylko naziemną nie planuje kupna telewizora ( prawie wszystkie telewizory z 2009 są z dekoderem MPEG4 ) A więc za niecałe 2 lata ( 30.09.2011 http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 ) 25-35% kraju zostanie bez analogu a co niektórym obywatelom nie będzie zależało na kupnie telewizora skoro nic nie będzie motywować podobno wyłączą wszystkie nadajniki na raz a nie stopniowo do 3 stacji telewizyjnych od 3 do 12 miesięcy wcześniej jak w innych krajach rozwiązano . Ostatnie ustalenia zostały nie przemyślane aby zniechęcić do NTC i w tej sytuacji powinny być dotacje do dla tych co nie kupią odbiorników do NTC po wyłączeniu analogu . Kodowanie i wyłączanie wszystkich nadajników na raz doprowadzi do tego że nawet do 10 % ludności odbierającej do tej pory tylko analog zostanie bez telewizji . A co będzie z tymi co mają tylko analog a o nich to wszyscy zapomnieli . Ci co mają satelitę czy kablówkę to już są cyfrowani i po wyłączeniu analogu nie muszą kupować odbiorników zgodnych z mpeg4 bo mają ponad 10 kanałów Polskich i satelity nie wyłączą . Za bezsensowne ustawy piszącym które nieuchronnie doprowadzą do bankructwa ukarać za roztrwonienie pieniędzy publicznych i odzyskać straty .
stryk
2010-01-04 23:22:59
ja nie moge normalnie... coraz bardziej zastanawiam się nad zakupem CP,bo tam przynajmniej jest co oglądać, a jak potworzą swoje kanały-niewypły-do tego PŁATNE,to kto w dobie,gdy każdy już prawie dysponuje platformą satelitarną będzie to oglądać?Będzie ZONK i klapa na całego.Ale to nasi rządzący decydują i wiedzą lepiej.Dla pocieszenia, myślę,że zanim ruszy II mux, będziemy już po nowych wyborach:)))))) a ESKA TV powinna jak najbardziej znaleźć się w ofercie,bo jakaś stacja muzyczna musi być, a nie kanał dziecięcy TV PULS w dodatku kodowany haha
sam
2009-12-29 11:30:01
@stan - problem w tym ze są chetni do robienia TV za darmo: Agora, Eska, też Polsat i TVN ale ci ostatni boją się konkurencji więc wymuszają na władzy taką regulację rynku żeby nie dopuścić konkurencji. Prawde powiedział lumen ze Polska nie prowadzi liberalnej gospodarki a nadawcy TVN i Polsat nie są gotowi na otwarcie rynku i pełen liberalizm więc szukają zabezpieczenia swoich koncesji u Państwa a że mają w tym ogromne interesy i kupę kasy do stracenia będą walczyć o ochronę siebie do upadłego.
stan
2009-12-28 23:58:52
to proste , jeśli nie ma w tym ciężkiej kaski to i chętnych na przyspieszenie nie ma , w końcu to nie hazard , w Polsce jeśli ma być coś za darmo to nie ma komu tego robić.
lumen
2009-12-28 22:30:53
Polska nie jest krajem o liberalnej gospodarce. Rozmaite monopolistyczne grupy interesów kręca tu swoje lody ze szkodą dla społeczeństwa. Gdyby rynek był wolny , to takie firmy jak platformy telefoniczne , czy satelitarne w ramach konkurencyjności prosiłyby się , aby korzystać z ich usług po niewygórowanych cenach.
praktyczny
2009-12-28 21:16:03
Minął 22 grudnia.Kto zgłosił sie na operatora 3 muxa dla TVP ? Myślę ,że w końcu prywatni nadawcy TVN i Polsat będą nadawać programy niekodowane bo kto kupi kartę CI. To się nie opłaca ani ludziom ani platformom satelitarnym,które lepiej zarabiają. Od TVN wolałbym TVN7 a od Polsatu jakies programy muzyczne i może trochę biznesu tylko z tym biznesem jest tak,że jak mówią ,że coś będzie spadać to rośnie i odwrotnie - uważajcie na to.
praktyczny
2009-12-27 20:15:29
Czemu UKE słucha dyktatu prywatnych nadawców i daje im mux w tym na kodowane stacje skoro są inni chętni nadawać programy odkodowane? Jerdnoczesnie zabrania TVP na nadawanie swoich odkodowanych 10 stacji odmawiając jej 3 miejsc w 1 muxie gdy dostanie 3 mux. Jeśli jednak tak się stanie to pamiętajcie UKE I KRRiT w pierwszym muxie do czasu otwarcia trzeciego muxa ma się znależć teraz TVPSPORT,który nie mozna oglądać a społeczeństwu się należy.
silentwind
2009-12-27 14:55:25
Najwyższy czas aby CBA w sprawie polskiego DVB-T zaczęła aresztowania ... Niech ta hołota pseudo-urzędników, sponsorowanych przez Polsat i TVN idzie siedzieć, jak mafia sędziów piłkarskich !!!
zenobiusz
2009-12-26 23:14:26
Wszystkiemu winnych jest tych kilka milionów abonentów płatnej telewizji. To tylko dzięki nim telewizja kodowana ma się u nas bardzo dobrze i w związku z tym nie ma co liczyć na cokolwiek dobrego FTA. Jedyny sposób to apel do społeczeństwa: ZREZYGNUJCIE Z PŁATNEJ TELEWIZJI. OGLĄDAJCIE TO, CO JEST ZA DARMO, a jak nie ma w niej nic, to zajmijcie się czymś innym (np. pisaniem głupot w internecie). Obawiam sie jednak, że wielka machina propagandowo-reklamowa działająca na rzecz platform satelitarnych ma nieco wiekszą siłe przekonywania.
user
2009-12-25 23:06:57
sam kupiłem sobie dekoder do 7 kanałów niekodowanych w telewizji naziemnej i jakiś czas te kanały zostały wyłączone. więc nie miałem innego wyboru i kupiłem sobie TNK niestety , ( po mimo że mam N ) . Obecnie bardzo dużo ludzi których znam ma w domach Polsat z pakietem Mini lub TNK (czasem w każdym pokoju mają telewizję na kartę , czy Polsat Cyfrowy mini) . Osobiście do cyfrowej telewizji naziemnej się zraziłem i raczej już nie będę kożystał ( tym bardziej kupował jakiś innych dekoderów ). alternatywą może być dla mnie też IPTV ,ale nigdy już NTC.
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 4K Combo

Odbiornik Ferguson Ariva 4K - odbiornik satelitarny Ultra HD i...

549 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox 7080 HD Twin

Dreambox 7080 HD - topowy model z Dream Multimedia posiadający...

2390 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

1290 zł Więcej...