SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Najczęściej czytane

CANAL+ z nowymi kanałami w Polsce

Julien Verley, prezes zarządu nc+, zapowiada nowe kanały w portfolio ITI Neovision ››

Paramount Channel HD zastąpił Viacom Blink!

Zmiana w portfolio Viacom International Media Networks w Polsce ››

nc+: Paramount HD i TVN Meteo Active a wypowiedzenie

Viacom Blink! zmieni się w Paramount Channel HD a TVN Meteo w TVN Meteo Active. Dojdzie TVN Fabuła ››

Scripps Networks Interactive przejmuje TVN

Scripps Networks Interactive zostanie większościowym akcjonariuszem TVN ››

TV Puls HD i PULS 2 HD w nc+ i Cyfrowym Polsacie?

Cyfrowy Polsat i nc+ poszerzą oferty o TV Puls HD i PULS 2 HD? ››

Informacje

13.04 Premiera V sezonu Gry o tron - odkodowana w HBO GO

Premiera piatego sezonu Gry o tron 13 kwietnia. Pierwszy odcinek odkodowany w HBO GO ››

29.03 Irlandia - Polska w Polsacie, Polsacie Sport i Ipli

Transmisję spotkania pokażą Polsat, Polsat Sport i Ipla ››

Trikolor TV bierze się za białoruskich piratów

Na Białorusi wykryto dwóch mężczyzn oferujących nielegalny dostęp do kanałów rosyjskiej Trikolor TV ››

SRF info HD wystartował FTA na 13°E

Szwajcarski kanał informacyjny SRF info HD nadaje już na satelicie Eutelsat Hot Bird 13B - 13°E ››

Rusza konkurs na Zarząd TVP S.A.

Będzie nowy Prezes i Zarząd TVP S.A. - aplikacje konkursowe do 24.04.2015 ››

Pat DVB-T trwa: NTC kodowana?

 • 2009-12-21 21:47:04 / Janusz Sulisz
 • Ostatnia aktualizacja: 2009-12-22 16:13:37
 • źródło: rp.pl

21 grudnia  2009 na spotkaniu poświęconemu multipleksom DVB-T Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zgodził się na to, by TVP otrzymała docelowo trzy miejsca w mux 1 tzw. pierwszym multipleksie NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) obok czterech innych stacji, które miałaby wskazać KRRiT. Za to komercyjne stacje dostały zgodę na mux 2 - miałoby tam być 8 kanałów, w tym 4 kodowane.
źródło: satkurier.pl UKE wyraziła zgodę na nowe rezerwacje częstotliwości w ramach mux 2, by komercyjni nadawcy Polsat, TVN, TV Puls i TV4 mogli ruszyć z emisją. Jednak po raz pierwszy jest mowa o tym, że na mux 2 oprócz niekodowanych stacji TVN, Polsat, TV Puls i TV4, miałyby być kodowane kanały TVN 24, Polsat Sport, nowy kanał dziecięcy TV Puls i jeszcze jedna stacja od TV4. Na razie wniosek o zmianę rezerwacji złożył tylko jeden z komercyjnych nadawców.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Jeśli mux 2 ruszyłby w marcu 2010, to już we wrześniu 2010 możliwe byłoby pokrycie 50% powierzchni kraju, a marcu 2011 byłoby 100% pokrycie Polski (tylko mux 2!). Komercyjni nadawcy są zdesperowani, by przyspieszyć cyfryzację, bo sami zauważyli chyba w końcu, że coś na tym mogą stracić.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Przy wprowadzaniu tej usługi nie byłoby przejściowego okresu, kiedy byłaby ona bezpłatna. Kanały kodowane umożliwiłyby jednak nadawcom prywatnym zarabianie na naziemnej telewizji cyfrowej - miałby to być dodatkowy wabik dla potencjalnych klientów, choć można się obawiać, czy taka oferta nie przegra z ofertą z satelity oraz liczbą satelitarnych kanałów.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Do 22 grudnia w TVP można składać oferty w przetargu na technicznego operatora trzeciego multipleksu (mux 3)
, ale warunki postawione są tak wygórowane, że nawet potentat - Emitel ma wątpliwości czy składać ofertę na ten multipleks. Ograniczeniem jest tez zawyżone wadium, które blokuje mniejsze firmy.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Wieczne dyskusje i polska biurokracja powodują, że DVB-T w Polsce to jedna, wielka klapa, a zainteresowania widzów można już nie odzyskać nigdy. Pomysł kodowania TVN24 i Polsat Sport można uznać za nietrafiony, a nawet może skończyć się jak ONDigital w Wielkiej Brytanii (bankructwo).
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Cyfrowa telewizja naziemna nie ma wsparcia władz centralnych w Warszawie, ani też woli politycznej. Stąd decydenci i urzędnicy niższej rangi nie mogą przyspieszyć cyfryzacji, a jak dalej tak pójdzie to pod koniec stycznia zostaną wyłączone testowe emisje pierwszego multipleksu. Już teraz w tej cyfryzacji wyprzedzi nas nawet Kamczatka. Bo na Kamczatce  Putin jednym dekretem może "nakazać" postawienie kilku nadajników DVB-T na wysokich wulkanicznych wzniesieniach i ...już (zero dyskusji).
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl

 
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl U nas nie tylko nie wyrobimy się z cyfrową telewizją naziemną przed Euro 2012, ani przed lipcem 2013, ani pewno przed 17 czerwca 2015 roku, gdy o analogu powinniśmy mówić tylko w aspekcie historycznym.


 • Wersja do druku

 • dodaj komentarz

 • Komentarze (od najstarszego)
 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

 • 6

 • 7

 • 8

 • 9


 • 2009-12-22 11:58:32 widz tvp
  Polsat jak zawsze wycwaniakował! Przecież TV4 to po prostu Polsat, a więc w 2 multipleksie będą, aż 4 kanały Polsatu, a TVNu tylko 2!
 • 2009-12-22 12:02:18 awer
  Tylko porównując DVB-T w Anglii,pomijają kwestię ze tam jest blisko 30 Programów FTA w MPEG2,a u nas ciężko dogadać się o 7 programów FTA w MPEG4.Po za tym kanał kodowany mógłby odnieść sukces tak jak Satlanta Sport w Anglii,ale Anglicy mają najlepszą ligę świata i kochają Futbol.Nawet kanał z Polską piłką przykrytą korupcją miał by ciężko.Dodać trzeba ze przeciętna płaca Anglika wynosi 4,5 raza tyle co u nas.No ale taki kraj lezącemu dokopać,czy nasza winna jest ze mamy kiepskie zarobki.Nawet platformą przeszkadza 7 kanałów w DVB-T,Czemu jedna z platform wprowadziła do sprzedaży odbiornik wycofany w Franci sprzed 12 lat.Oferuje go za 1grosz,a za koszty utylizacji zapłacimy my.Takie platformy dobijają porządne firmy z Tunerami satelitarnymi.
 • 2009-12-22 12:02:46 tekk
  Veto..protestuje
  żadnych kanałów płatnych w pierwszych 3 multipleksach..to po to tylko chcieli cały mux dla siebie żeby dać płatne treści. To po to rozwalono harmonogram i zablokowano możliwość startu nowych nadawców??
  Zamiast tych płatnych kanałów chcę tam zobaczyć nowych nadawców..precz z tematycznymi kanałami platform cyfrowych w dvb-t :evil:

  Należy najpierw zapytać czy są nowi chętni na nadawanie naziemne a dopiero wtedy, gdy nikt się nie zgłosi wolne miejsca zagospodarować ewentualnymi treściami płatnymi. Przecież to zakrawa na skandal. Na pewno jest kilku chętnych , którzy chcieliby tworzyć nową telewizję.
  Po co mi 3 kanały płatne, przecież to będzie nieoplacalne..kupować specjalnie moduł i kartę kodową po to, żeby oglądać 3 kanały..totalna porażka.
 • 2009-12-22 12:06:46 matt
  Eeeech, takie rzeczy to tylko w Polsce. Nie wiadomo, śmiać się, czy płakać...
 • 2009-12-22 12:09:34 ja
  kto kupi specjalna karte kodowa i modul tylko na tvn24?? chyba idiota..kto kupi karte tylko na polsat sport?? wariat..to jest tylko po to, zeby zablokowac wolne miejsca..to nei ma na siebie zarabiac..oni licza sie ze nikt tego nie kupi ale zablokuja wolne miejsca przed nowa konkurencja

  VETO VETO
 • 2009-12-22 12:10:49 bolek
  Ja już się pogubiłem w tym co oni chcą zrobić. Wprowadzają chyba specjalnie takie zamieszanie aby nie wiadomo było o co chodzi.
  Kamczatka śmiech na sali :) a my w lesie.
 • 2009-12-22 12:17:59 wicek
  To nie cyfryzacja lecz kabaret w Polskim wydaniu. Więc jak się ma przyjęta Strategia do rzeczywistości ?
 • 2009-12-22 12:18:33 yan
  dla bolszewickiego TVN to i tak o dwa za dużo
 • 2009-12-22 12:19:33 edek
  pobrostu z cp z robic ntc i tak ma z 3 mln abonamentow
 • 2009-12-22 12:44:18 fan.inet
  Na pokrzepienie serc polecam poniższy artykuł:
  www.satkurier.pl/news/38115/
  ("Dekodery TVP jeszcze przed olimpiadą")
  :-)