SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Najczęściej czytane

Cyfrowy Polsat: Ile kosztuje dostęp do Euro 2016?

Platforma Cyfrowy Polsat z nowym pakietem Premium Max z kanałami Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 ››

Ile kosztuje dostęp do ME 2016 w nc+?

Pełny dostęp do kanałów Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD w nc+ ››

Nowy test na tp. nc+ [akt.]

Na jednym z transponderów platformy nc+ pojawił się nowy kanał testowy ››

nc+: Awaria tp. 13 z powodu zakłóceń? [akt]

Nagła awaria tp. 13 z powodu bliżej nieznanych zakłóceń - brak TVP1 HD ››

nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ i dekoderem ITI-5800SX

Usługa nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ z dekoderem ITI-5800SX (z nagrywarką) ››

Informacje

29.05 Vive w finale w CANAL+ Sport

Final4 Velux EHF Ligi Mistrzów z udziałem Vive Tauronu Kielce - mecz o wszystko ››

Vive Tauron Kielce w finale Velux EHF LM

29.05 Vive Tauron Kielce w finale Velux EHF LM zagra z węgierskim MVM Veszprém ››

Gdzie obejrzeć sparingi przed Euro 2016?

Gdzie obejrzeć sparingi przed Euro 2016 wg grup? Kto, z kim i kiedy? ››

Ile kosztuje dostęp do ME 2016 w nc+?

Pełny dostęp do kanałów Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD w nc+ ››

nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ i dekoderem ITI-5800SX

Usługa nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ z dekoderem ITI-5800SX (z nagrywarką) ››

Abonament RTV - najtaniej jednorazowo za cały rok

 • 2010-01-04 15:44:36 / Anita Dąbek
 • Ostatnia aktualizacja: 2010-01-04 16:19:13
 • źródło: TVP

Opłacając abonament radiowo-telewizyjny jednorazowo za cały rok do 25 stycznia 2010 roku można skorzystać ze zniżki. Do regularnego opłacania abonamentu zobowiązany jest każdy, kto posiada radio czy telewizor. Dzięki temu publiczne radio i telewizja mogą realizować misję publiczną. Ciekawe, jakie odpowiedzi usłyszelibyśmy od polskich polityków na pytanie o regularne opłacanie abonamentu RTV...
źródło: satkurier.pl Abonament to powszechnie przyjęty w Europie system finansowania mediów publicznych. W Polsce - podobnie jak w innych krajach europejskich - abonament związany jest z misją mediów publicznych, w ramach której są one dostępne dla każdego oraz posiadają różnorodną i wartościową ofertę programową.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Badania opinii publicznej pokazują, że Polacy w większości są zwolennikami abonamentu jako formy finansowania mediów publicznych. Z opublikowanego 7 grudnia 2009 r. w „Dzienniku Gazeta Prawna” sondażu instytutu Homo Homini wynika, że aż 80 proc. Polaków chce stabilnego, niezależnego od państwa finansowania mediów publicznych. Za abonamentem opowiedziała się blisko jedna trzecia ankietowanych (31,5 proc). Polacy dopuszczają również inne sposoby utrzymywania mediów publicznych. Blisko 27 proc. ankietowanych opowiedziało się za opłatą audiowizualną pobieraną w podatkach PIT i CIT a jedna piąta ankietowanych uważa, że opłata na media publiczne powinna być wliczana do rachunku za prąd.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl WYKORZYSTANIE PRZEZ TVP ABONAMENTU NA REALIZACJĘ MISJI PUBLICZNEJ
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Ustawa o radiofonii i telewizji obliguje Telewizję Polską do wypełniania misji publicznej - oferowania całemu społeczeństwu i poszczególnym jego grupom programów z zakresu informacji, publicystyki, kultury, edukacji, religii, rozrywki i sportu. To rola mediów publicznych, której nie muszą odgrywać nadawcy komercyjni w Polsce. Telewizja Polska podchodzi w sposób bardzo odpowiedzialny do tego ważnego zadania. Świadczą o tym przede wszystkim sprawozdania z wykorzystania wpływów z opłat abonamentowych przedstawiane co roku KRRiT.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl To, co odróżnia nadawcę publicznego od komercyjnych, to przede wszystkim:
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl • różnorodność gatunkowa,
źródło: satkurier.pl • oferta adresowana zarówno do ogółu widowni, jak i wybranych grup widzów,
źródło: satkurier.pl • program lokalny i regionalny (potencjał 16 Oddziałów Terenowych TVP),
źródło: satkurier.pl • dostępność – objęcie swym zasięgiem całego kraju,
źródło: satkurier.pl • wysoki standard technologiczny przekazu
źródło: satkurier.pl • zakaz przerywania programu reklamami (szczególnie ceniony przez widzów).
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Ponadto TVP w szerokim zakresie udziela wsparcia, inicjuje, kreuje oraz współorganizuje liczne kampanie społeczne i akcje charytatywne m.in.: „Reklama dzieciom” oraz „I Ty możesz zostać św. Mikołajem". Przykładem aktywności telewizji publicznej jest, tradycyjnie już, udział w organizacji XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poza tym co roku TVP obejmuje patronatami medialnymi ponad 1000 interesujących wydarzeń, nagłaśniając je na swoich antenach.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Równie ważną rolę w telewizji publicznej odgrywają produkcje z dziedziny kultury, jak np. znakomite filmy dokumentalne oraz spektakle Teatru TV. Telewizja Polska od lat utrzymuje pozycję lidera na polskim rynku mediów elektronicznych, szczególnie w zakresie produkcji teatralnej i filmowej. W 2009 r. TVP1 wyemitowała 35 spektakli Teatru TV, w tym 11 premierowych.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Innymi przykładami istotnych projektów, podjętych w ramach misji publicznej w zakresie kultury i edukacji są: Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Krajowy Festiwal Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. TVP współorganizowała ponadto największe tegoroczne wydarzenie medialne w Polsce, jakim była międzynarodowa konferencja INPUT.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl W 2010 roku Telewizja Polska jako nadawca publiczny włączy się z dużym zaangażowaniem w obchody Roku Chopinowskiego 2010 – jednego z najważniejszych wydarzeń promujących Polskę i jej kulturę na świecie. Już z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina telewizja publiczna pokaże m.in. dwa wielkie wydarzenia - inaugurujący Rok Chopinowski koncert Lang Langa oraz koncert Piotra Palecznego. Wymienione projekty są wkładem mediów publicznych w promocję kultury, nauki oraz umocnienie instytucji kulturalno-edukacyjnych w Polsce. To również potwierdzenie woli jak najszerszej i najbliższej współpracy mediów publicznych ze wszystkimi środowiskami twórczo-naukowymi.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl ABONAMENT W TVP – INFORMACJE PODSTAWOWE

źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Telewizja Polska wydała następujące kwoty na zadania związane z realizacją misji telewizji publicznej:
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl • w 2008 r. TVP wydała 1 875,9 mln zł (zaledwie 22,4% kosztów związanych z realizowaną przez TVP misją pokrywają środki abonamentowe uzyskane z KRRiT). Pozostałe koszty zostały pokryte z innych źródeł, w tym przede wszystkim z reklamy i sponsoringu;
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl • w 2007 r. TVP S.A. wydała 1 695,4 mln złotych (zaledwie 1/3 kosztów związanych z realizowaną przez TVP S.A. misją pokrywają środki abonamentowe uzyskane z KRRiT);
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl • w 2006 roku TVP wydała 1 600,9 mln złotych (zaledwie 1/3 tej kwoty pokryły środki abonamentowe uzyskane z KRRiT); •
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl w 2005 roku TVP wydała 1 501,0 mln złotych (zaledwie 1/3 tej kwoty pokryły środki abonamentowe uzyskane z KRRiT na mocy uchwały 329/2004).
źródło: satkurier.pl UPROSZCZENIA W OPŁACANIU ABONAMENTU
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Od początku 2009 r. abonament radiowo-telewizyjny można opłacać prościej i szybciej niż do tej pory. Poczta Polska zastąpiła nowymi formularzami dotychczasowe książeczki opłat za abonament. Dzięki nim abonenci mogą dokonać płatności nie tylko na poczcie, ale również w bankach i punktach przyjmujących wpłaty gotówkowe oraz przelewem przez Internet.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Dotychczasowe książeczki opłat zostały zastąpione nowymi formularzami zawierającymi indywidualny numer posiadacza zarejestrowanego odbiornika. Do dokonania płatności w banku lub przez Internet wystarczy znajomość tego indywidualnego numeru posiadacza odbiornika oraz numeru rachunku bankowego – oba można otrzymać na poczcie bądź znaleźć na stronach internetowych Poczty Polskiej. Kolejną nowością wprowadzoną przez Pocztę Polską jest możliwość rejestracji telewizora czy radia nie tylko w placówce pocztowej, ale także za pośrednictwem Internetu.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA UŻYWANIE ODBIORNIKÓW RTV W 2010 ROKU W 2010 ROKU
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła następujące stawki opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Stawki te pozostały niezmienione od 2008 roku.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl W przypadku abonamentu radiowego jest to:
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl • 5,30 zł za jeden miesiąc,
źródło: satkurier.pl • 10,40 zł za dwa miesiące,
źródło: satkurier.pl • 15,40 zł za trzy miesiące,
źródło: satkurier.pl • 30,40 zł za sześć miesięcy,
źródło: satkurier.pl • 58,20 zł za rok.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego są następujące:

źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl • 17,00 zł za jeden miesiąc,
źródło: satkurier.pl • 33,20 zł za dwa miesiące,
źródło: satkurier.pl • 49,30 zł za trzy miesiące,
źródło: satkurier.pl • 97,50 zł za sześć miesięcy,
źródło: satkurier.pl • 186,70 zł za rok.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Dziwne, że mając problemy z pozyskaniem wpłat za abonament TVP i Polskie Radio nie wpadły na banalny pomysł, by na żywo przed kamerą i mikrofonem  zapytać naszych posłów i senatorów, a także członków rządu, czy płacą za abonament RTV, a jeśli nie to dlaczego? Zapewne powstałby wielki popłoch, a może to wpłynęłoby pozytywnie na świadomość władz i Polaków, że albo płacimy wszyscy równo ten abonament, albo jest on zniesiony i istnieje inne solidne finansowanie publicznych mediów. 


 • Wersja do druku

 • dodaj komentarz

 • Komentarze (od najstarszego)
 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

 • 6


 • 2010-01-04 16:34:44 Zbigniew
  A gdyby tak zapytać wszystkich klechów czy płacą abonament RTV, to powstałby kolejny wielki popłoch albo by nas płatników wyśmiali . Bo Oni są od wskazywania uczciwej drogi ale tylko innym.
 • 2010-01-04 16:38:03 SilentWind
  Jak zwykle TVP - "nie czuje się dobrze"...

  My Widzowie, pytamy się już tyle razy:
  - gdzie platforma tvp ?,
  - gdzie naziemna DVB ?
  - a oni naiwni myślą że za te dziadostwo "nawalimy im" za friko dwie stówy abonamentu - figa, o tyle !!!
 • 2010-01-04 16:41:57 Ola
  Pod warunkiem ze udostepnia w systemie S4 dla cyfry Plus i bede mogla ogladac TVP HD zaplace ... :) a poki co samoraja ...
 • 2010-01-04 16:44:45 fan.inet
  Zabawny ten tekst, a szczególnie fragmenty pogrubioną czcionką.
  Ja bym wytłuścił:"Za abonamentem opowiedziała się blisko jedna trzecia ankietowanych (31,5 proc)."
 • 2010-01-04 16:56:33 abonent
  Mówienie o ośrodkach regionalnych jest bezczelnością .
  Czemu płacąc podatki (i abonament) w Katowicach nie mogę oglądać TVP Katowice np w Szczecinie ?
 • 2010-01-04 17:29:50 radosuaf
  Płaćmy abonament radiowy! Za tylko 58,20 rocznie (jedna butelczyna godniejszego trunku) mamy możliwość wsparcia jedynych "słuchalnych" stacji radiowych w tym kraju.
 • 2010-01-04 17:49:20 fedream
  oni sa chyba nie normalni niby za co jest ten abonament za kilka kanałówz naziemnej i to do tego taki szajs, drozszy od TNK jak daja mi karte z przynajmiej wszystkimi tvp razem z tvp hd do tego polsat wszystkie TVN-y i do tego Discovery to za 186 rocznie moge zapłacic a tak to juz od 10 lat nie maja odemnie ani grosza. Pozdrawiam fedream :-)
 • 2010-01-04 18:02:39 jarko
  Krotko... MÓDL SIE I PŁAC... tvp1= tV TRWAM
 • 2010-01-04 18:15:46 pawel
  Moim zdaniem Platforma Cyfrowa tak jak obiecywali powinna byc dostepna dla wszystkich a pozniej zadac abonametu.Ale cos za cos ,a zeby sprawiedliwie placili wszyscy abonamet powinien byc wliczony w prad ,prawdopodobnie tak jest na Czechach.A po drugie TVP powinno byc bezpartyjne i nie zalezne
 • 2010-01-04 18:43:46 martino
  bardzo ładnie napisane na co ile wydała TVP z abonamentu i reklam. Szkoda tylko że nie jest w tym artykule i w innych napisane ile wydaje na pensje dla niektórych zbędnych pracowników, na pensje dla "gwiazd" które nie wnoszą wyższej jakości do tej stacji. TVP po prostu nie potrafi racjonalnie dysponować środkami które w danym roku może posiadać. W tym tkwi cały problem. Oddzielną kwestią jest też to jak robi TVP Polaków w bambuko (przede wszystkim DVB-T i platforma satelitarna).. Dlatego ja nie płace, bo po pierwsze nie oglądam tych stacji, po drugie jak napisałem wyżej nie potrafili by moimi pieniędzmi i innych odpowiednio zarządzać.