reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NASA ostrzega przed „burzą magnetyczną”

dodano: 2010-06-18 10:58 | aktualizacja: 2010-06-18 15:49
autor: Anita Dąbek | źródło: Telegraph

NASA Agencja rządu Stanów Zjednoczonych NASA ostrzega, że widzowie telewizji satelitarnej mogą przez długi okres czasu spotkać się z zanikami sygnału, spowodowanymi „burzą magnetyczną”. Krajowe sieci zasilania mogą się przegrzać, co spowoduje poważne zakłócenia także w podróży lotniczej. Elektroniczne elementy, urządzenia nawigacyjne i główne satelity mogą przestać działać po tym jak Słońce osiągnie swoją maksymalną moc w ciągu kilku lat.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy uważają, że Ziemia zostanie dotknięta niezwykłym poziomem energii magnetycznej z rozbłysków słonecznych po przebudzeniu Słońca "z głębokiego snu" około 2013 r. W nowym ostrzeżeniu NASA poinformowała, że burza uderzy jak piorun i może spowodować katastrofalne skutki dla zdrowia świata, służb ratowniczych i bezpieczeństwa narodowego, chyba że podjęte zostaną odpowiednie środki ostrożności.

Naukowcy uważają, że może to spowodować uszkodzenie systemów służb ratunkowych, sprzętu szpitalnego, systemów bankowych i urządzeń kontroli ruchu lotniczego, a nawet domowych komputerów, iPod'ów i nawigacji satelitarnej. Bardzo dużo ludzi jest „uzależnionych od urządzeń elektronicznych, które są wrażliwe na energię magnetyczną”. Burza może przynieść wielkie straty pieniężne i druzgocące problemy dla rządów.

- Wiemy, że nadchodzi, ale nie wiemy, jak źle będzie - powiedział dr Richard Fisher, dyrektor działu heliofizycznego NASA w wywiadzie dla The Daily Telegraph. - Będzie to zakłócać urządzenia komunikacyjne, takie jak satelity i nawigacje samochodowe, podróże lotnicze, systemy bankowe, nasze komputery - wszystko, co jest elektroniczne. Spowoduje to większe problemy na świecie - dodał.

- Duże obszary będą bez energii elektrycznej i trudno będzie naprawić szkody, ponieważ będzie to wymagało czasu - powiedział dr Fisher. - Systemy nie będą pracować. Rozbłyski wpłyną na pole magnetyczne na Ziemi i nastąpi to szybko jak uderzenie pioruna. To jest wpływ Słońca - dodał.

Na konferencji „Pogoda kosmiczna” w Waszyngtonie, która odbyła się w ostatnim czasie z udziałem naukowców z NASA, polityków i urzędników państwowych, podano podobne ostrzeżenia. Chociaż naukowcy już wcześniej informowali o niebezpieczeństwach związanych z burzą, to komentarze dr Fishera są do tej pory najbardziej szczegółowe.

Dr Fisher powiedział, że burza, która spowoduje, że Słońce osiągnie temperaturę ponad 10.000 F (ok. 5.800 C), występuje tylko kilka razy w ciągu życia człowieka. Co 22 lat cykle energii magnetycznej Słońca osiągają maksimum, podczas gdy liczba plam - lub rozbłysków - osiąga maksymalny poziom co 11 lat. Dr Fisher, naukowiec NASA od 20 lat, powiedział, że te dwa wydarzenia połączą się w 2013 r., co wygeneruje ogromne poziomy promieniowania.

Powiedział, że duże połacie świata mogą spotkać się brakiem energii elektrycznej na kilka miesięcy, choć przyznał, że jest to mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem byłoby to, że duże obszary, w tym Europa Północna będą bez prądu i dostępu do elektronicznych urządzeń przez od kilku godzin do kilku dni.

Ostrzegł go potężne burze słoneczne mogą spowodować „dwadzieścia razy większe szkody gospodarcze niż huragan Katrina”. Sztorm zniszczył Nowy Orlean w 2005 r. i przyniósł straty większe niż 125 mld dol. Dr Fisher powiedział, że można podjąć środki ostrożności, w tym tworzenie kopii zapasowych systemów dla szpitali i sieci elektroenergetycznych oraz umożliwić wdrożenie na satelicie „bezpiecznych trybów”.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD51 S2X

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

730 zł Więcej...

Kabel Corab RG6 FullCu 1m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Corab RG6...

4 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

820 zł Więcej...
reklama