reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dekoder Cyfrowego Polsatu - Sagemcom HD DVR ESI-88

dodano: 2011-04-08 15:33 | aktualizacja: 2011-08-04 14:32
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3/2011

We wrześniu 2010 Cyfrowy Polsat wprowadził do sprzedaży nowy dekoder HD PVR Sagemcom HD DVR ESI-88. Jest on dostarczany w zestawie z przewodem HDMI, pilotem z bateriami i zasilaczem. Odbiornik jest oferowany w kolorze czarnym. Pilot wyglądem przypomina RCU dodawane do niektórych modeli odbiorników Globo/Opticum, ale rozmieszczenie klawiszy jest inne, przy ewentualnej przesiadce trzeba się przyzwyczaić. Przyciski są logicznie rozmieszczone i dobrze opisane. Zobacz prezentację dekodera w 3D tylko na stronie satkurier.pl.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W marcowym wydaniu magazynu telewizji cyfrowej SAT Kurier 3/2011 ukazał się test Sagemcom HD DVR ESI-88 jednego z lepszych dekoderów platformy Cyfrowy Polsat.


Sam dekoder na panelu przednim posiada diodę informującą o stanie pracy (zielona – działa, czerwona – czuwanie, migająca czerwona - uruchamianie), przyciski: P+, P-, standby, wyświetlacz VFD (w trakcie pracy: numer i nazwa kanału, na czuwaniu: godzina). Czytnik kart umieszczono po lewej stronie wraz z portem USB (obecnie brak dla niego zastosowania w oprogramowaniu). Po prawej pojawia się coś zupełnie niespotykanego dotychczas z klasie dekoderów platform cyfrowych: dysk twardy w modelu Sagemcom HD DVR ESI-88 jest umieszczony w kieszeni i można ją wyjąć. Dodatkowo zamiast niewygodnego 3,5’’ zastosowano dysk 2,5’’ (w opisywanym egzemplarzu był to HDD o pojemności 320 GB). Znajduje się właśnie z prawej strony. Bez HDD odbiornik się nie uruchomi (zatrzymuje się na komunikacie Init na wyświetlaczu). Z samego faktu możliwości wyjęcia HDD niewiele wynika, ponieważ nagrania zapisane na dysku są zaszyfrowane. Jednak dysk, przy wyborze dekodera, sprzedawany jest na własność, co oznacza, że jeśli dekoder ulegnie awarii – wymieniony zostaje tylko on, HDD jest przekładany (po przełożeniu, nagrania z jednego ESI-88 nie są widoczne na innym, z uwagi na szyfrowanie).

Na ścianie tylnej umieszczono następujące złącza: wejście zasilacza (12 V, 3,8 A), port Ethernet (brak zastosowania), 3x RCA (Audio L+P, S/PDiF), wyjście HDMI, złącze SCART i dwa wejścia sygnału satelitarnego bez przelotek. Szkoda, że nie przewidziano głowicy naziemnej DVB-T – CYFRA+ i Telewizja na Kartę HD mają odbiorniki z wbudowanym DVB-T w ofercie, a n udostępnia USB sticki z DVB-T. Może dzięki obecności portu USB w przyszłości czegoś podobnego jak w n doczeka się także opisywany Sagemcom, ale na chwilę obecną nie ma na ten temat żadnych informacji.

Instalacja

Jak w każdym terminalu którejkolwiek z polskich platform cyfrowych, także i tu proces początkowej instalacji jest maksymalnie uproszczony, aby poradzili sobie z nim także klienci nieposiadający dużego zasobu wiedzy technicznej. Na pierwszym ekranie mamy informacje o numerze karty dostępowej, wersji oprogramowania dekodera i numer kontaktowy do infolinii platformy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów. Poniżej są informacje dotyczące posiadanej instalacji antenowej.

Tuner od początku zakłada dostęp do satelity HOT BIRD (13°E) poprzez przełącznik DiSEqC na porcie A (1). Dokonuje sprawdzenia sygnału dla częstotliwości 12,188 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6 (DVB-S/QPSK), wyświetlając procentowo siłę, a jakość opisując jedynie za pomocą tekstu (np.: „Wysoka jakość sygnału”). Z tego miejsca możliwe jest uruchomienie wyszukiwania kanałów lub przejście do ustawień zaawansowanych, gdzie da się zmienić port DiSEqC i częstotliwość, dla której sprawdzana jest jakość sygnału (wystarczy tylko wartość, polaryzacja i SR, pozostałe parametry, odbiornik dobiera automatycznie).

Wyszukiwanie kanałów w praktyce nie polega na żmudnym skanowaniu wszystkich częstotliwości satelitarnych. Terminal pobiera gotową listę kanałów operatora, już poukładaną. Zaletą jest wygoda od strony dostępu do polskich kanałów, bo nie trzeba później ręcznie układać serwisów, wadą – nie wszystkie kanały z 13°E trafiły na gotową listę (zarówno zagraniczne jak i nieliczne polskie jak Eska TV), a część tam obecnych nie działa. W każdym razie później można dodatkowe kanały wyszukać samodzielnie, więc zaawansowani użytkownicy będą usatysfakcjonowani.

Na końcu wyszukiwania pokazuje się okno z podsumowaniem informujące o ilości zapisanych serwisów z podziałem na TV/Radio, FTA i kodowane. Po zapisaniu zmian Sagemcom HD DVR ESI-88 przechodzi do pierwszego serwisu na liście (Polsat w wersji SD).

Konfiguracja

Główne menu odbiornika podzielono na siedem części, całość „opakowano” w miłe dla oka OSD, wyróżniające się spośród konkurencyjnych produktów. Jako pierwsze wyświetla się menu Informacje o systemie. Jest tam, podobnie jak przy instalacji, numer karty i modułu, wersja oprogramowania (testowana w redakcji SAT Kuriera na wydaniu 2.1.3 / 2.1.1118 z grudnia 2010), namiar na infolinię Cyfrowego Polsatu. Dodatkowo są tu: Dane produktu (informacje rozszerzone, m.in. wersja loadera, numer sprzętu), Informacje o dysku twardym (użycie w procentach, przypuszczalna ilość godzin możliwych do nagrania, model i temperatura), Informacje o Nagra (m.in. wersja karty – tzw. ROM) i opcja pozwalająca na aktualizację oprogramowania. W chwili przygotowywania opisu nowa wersja nie była dostępna, ale Cyfrowy Polsat ma w planach aktualizację.

Druga kategoria menu to Ustawienia użytkownika. Tam wskazujemy język menu (oprócz polskiego jest wersja angielska), preferowane wersje pierwszej i drugiej ścieżki dźwiękowej, napisów ekranowych (można je trwale wyłączyć), zakładki „przed” i „po” przy uruchamianiu nagrywania dla pozycji zaprogramowanych w timerze (0, 5, 10, 15, 20, 25 lub 30 minut), czas wyświetlania paska informacyjnego i paska regulacji siły głosu (1, 2, 3, 4 lub 5 sekund, dźwięk można całkiem wyłączyć) oraz powrót do ustawień fabrycznych (wymagane podanie kodu blokady, fabrycznie 0000).

Trzecia opcja to Wyszukiwanie kanałów TV. Składają się na nią cztery pozycje. Instalacja akcesoriów pozwala na określenie, czy sygnał jest podłączony obydwu wejść, czy też wyłącznie do gniazda SAT 1 (dekoder w takim przypadku może funkcjonować, ale będzie mieć nieco ograniczone możliwości, zwłaszcza od strony nagrywania, o czym w dalszej części opisu), aktywację zasilania LNB i zmianę ustawień DiSEqC (możliwe określenie do 4 portów i wybór jednego z satelitów z gotowej listy 14 pozycji). Kanały Cyfrowego Polsatu to opcja odpowiadająca za pobieranie gotowej listy operatora. Przed rozpoczęciem jest podgląd na paski siły sygnału. Wyszukiwanie ręczne pozwala na dodanie do listy serwisów tylko z jednej wskazanej częstotliwości. Wpisujemy wartość, SR, wybieramy polaryzację, standard (DVB-S lub DVB-S2), tryb wyszukiwania (częstotliwość lub Nitscan, czyli oprócz wskazanego transpondera zostaną przeszukane wszystkie znajdujące się w tablicy NIT) i określamy, czy zapisane mają być wszystkie serwisy czy tylko FTA. Nowe stacje zapisywane są od pozycji 1001, niestety w testowanej wersji oprogramowania mimo wyboru, żeby zapisane zostały tylko serwisy FTA, na listę i tak trafiały wszystkie. Ostatnia opcja w menu Wyszukiwanie kanałów TV, czyli Wyszukiwanie automatyczne skanuje całego, wskazanego satelitę. Teoretycznie jest możliwość zawężenia listy tylko do serwisów FTA, ale ta opcja jeszcze nie działa.

Kolejny element menu głównego to Wiadomości – pojawiają się tu komunikaty od operatora. Dalej w menu są Ustawienia ulubionych. Dekoder pozwala na tworzenie do 8 list oznaczonych literami od B do I. Pozycje 16, 21, 50 i 74 są na sztywno przypisane dla kanałów Dla Abonentów i Info VoD. Resztę można dowolnie zapełnić, ale nie ma możliwości przesuwania serwisów już dodanych, co oznacza, że przy dodawaniu trzeba dobrze przemyśleć kolejność. Jest tylko kasowanie.
Przedostatni element menu to Ustawienia obrazu i dźwięku, na które składają się: Format telewizora (4:3 lub 16:9), Rozdzielczość HDMI (576p, 720p lub 1080i, tylko jeśli dekoder wykryje, że jest podłączony), Zmiana rozdzielczości TV (skalowanie obrazu: Letter box, Pan & Scan, Pełny), Standard SCART (RGB lub Kompozyt), Dźwięk HDMI (Stereo, Dolby Digital, Auto) i Dźwięk S/PDiF (Stereo lub Dolby Digital).

Jako ostania opcja w menu jest Ochrona rodzicielska/Kod PIN. Jest tam zmiana kodu blokady, aktywacja blokady dekodera (będzie pytać o kod przy uruchamianiu i wejściu do menu), wyszukiwania kanałów i wyboru poszczególnych serwisów oraz Ograniczenia wiekowe (3 – 18 lat, zależne od informacji przesyłanych przez nadawcę).

Użytkowanie

Dla klientów platformy, którzy posiadali już wcześniej jakikolwiek cyfrowy odbiornik satelitarny, pewnym zaskoczeniem może być nietypowa obsługa przełączania kanałów i wywoływania listy. Zwykle robi się to za pomocą OK (lista) i klawiszy kursorów góra/dół, a lewo/prawo odpowiadają za regulację siły głosu. Tu lewo/prawo pozwalają na przejście na liście o kanał do przodu/do tyłu, ale tylko wyświetlając jego pasek informacyjny (można w ten sposób podejrzeć, co jest nadawane, jeśli dostępny jest elektroniczny przewodnik programowy EPG). OK wyświetla dłuższy opis, a dopiero kolejne OK zmienia kanał. Strzałka w dół odpowiada za pokazywanie kolejnych pozycji programowych z EPG wskazanego kanału (nie musi być to aktualnie oglądany serwis), a kursor do góry wyświetla listę kanałów. Takie rozwiązanie może wymagać nieco przyzwyczajenia, ale podobny układ stosowano w kilku modelach odbiorników od Cyfrowy Polsat Technology, a dodatkowo są pewne zalety – po przestawieniu się mamy całkiem przyjemny i szybki podgląd na EPG dla innych kanałów  bez konieczności przerzucania serwisów. Sam banner informacyjny jest bogaty w informacje, ale przy tym dość czytelny. Mamy numer i nazwę kanału, aktualny czas, przy dostępności EPG: czas rozpoczęcia i zakończenia bieżącej pozycji wraz z aktualną ilością czasu, który upłynął, pokazywanym w formie graficznej oraz nazwę i czas rozpoczęcia kolejnego programu, a na samym dole skrótową pomoc, jakie operacje są w tej chwili możliwe.

Sagemcom HD DVR ESI-88 stosunkowo szybko uruchamia się z trybu czuwania, ale nie wiąże się to z oszczędnością energii, ponieważ domyślny tryb czuwania niewiele różni się poborem prądu od pracy. Dysk twardy jest przykładowo aktywny na czuwaniu. Ogólnie jednak pobór prądu nie jest duży (17 W), w związku z czym nie powinno to budzić niepokoju użytkowników, a dodatkowo odbiornik oferuje także tryb głębokiego czuwania, do którego można przejść przytrzymując klawisz stand-by na płycie czołowej odbiornika przez kilka sekund. Wyłącza to HDD i kilka innych elementów, ograniczając pobór prądu do 2 W (ale w bieżącej wersji oprogramowania powoduje to jednoczesne błędne wskazania zegara na wyświetlaczu).
Jako ciekawostkę warto odnotować, że dekoder może pracować bez karty. Po jej wyjęciu nie blokuje się i działają serwisy FTA. Może to jednak ulec zmianom w kolejnych wersjach oprogramowania.

EPG jest odczytywane na okres do 7 dni dla kanałów platformy, możliwe są dwa tryby prezentacji danych: siatka lub lista. Z poziomu EPG dostępna jest funkcja rezerwacji nagrań. Teletekst i napisy są wyświetlane z kompletem polskich znaków. Z dodatkowych funkcji wartych odnotowania mamy szybką zmianę rozdzielczości obrazu HD, sposobu skalowania i wybór ścieżki dźwiękowej z pilota.

Nagrywanie

Sagemcom HD DVR ESI-88 przy poprawnej konfiguracji, tj. po podłączeniu dwóch przewodów z niezależnym sygnałem z anteny satelitarnej oraz wyborze „2” w ilości aktywnych wejść w menu Instalacja akcesoriów, pozwala na w pełni niezależny zapis jednego kanału przy jednoczesnym oglądaniu innego. Jeśli z jakiejś przyczyny nie możemy dostarczyć dwóch sygnałów, nie wolno stosować żadnych rozgałęźników (to nic nie da, a może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu), a należy podłączyć przewód do gniazda SAT 1 i wybrać „1” w ilości aktywnych wejść antenowych. Wtedy możliwe będzie nagrywanie jednego kanału przy jednoczesnym oglądaniu innego z tego samego pasma i polaryzacji (1/4 pojemności satelitarnej, nie przekłada się to jednak bezpośrednio na ilość kanałów – zależy od ich rozmieszczenia na transponderach satelitarnych). Przełączanie kanałów w trybie „semi twin” należy wykonywać za pomocą klawiatury numerycznej, bo przy zastosowaniu P+/P- może pojawić się monit proszący o zakończenie trwającego zapisu. Podczas nagrywania dekoder nie musi pracować – można wyłączyć go na czuwanie (ale nie do głębokiego czuwania uzyskiwanego przez dłuższe przytrzymanie wyłącznika na panelu przednim odbiornika, bo wtedy odcinane jest zasilanie od HDD i na poprawny zapis czegokolwiek nie ma żadnych szans).

Dysk twardy, choć może zostać wyjęty, jest zabezpieczony i nie współpracuje z komputerem (czyli nie można z niego przenieść nagrań), a dodatkowo nawet w przypadku przeniesienia go do innego odbiornika, jego zawartość staje się niedostępna – pliki są szyfrowane i rozpoznawane tylko na tym tunerze, na którym dokonano zapisu. Dysk jest sprzedawany na własność przy podpisywaniu umowy, ale sam dekoder jest tylko użyczany.

Timeshift w terminalu jest stale aktywny, nie ma konieczności jego ręcznej aktywacji. Po przełączeniu na dany kanał magazynowane jest maksymalnie od 60 do 120 minut, w zależności od formy przekazu. Jeśli w trakcie oglądania wybranego programu nagle uznaliśmy, że jednak chcemy go nagrać, jest to możliwe. Wystarczy cofnąć się do jego początku za pomocą funkcji timeshift, wyłączyć lub poczekać na zniknięcie bannera informacyjnego i uruchomić zapis tak, jak przy oglądaniu na żywo.

Listę nagrań wywołujemy za pomocą klawisza DVR. Pod C (żółty klawisz) można podejrzeć zaplanowane zdarzenia (tam A – czerwony umożliwia anulowanie, a B – zielony – dodanie nowej pozycji ręcznie), a D (niebieski) pozwala, po wpisaniu kodu blokady, na wyświetlenie nagrań z kanałów zabezpieczonych PIN-em (standardowo ich nie widać). Przy odtwarzaniu jest opcja przewijania z prędkością do x64 w obydwie strony, a także szybkie skoki o kilka minut.

Samo nagrywanie można uruchamiać na wiele sposobów. Jeśli chcemy zapisać to, co oglądamy i mamy dostępne EPG, a na ekranie belkę informacyjną, to wystarcza tylko wcisnąć REC. Bez EPG lub z ukrytym paskiem info odbiornik domyślnie proponuje nagrać 30 minut, ale kolejne przyciśnięcia REC umożliwiają wydłużenie tego czasu do maksymalnie 3 godzin i 30 minut. Jak wspomniano wcześniej zapisać da się także materiał już wyemitowany, jeśli tylko wcześniej dany kanał oglądaliśmy – wystarcza się cofnąć za pomocą timeshiftu i po schowaniu się belki informacyjnej wystartować zapis. Z wyprzedzeniem można programować pozycje na trzy sposoby: albo przez EPG albo przemieszczając się strzałką w dół na belce informacyjnej i wciskając REC. Ostatecznie, jeśli brak EPG lub chcemy określić ręcznie czas trwania, to po wejściu w listę zaplanowanych nagrań (DVR + żółty C) wciskając przycisk B (zielony) możemy samodzielnie wstawić zdarzenie, określając kanał, datę, czas rozpoczęcia i zakończenia, stan blokady (nagranie może zostać zablokowane i do jego wyświetlenia na liście będzie konieczne podanie kodu PIN) oraz powtarzalność (raz, co tydzień, w dni powszednie lub codziennie). Jeśli przy rezerwacji nastąpi konflikt zdarzeń – zostaniemy powiadomieni o tym stosownym komunikatem.

Podsumowanie

Sagemcom HD DVR ESI-88 ma pewne plusy, jak i słabsze strony. Do plusów można zdecydowanie zaliczyć przyjemną dla oka i nowoczesną grafikę ekranową, niekalkującą rozwiązania innych producentów, świetnie przygotowaną obsługę dwóch głowic, w tym w przypadku podłączenia tylko jednym przewodem (tzw. semi twin), choć nie jest to zalecana konfiguracja, a także możliwość samodzielnego wyszukiwania kanałów i tworzenia wielu list kanałów ulubionych, co pozwala na spersonalizowanie odbiornika. Jednak trochę doskwiera brak wbudowanej głowicy DVB-T, choć z drugiej strony, gdy przyjrzymy się ofercie DVB-T, to w zasadzie Cyfrowy Polsat posiada w pakietach niemal wszystkie kanały z DVB-T, dlatego w zasadzie nie jest to „być albo nie być” dla tego modelu, ale byłby to z pewnością miły dodatek, tym bardziej, że nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Dopracowania wymaga oprogramowanie, w którym niestety można znaleźć nieco błędów, m.in. niedziałające zawężanie skanowania tylko do kanałów FTA, czy samoistne zmienianie się pozycji na listach ulubionych, co praktycznie wyłącza je w chwili opisywania z użytku. Można wskazać także kilka elementów, które warto byłoby dodać do kolejnych wersji oprogramowania: kasowanie serwisów dodanych na listę główną, przenoszenie na listach serwisów faworyzowanych czy timery także do przełączania na kanał, nie tylko na zapis. Ogólnie można jednak ocenić, że Sagemcom HD DVR ESI-88 wykracza ponad „dekoderową” przeciętność w platformach i zadowoli większość abonentów.

Parametry odbiornika:

I CZĘSTOTLIWOŚĆ POŚREDNIA: 950-2150 MHz
POZIOM SYGNAŁU WEJŚCIOWEGO: -65~-25 dBm
ZASILANIE LNB: 12,5 V~14 V/17 V~19 V, max 350 mA, 22 kHz 0,65 Vpp+/-0,25 V
DEMODULACJA: DVB-S (QPSK) i DVB-S2 (QPSK/8PSK)
SYMBOL RATE: 10 – 30 Msps
FEC: AUTO (DVB-S/DVB-S2)
STEROWANIE DiSEqC: 1.0
DEKODER VIDEO: MPEG-2 [email protected] (max 15 Mbit/s), MPEG-4 AVC [email protected] (max 20 Mbit/s), MPEG-4 AVC [email protected] (max 10 Mbit/s)
DEKODER AUDIO: MPEG-1 Layer I/II, MPEG-2 Layer II, AC3 (Dolby Digital), E-AC3 (Dolby Digital Plus)
MODULATOR WYJŚCIOWY: BRAK
WYJŚCIE HDMI: TAK (v1.3, HDCP v1.1)
SYGNAŁY NA SCART TV: CVBS, RGB
SYGNAŁY NA RCA: AUDIO L+P, S/PDiF
WYJŚCIE S/PDIF: koaksjalne
ZŁĄCZE RS232C: BRAK
PORT USB: 1 (bok, USB 2.0 Host, nieaktywny)
WBUDOWANY HDD: TAK (boczna kieszeń, 320 GB, deklarowany poziom hałasu <30 dBA)
PORT ETHERNET: TAK (IEEE 802.3/802.3u 10/100 base T, nieaktywny)
WBUDOWANY MODUŁ: 1 (Nagra Media Access – karty Cyfrowego Polsatu)
COMMON INTERFACE: BRAK
WYŚWIETLACZ: VFD (16 znaków)
WYMIANA OPROGRAMOWANIA: OTA
FUNKCJA TIMERA: TAK
FUNKCJA TELETEKSTU: TAK
PAMIĘĆ FLASH/RAM: 32 MB/256 MB
LISTY KANAŁÓW ULUBIONYCH: 8 (oznaczone B – I)
ZASILANIE: 200-240 V AC, ~50 Hz (zasilacz 12 V, 3,8 A)
TEMPERATURA PRACY/PRZECHOWYWANIA: 0 °C~+40 °C/-25 °C~+65 °C
POBÓR PRĄDU: 17 W (praca), <2 W (głębokie czuwanie)
WYMIARY: 325 x 41 x 208 mm
MASA: ok. 1,2 kg

ZALETY:
- nowoczesne OSD
- dopracowana obsługa dwóch głowic, także w przypadku zasilenia sygnałem tylko pierwszej
- dużo opcji uruchamiania i planowania nagrywania
- zewnętrzny zasilacz
- ogólnie niski pobór prądu jak na dekoder HD PVR
- wyszukiwanie kanałów, także ręczne
- listy ulubionych

WADY:
- z niektórymi modelami TV (m.in. niektóre Panasonic) problemy z HDCP
- standardowe czuwanie niewiele różni się w poborze prądu od normalnej pracy
- błędne działanie zegara w głębokim czuwaniu
- momentami wolna praca
- brak kasowania kanałów może powodować duże zapełnienie pamięci i problemy z listami ulubionych (samoistna zmiana numeracji)
- nie działa ograniczenie skanowania tylko do kanałów FTA
- brak funkcji sleep timer
- wymagane drobne poprawki stabilności w pewnych scenariuszach
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa dookólna KORONA

Radiowo-telewizyjna antena szerokopasmowa o dookólnej charakterystyce na samochód z mocnym...

89 zł Więcej...
reklama