reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Tańsze tunery DVB-T na Poczcie?

dodano: 2012-09-05 11:12 | aktualizacja: 2012-09-05 14:52
autor: Anita Dąbek | źródło: Dziennik Gazeta Prawna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Być może już wkrótce odbiornik DVB-T będzie można zamówić na Poczcie lub za pośrednictwem listonosza. Czy do dobre rozwiązanie? Co ze wsparciem i pomocą techniczną? Czy listonosze otrzymają specjalne przeszkolenie, by mogli pomagać w razie jakiś problemów z odbiorem? Jakie to będą koszty dla naszego państwa? Co z antenami DVB-T? Czy też będą dostępne na Poczcie, a kto je dobierze i zainstaluje - listonosz? Wiele pytań podobnego rodzaju nasuwa się w związku z pomysłem udostępnienia tunerów DVB-T w placówkach pocztowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pomysł z góry wydaje się nietrafiony. Sam fakt, że tunery DVB-T można kupić w hipermarketach jest nieporozumieniem. Bardzo często po takim zakupie klient nie radzi sobie z instalacją, doborem anteny i uzyskaniem dobrego odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Warto podkreślić, że nie będzie się dało kupić dobrej anteny naziemnej na poczcie (i nie przyniesie jej listonosz - ze względu na jej masę i gabaryty), bo dobór anteny jest sztuką i zależy to od liczby nadajników i lokalizacji względem nich. Wtedy klient dzwoni do wyspecjalizowanych sklepów RTV z prośbą o pomoc. Często są to dla niego dodatkowe koszty, bo okazuje się, że kupiony tuner nie jest tym, czego się spodziewał / oczekiwał (nie licząc już nerwów z tym związanych).

W sklepach ze sprzętem do odbioru telewizji cyfrowej mamy do czynienia z wieloletnim doświadczeniem i związanym z tym profesjonalizmem sprzedawców. Przy zakupie klient otrzyma niezbędne porady, dostosowane do jego potrzeb, lokalizacji (odległości od nadajnika), dotyczące nie tylko sprzętu ale samej instalacji i wyszukania kanałów. W takim sklepie dowie się, czy potrzebuje nowej anteny i jaka to ma być antena. Często zdarza się, że klient nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego telewizor zakupiony przed kilkoma laty obsługuje DVB-T MPEG-4. W takim sklepie uzyska taką informację, nie będzie naciągany na zakup zbędnego w tej sytuacji tunera DVB-T. Często to właśnie fachowe doradztwo może uchronić klienta przed niepotrzebnymi wydatkami, nawet jeśli byłoby to kwoty małego rzędu. Taka porada nic nie kosztuje, a sprzęt zakupiony w danym sklepie jest objęty gwarancją i wsparciem technicznym.

Wrócę jednak do tematu tunerów DVB-T w placówkach pocztowych. Według wstępnych informacji, mają to być urządzenia o 10-15 proc. tańsze niż te oferowane w marketach. Według „Dziennika Gazety Prawnej” miałyby kosztować około 120 - 130 zł. Faktycznie będzie to 115zł (4 modele tunerów DVB-T). Dziwne, bo w marketach lub sklepach RTV podobne odbiorniki są dostępne w cenie 79-89 zł, czyli wcale nie będzie taniej. Kilka dużych firm, w tym Manta i Globo Multimedia, prowadziły zaawansowane rozmowy z Pocztą Polską, która ma im pomóc w dystrybucji odbiorników DVB-T. Firmy te są znane z dostaw do Polski tunerów DVB-T z Chin o całkiem dobrej jakości. Nieprawdą jest, że odbiorniki te miałyby mieć jakieś wady uniemożliwiające odbiór dźwięku E-AC3. Ulotki zamówienia u listonoszy lub w placówce Poczty Polskiej, odbiór tunera prawdopodobnie przez kurierów Pocztexu.

Już 7 listopada 2012 roku przeprowadzony zostanie pierwszy etap wyłączeń nadajników telewizji analogowej. Będzie to dotyczyć gospodarstw domowych w woj. lubuskim i pomorskim (szczegóły w wydaniu 4/2012 magazynu SAT Kurier, a także w najnowszym, wrześniowym - w kioskach już wkrótce). Część z widzów (korzystający z naziemnej telewizji analogowej) straci możliwość oglądania telewizji, chyba że przejdzie na odbiór DVB-T. Dlatego warto już teraz zdecydować się na zakup odpowiedniego sprzętu, w którego doborze pomoże nam sprzedawca w sklepie RTV. Telewizja analogowa dostarczana drogą naziemną „przestanie istnieć” w Polsce z końcem lipca 2013 roku. Wtedy od telewizji może zostać odciętych nawet 2 mln gospodarstw domowych (o ile nie przejdą na DVB-T w odpowiednim czasie).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD FBC

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 690 zł Więcej...
reklama