reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Przyszłość NTC w Polsce - aspekty techniczne

dodano: 2014-02-14 12:38 | aktualizacja: 2014-02-14 17:42
autor: Janusz Sulisz/Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl/TVP/Emitel/Instytut Łączności

NTC_popr_niebieskie_www.jpg W czwartek, 13 lutego 2014 roku podczas seminarium „Przyszłość telewizji naziemnej w Polsce – aspekty techniczne i dostępne zasoby częstotliwości”, zorganizowanego przez Telewizję Polską, w prezentacjach „Szanse naziemnej telewizji cyfrowej – pełna realizacja założeń planu Genewa 2006” (EmiTel) i „Możliwości przyszłego wykorzystania pasma radiodyfuzyjnego dla potrzeb naziemnych emisji telewizyjnych w Polsce” (Instytut Łączności) zarysowano, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą wykorzystanie drugiej dywidendy cyfrowej (częstotliwości z zakresu 694-790 MHz).



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezes Telewizji Polskiej, Juliusz Braun, który otworzył seminarium, podkreślił, że nadawca publiczny jest żywotnie zainteresowany rozwojem NTC, która jest popularną formą odbioru programów TVP ze względu mi.in. na swój zasięg i łatwość dostępu. Wprowadzanie i rozwój usług takich jak np. nadawanie w jakości HD wymagają większego pasma, niezależnie od wprowadzanych nowych technik kompresji sygnału. Teraz jednak – dodał – szczególnie nabrzmiewa pytanie: co dalej?

Podczas seminarium omówiono różnorodne scenariusze dalszego rozwoju telewizji naziemnej, wskazując w szczególności na możliwości, jakie stwarza wdrożenie standardu DVB-T2, nowej generacji koderów H.264 oraz nowego standardu kompresji H.265. Była również możliwość zapoznania się z wynikami testów technologicznych emisji za pomocą nowych koderów i multiplekserów dostawców, które zostały przeprowadzone przez Telewizję Polską. Zaprezentowano również usługi dodatkowe oferowane w naziemnej telewizji cyfrowej takie jak Platforma Hybrydowa TVP czy Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Poza aspektem technicznym w prezentacjach poruszono szeroko rozumiane otoczenie regulacyjno-prawne, wiele uwagi poświęcając dalszemu wykorzystaniu częstotliwości zwolnionych w wyniku wyłączenia emisji analogowych. Podkreślono konieczność ogólnopolskiej debaty, na jaki cel przeznaczyć te zasoby – dla nadawania telewizji naziemnej czy dla usług telekomunikacyjnych. Zauważono, że istotną barierę w dalszym rozwoju telewizji naziemnej stanowi brak informacji na temat stanowiska regulatorów na temat przyszłości NTC.



Seminarium podsumował Marian Zalewski, członek zarządu TVP, podkreślając społeczne korzyści płynące z naziemnego nadawania cyfrowego i wskazując, że Polska powinna stać się aktywnym uczestnikiem dyskusji na ten temat na forum europejskim. Podkreślił też konieczność nawiązania współpracy wszystkich uczestników rynku i regulatorów w ramach ogólnopolskiego forum w celu wypracowania wspólnej strategii dla dalszego rozwoju NTC w Polsce.



Wydarzeniem będącym świetną okazją do dyskusji na temat przyszłości naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce będą targi SAT KRAK 2014, które odbędą się na początku października w Krakowie.

Szanse i zagrożenia - druga dywidenda cyfrowa

Druga dywidenda cyfrowa obejmuje zakres częstotliwości 694-790 MHz. Jest to tak zwane pasmo 700 MHz.

Do tej pory w Polsce uruchomiono następujące multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej:
  • MUX 1 - obejmujący 53 obiekty z pokryciem >95 proc. populacji,
  • MUX 2 - obejmujący 51 obiektów z pokryciem >95 proc. populacji,
  • MUX 3 - obejmujący 95 obiektów głównych i 127 gap fillerów z pokryciem >98 proc. populacji,
  • MUX 4 - z usługą TV Mobilna.
Przypomnijmy, że w celu uporządkowania procesu cyfryzacji, w 2006 roku w Genewie odbyła się konferencja planistyczna (znana jako GE06), na której zatwierdzono plan podziału kanałów częstotliwości dla całego kontynentu (tzw. Plan GE06). W wyniku ustaleń konferencji GE06 dla Polski przydzielono 8 niezależnych pokryć (multipleksów). Sześć w zakresie częstotliwości 470-790 MHz (w kanałach 21-60) - MUX 1-6. Jedno w zakresie 790-862 MHz (kanały 61-69) - MUX 8 - oraz jedno w zakresie 174-230 MHz (kanały 6-12) - radiofonia cyfrowa.
 
Wynikiem ustaleń międzynarodowych jest także decyzja, że telewizja analogowa na terenie Europy powinna zniknąć najpóźniej w 2015 roku, w którym nastąpi zaprzestanie ochrony prawnej emisji analogowych przed zakłóceniami. W związku z tym w 2015 roku dojdzie do rozstrzygnięcia zmiany wykorzystania części częstotliwości dotąd rozplanowanych w ramach planu GE06. Może to stanowić zagrożenie dla rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w momencie, kiedy wolne częstotliwości zostaną przeznaczone na usługi szerokopasmowe, takie jak internet.

Fizyczne wprowadzenie drugiej dywidendy cyfrowej będzie możliwe po 2020 roku. Do tego czasu będziemy mieli do czynienia z niepełnym wykorzystaniem pasma. Jednym z przyszłych zagrożeń, dość realnych, jest ryzyko utraty jednego z ośmiu przewidzianych dla Polski multipleksów, konkretnie MUX 6.

Z kolei zmniejszenie liczby kanałów (pasma) do dyspozycji dla MUX 1, MUX 2, MUX 3, MUX 4, MUX 5 niosłoby za sobą ryzyko zakłóceń. Wiemy dobrze, że „refarming” sieci nadawczej z uwzględnieniem nowego jej kształtu to wysokie koszty, które nie wiadomo kto miałby ponieść.

Dyrektor Techniczny Telewizji Polsat, Adam Brodziak, wprost zapytał:
- Kto zapłaci za wykorzystanie kolejnych częstotliwości? - Pomysłów jest wiele, ale nadawcy nie są chętni, by płacić za to miliony złotych, bo nie mają zwrotu z dotychczas pozyskanych częstotliwości. Pojawił się też prywatny pomysł Wiktora Sęgi z UKE, aby rozwiązać to ustawowo, czyli aby wprowadzić przepisy o ewentualnych odszkodowaniach dla nadawców. Ciekawy wydaje się pomysł, aby to operatorzy telekomunikacyjni zapłacili i wtedy odechciałoby im się tych częstotliwości.

Druga dywidenda cyfrowa dla systemów mobilnych?

Warto dodać, że obecnie w multipleksach DVB-T w Polsce wykorzystywane są już kanały w paśmie 700 MHz (tzw. druga dywidenda cyfrowa). Uwolnienie drugiej dywidendy cyfrowej na potrzeby innych usług niż telewizja (np. szerokopasmowy internet), czyli utrata pasma 700 MHz, przekłada się (według GE06) na utratę dwóch multipleksów (MUX 5 i MUX 6). Jednocześnie utrzymanie MUX 1-4 będzie możliwe bez większych zmian Planu i większych problemów koordynacji międzynarodowej, co jest plusem. Konieczna jednak byłaby współpraca międzynarodowa i wielostronne modyfikowanie Planu GE06. Chodzi tu o zmianę niektórych kanałów.




Wykorzystanie drugiej dywidendy cyfrowej na potrzeby usług szerokopasmowych oznaczałoby też brak możliwości wykorzystania współużytkowania pasma 700 MHz przez innych, co przełożyłoby się na mniej dostępnych kanałów TV spoza GE06 na emisje lokalne. Z drugiej strony użycie pasma 700 MHz na usługi telewizyjne pozwoliłoby na zastosowanie nowych technik zwiększenia efektywności wykorzystania pasma radiowego, w tym radia kognitywnego (Cognitive Radio, TV White Spaces) jako techniki (np. w służbie drugiej ważności) wykorzystującej w sposób niezakłócający (tzw. oportunistyczny) pasma telewizyjne używane obecnie przez inne służby. Uwolnienie drugiej dywidendy cyfrowej to także problemy przygraniczne z systemami ARNS (wschód), znaczne problemy zakłóceń DVB-T przez LTE700. Trzeba też wziąć pod uwagę, że przygotowania do wdrożenia i uzgodnienia międzynarodowe mogą zająć wiele lat. Różne są też potrzeby i oczekiwania poszczególnych krajów Unii Europejskiej (konieczność wyłączenia DVB-T w niektórych krajach). Ostatecznie utrzymanie 6 multipleksów DVB-T wymagałoby istotnej zmiany Planu GE06.

Warunki i efekty modyfikacji Planu GE06

Jednym z podstawowych warunków modyfikacji Planu GE06 byłaby zgoda na wielostronną modyfikację Planu przez kraje sąsiednie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby tu zorganizowanie konferencji ITU, CEPT w celu przedyskutowania pewnych kwestii. W szczególności ważne jest, aby podjęto decyzję co do zastosowania większych obszarów rezerwacji niż w GE06 oraz by zastosować transmisje DVB-T2 lub kolejną generację (nie DVB-T). W efekcie możliwe byłoby utrzymanie 6 multipleksów w paśmie UHF nawet po przekazaniu pasma 700 MHz dla operatorów mobilnych, a także zapewnienie atrakcyjnej oferty naziemnej telewizji na dłuższy czas (możliwość rozwoju HD, UHD, 4K, 8K, 3D, dodatkowe usługi, telewizji holograficzna, itp.).

Podsumowanie

Obecnie w Polsce wolne i dostępne są zasoby pasm częstotliwości VHF i UHF, które pozwalają na uruchomienie kolejnych 3 multipleksów DVB-T: MUX 5 i MUX 6 w paśmie UHF oraz MUX 8 w paśmie VHF. Przy czym MUX 8 to tak zwany „zły multipleks”, ponieważ jako jedyny ma działać w paśmie VHF, co będzie wiązało się z kosztami, zarówno ze strony operatorów/nadawców jak i odbiorców, czyli widzów. Do odbioru pasma VHF potrzebna jest bowiem antena pracująca w tym paśmie, ewentualnie antena szerokopasmowa, pozwalająca na odbiór zarówno UHF (MUX 1-6) jak i VHF (MUX 8 i multipleksy radia cyfrowego). Potrzebne są też zmiany w systemie nadawczym.

Ocenia się, że zasoby UHF (470-790 MHz) pozostaną dostępne na potrzebny telewizji przynajmniej do 2020 roku, to znaczy nie będzie do tego czasu żadnych zmian w rozplanowaniu kanałów na potrzeby DVB-T. Wprowadzenie nowych technologii w polskim DVB-T, takich jak H.265/HEVC, możliwe byłoby jednak już nieco wcześniej. W sytuacji przyszłej zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz dla systemów mobilnych możliwe jest zmodyfikowanie Planu GE06 pod kątem utrzymania 6 multipleksów w paśmie UHF (470-694 MHz). Zapewnienie przyszłej atrakcyjnej oferty telewizji naziemnej (np. programy HD, UHD, nowe programy) jest możliwe dzięki uruchomieniu kolejnych multipleksów, dla których istnieją wolne zasoby częstotliwości w paśmie UHF i VHF.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...