SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Co wybierasz w grach slotowych? RTP, czy raczej tematykę?

RTP lub motyw — co jest ważniejsze dla graczy?

Najbardziej entuzjastyczni gracze automatów do gry w kasynach takich jak na przykład https://vulkan-vegas.pl/pl/category/roulettes są świadomi ich specyfiki, ponieważ terminy takie jak „przewaga kasyna”, „RTP”, „zmienność” i „temat” są już im znane. Wśród najbardziej poszukiwanych kryteriów przy wyborze automatu są właśnie motyw i RTP. Ale który z tych aspektów powinien preferować gracz przy wyborze danej maszyny slotowej i wydaniu na nią swoich pieniędzy??

W tym poście przyjrzymy się trochę wszechświatowi automatów, zagłębiając się w kryteria tematyczne i RTP. Wyjaśnijmy więc najpierw każde z tych kryteriów, a następnie zastanówmy się, dlaczego wybierać między jednym a drugim.

Motyw, czy RTP w maszynach slotowych: jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas wyboru gry?

Czym jest RTP w slotach?

RTP to skrót od angielskiego terminu „Return to Player”, czyli stopa zwrotu do gracza. Jest to wartość teoretyczna określająca kwotę, jaką gra zwraca w nagrodach w stosunku do sumy, którą pobiera. Oczywiście ta wartość nie mówi, ile maszyna otrzymała i ile wypłaci graczowi w trakcie konkretnej sesji, ale podaje ułamek kwoty, jaki może oczekiwać obstawiający w perspektywie długoterminowej. Stawka RTP jest podawana w postaci wartości procentowej.

Należy mieć na uwadze, że wartość ta jest reprezentowana przez wartość teoretyczną w przypadku okresu długoterminowego. W ten sposób tylko gracze, którzy obstawiali tę samą maszynę przez wiele rund, mogli obliczyć i uzyskać wartość tego parametru. Dla kogoś, kto zamierza grać na automatach i jest graczem okazjonalnym, ta wartość może nie mieć większego znaczenia.

Użyjmy przykładu:

  • Załóżmy, że okazjonalny gracz stawia 100 zakładów o wartości 1 PLN na maszynie z RTP 92%. 
  • Czy ten gracz może spodziewać się wygrania 92 PLN? Może tak, ale czy na pewno otrzyma te 92 PLN? Odpowiedź brzmi: nie.
  • Jak powiedzieliśmy powyżej, wartość RTP jest wartością teoretyczną i można ją obliczyć tylko w perspektywie długoterminowej. 
  • W ten sposób ten obstawiający może albo otrzymać 92 PLN, albo też dostać zupełnie nic — albo wygrać o wiele więcej.

Jednym ze sposobów uzyskania wartości RTP automatu byłoby uwzględnienie wyniku po 1 000 grach. Tę liczbę zagrań można już uznać za wystarczającą, aby służyć jako wskaźnik tego, ile obstawiający może otrzymać w zamian za grę w dłuższej perspektywie.

Dlaczego warto wybrać slot przy użyciu RTP jako głównego kryterium?

RTP informuje użytkownika, jakiej średniej kwoty może oczekiwać w zamian. Tak więc w maszynie z 95% RTP gracz, który zagra 100 żetonów za jedną złotówkę, odzyska 95 w teorii żetonów. Hipotetycznie gracz straciłby więc 5 żetonów w 100 grach.

Dla gracza, który szuka dobrego zwrotu finansowego lub który chce się dobrze bawić, wydając niewielkie pieniądze, powinien oczywiście poszukać maszyn o wysokiej wartości RTP. Ale które RTP są „najlepsze”? Teoretycznie najlepszy wskaźnik RTP maszyny wynosiłby 100%, a raczej byłby powyżej 100%, więc w maszynie 110% RTP gracz wrzuciłby 100 żetonów i wygrał 110 żetonów. Świetna gra dla hazardzisty, prawda?

Niestety gra z tak wysokim RTP nie istnieje, ponieważ byłaby nieopłacalna dla tych, którzy ją oferują. Zatem musimy zadowolić się grami z RTP zbliżonym do 100%. Aby dać Ci pewne wyobrażenie na ten temat, popularne automaty z przeszłości miały średnio RTP na poziomie 88%. Dziś maszyny z 95% RTP są uważane za zaledwie przyzwoitą wartość. W kasynach online można znaleźć maszyny slotowe z RTP powyżej 98%!

Motyw w automatach

Niektórzy recenzenci gier twierdzą, że motywem przewodnim gry jest jej estetyka. Jest to analiza bardzo obiektywna, choć częściowa. Temat gry to znacznie więcej niż jej wygląd, ponieważ gra na automatach jest rozumiana daleko poza jej aspekt wizualny, możemy wspomnieć na przykład o nazwie nadanej automatowi.

Być może dla gracza nazwa maszyny ma znacznie większą siłę przyciągania niż efekty wizualne wytwarzane przez nią. Tak więc załóżmy, że gracz szuka klasycznej 3-bębnowej  maszyny z jedną linią wygranych, ale hipotetycznie nazywanej „Dangerous Sharks!”. Po naciśnięciu przycisku SPIN może on otrzymać znacznie większy zastrzyk adrenaliny niż w grach z wieloma liniami i świetnymi efektami wizualnymi, ale tytułem pokroju „Pink Bears”.

Możemy również wspomnieć o efektach dźwiękowych automatu do gry, które służą do wciągania gracza w rozgrywkę. Mówi się, że jeśli oglądamy horror, to po wyłączeniu dźwięku film straci zdolność do wywoływania strachu u widza. Cóż, w automatach możemy powiedzieć to samo: w dobrym automacie efekty dźwiękowe są niezbędne, aby utrzymać uwagę gracza.

Po co brać pod uwagę motyw przy wyborze automatu?

Motyw automatu to jego dusza i zaczyna się od nazwy, estetyki wizualnej, animacji i efektów dźwiękowych, więc wybór automatu do gier jest normalny ze względu na jego motyw przewodni.

Temat jest również bardzo brany pod uwagę przy okazjonalnym wyborze automatu do gry. Na przykład ktoś lubi grać na pewnym konkretny automacie, ale ze względu na to, że zbliża się koniec października, zechce zagrać przez chwilę w grę opartą o motywy z Halloween lub z czarownicami, albo horrorami.

Temat automatu jest bardzo ważny, ponieważ determinuje zainteresowanie i uwagę gracza w grach. Dlatego obstawiający powinien wybierać tylko gry o ciekawej tematyce, aby się nie nudzić podczas rozgrywki.

Podsumowując: kwestie tematyczne czy RTP?

Po zapoznaniu się z motywami i kryteriami RTP możemy mieć pewne wyobrażenie, na czym opierać się przy wyborze slotu. Niezależnie od kryteriów, ważne jest, aby zawsze zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o grze na tym konkretnym slocie. To dobry sposób dla tych, którzy chcą więcej zarabiać lub mieć więcej emocji z gry.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...
b8416e970bb46e26b917aceacdc7145b